Обществена поръчка за ремонт на до десет двигателя за самолети МиГ-29 е прекратена, тъй като не е подадено нито едно заявление за участие. Това е записано в решение на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов, публикувано в Регистъра за обществени поръчки.
В началото на годината Министерството на отбраната (МО) обяви обществена поръчка за ремонт за малко над 21 млн. евро.
Това не е първата обществена поръчка за ремонт на двигатели на МиГ-29. В края на 2024 г. беше сключен договор с полската държавна компания Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
В края на 2025 г. Атанас Запрянов каза, че по план изтребителите F-16 ще постигнат оперативна готовност през 2028 г., а дотогава трябва да бъдат поддържани самолетите МиГ-29. Ако искаме да имаме национални средства за охрана на въздушното пространство, ще трябва да поддържаме изтребителите МиГ-29, каза той. Вече и Полша започва да изпитва затруднения в поддържането на МиГ-29, а ние разчитаме на тях. Когато не се мисли перспективно, задържането на МиГ-29 толкова дълго и забавянето на сключването на договор за натовски самолет – това е резултатът, обясни Запрянов.
МиГ-29 и Су-25
Прогнозните разходи за експлоатация на самолетите МиГ-29 и Су-25 през 2026 г. са общо малко над 114 млн. лв., каза Запрянов в края на 2025 г.
За самолет МиГ-29 - 86 457 750 лв., а за Су-25 - 27 605 345 лв. Разчетите са направени за услуги и доставки, основани на годишното планиране и експлоатационната статистика за двата типа самолети, допълни Запрянов.
За поддържане на оперативни способности от Военновъздушни сили със самолети МиГ-29 и Су-25 годишните разходи, свързани с тяхната експлоатация през 2024 г. и до 31 октомври 2025 г., са в размер на малко над 104 млн. лв.
Изтребителите F-16
В началото на 2025 г. започна доставката на първите осем изтребителя F-16 по първия договор със САЩ от 2019 г., а на 18 декември на официална церемония бяха представени и осемте самолета. Очаква се Военновъздушните ни сили (ВВС) да разполагат с една ескадрила F-16 Block 70 до края на 2027 г., когато се очаква да бъдат доставени още осем самолета по втория договор.
Над София вчера българските F-16 прелетяха ниско над София по време на учебно-тренировъчни полети.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът леко поскъпва въпреки оптимизма около евентуално споразумение между САЩ и Иран*
Всички големи рафинерии в Цетрална Русия са ударени от украински дронове
Nvidia увери скептичните инвеститори, че изкуственият интелект е готов за масово навлизане
Как Apple създава хитови продукти от дефектни чипове
Светът очаква визията на новия председател на Фед относно независимостта му
Очакванията за скорошен край на войната в Иран окрилиха Wall Street
Иво Христов: Очакваме Дара в МС, тепърва ще се решава кой ще е домакин на "Евровизия"
Питка със сирене за трапезата на Спасовден
Румен Радев освобождава шефа на БАБХ?
Пеевски: Провалени политици от ДБ фабрикуват лъжи - сезирам прокуратурата
Ясно е бъдещето на автора на шампионския гол за Левски
Левски готви двоен трансферен удар
Пропуска ли Мондиала? Неймар пак се счупи
Топ трансфер! Левски отмъква звезда на Лудогорец без пари
Гръцкия Чудак пак ще гледа Везенков в Атина
Шампионската селекция започна! ЦСКА с първи бомбастичен трансфер
„Ехо в смъртта“ от Нора Робъртс
5 топ прически с минимална поддръжка
Програмата на Театър „София“ за месец юни
Нумерологична прогноза за 21 май
7 трика, които да ви превърнат от служител в лидер
3 бързи рецепти за сладкиши без захар
Виц на деня - 21 май
Мачовете по ТВ днес (21 май)
Без ток във Варна на 21 май 2026
Времето във Варна на 21 май 2026
Честваме празника Възнесение Господне
Астън Вила спечели Лига Европа
Гледайте на живо: SpaceX изстрелва новата си мегаракета Starship V3 на 21 май
Откриха нов вид „усмихнат“ паяк в Хималаите
Разгадана е мистерията около произхода на вулкана Етна
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара