Новата стара идея за Европа "на две скорости" може да изглежда прагматична, но в дългосрочен план ще доведе до загуба на конкурентоспособност и ще направи съюза по-уязвим. Това каза Румен Радев (президент в периода 2017-2026 г.) в Берлин на форум на Федералната асоциация за икономическо развитие и външна търговия на Германия, съобщиха от пресофиса му.
По думите му Европейският съюз (ЕС) може да просперира, когато икономическият успех на една държава член не остава изолиран, а преминава границите и стимулира общ растеж.
Радев посочи, че в свят на геополитическо противопоставяне и нарушени вериги на доставки, стагнацията се е настанила във водещи европейски икономики, върху развитието на които влияят и устойчиви идеологически модели. Той подчерта, че именно Европа се е оказала заложник на собствената си амбиция за морално лидерство в свят без правила. Затова, по думите му, тя се нуждае от по-високо ниво на амбиции и трябва да се адаптира бързо, за да посрещне новите предизвикателства и да засили ролята си в глобалния свят.
Румен Радев призова за намирането на вярната формула за ЕС, която не залага на изолация и разделение в Европа, а на реалистична оценка на процесите в и извън ЕС, които да укрепят неговото вътрешно единство. Във връзка с това той приветства и скорошното изявление на германския канцлер Мерц за необходимостта ЕС да се изправи пред реалностите и да постави конкурентоспособността на първо място.
Радев посочи също, че България е част от общия пазар на Евросъюза и споделя отговорността за гарантиране на сигурността и стабилността на Европа, както и за постигане на икономически растеж. Нашата цел е по-висока социална и икономическа конвергенция на България и нейното включване във веригите на доставки за водещите индустрии с висока добавена стойност, смята той.
Румен Радев изтъкна, че България и Германия вече са доказали, че двустранното им партньорство създава добавена стойност и призова това сътрудничество да се фокусира не само върху увеличаване на стойността на инвестициите, а и в използване на доверието в двустранните отношения за издигане на партньорството на още по-високо ниво.
Радев открои традициите и постиженията на България в отбранителната индустрия и наука, в космическите изследвания и производството на микросателити, в развитието на изкуствения интелект със създаването на първия Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии в Югоизточна Европа, както и стратегическото разположение на страната ни, която е основен транспортен, енергиен и дигитален коридор, свързващ Европа и Азия.
Вчера Радев се срещна с българи в Берлин. Той съобщи, че най-късно на 4 март ще внесе в Централната избирателна комисия регистрация на коалиция с ясно име за участие в предсрочните парламентарни избори.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наследникът на дизела: Може ли HEV да е добър и на дълъг път?
ЕС ще преразпредели финансирането за Западните Балкани в полза на „отличниците“
Депутатите избраха бившия здравен министър Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
Как Русия и Китай саботират подводните кабели под прикритието на морското право
Инфлацията в Швейцария се забавя за първи път от осем месеца
Шофьор блъсна дете на пешеходна пътека във Варна
Щетите след бурята в Пловдив: Наводнени домове, потрошени автомобили и паднали дървета
Правосъдният министър поиска отстраняването на Емилия Русинова от СГП
Изгодно ли е за държавата майките да се връщат по-рано на работа?
Първи поглед към пораженията след пожара в София (СНИМКИ)
НС избра д-р Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
Шампионът във Ф1 с философска мисъл за славата и страданието
Светъл лъч на трагичния Бундестим подписва с Байерн днес
Другите отказаха: Ел Маестро поема кипърци с празна каса
Трансферен обрат в ЦСКА! Сенси зачеркна Чочев, "червените" готвят нов удар на пазара
Драма за Левски! Мубарик може да пропусне Борац
Министър Керязов награди спортистите със синдром на Даун
Златен петък: Голямо щастие за 3 зодии на 3 юли
Притча за съпрузите и съпругите
Крем супа с печен чесън и пиле
Д-р Бранимир Кирилов и кампанията „Лекувай се в България“: Кауза, която защитава пациентите
Броени дни до старта на Sofia Summer Fest
Родители и тийнейджъри: 5 начина да оцелеете през лятната ваканция
Минералната вода от чешмата в "Св. Св. Константин и Елена" е негодна за пиене
Пешеходка загина, след като бе блъсната от кола
Кола блъсна дете във Варна
Българин влезе в щаба на Новак Джокович за "Уимбълдън"
Д-р Асен Меджидиев бе избран за подуправител на НЗОК
Български огнеборци заминаха за Испания да гасят пожари
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе