България вече се намира в ситуация, в която натрупаните проблеми в публичните финанси започват да се усещат все по-осезаемо. Според икономиста Левон Хампарцумян страната постепенно губи буферите, които в миналото са позволявали по-лесно управление на кризи.
"За съжаление, повечето от буферите, с които правителствата разполагат, вече са изразходвани. Има и нещо друго – в добри години, а ние разбираме, че сме живели в добри години, това си личи, когато свършат. В добри години икономическият растеж обикновено покрива мениджърските грешки в политиката и в корпоративния свят", коментира икономистът в студиото на "Денят ON AIR".
Несигурност и трудни решения
Според него глобалната обстановка, геополитическите напрежения, войната в Украйна и непредвидимите решения на големите световни играчи правят управлението значително по-трудно. В този контекст Хампарцумян вижда като ключово вземането на рационални и прагматични решения, тъй като възможностите за грешки вече са силно ограничени.
Експертът обърна внимание, че преди да се мисли за повишаване на данъци, е необходимо да се ограничат сериозните течове в системата. "Корупционните пари са данък върху всички нас, само че данък в частна полза. Той отива в ръцете на някои хора, които организират корупционната схема и не влиза в публичните финанси. Така че да вдигаш данъците, преди да си запушил съществена част от тези дупки, е изключително грешна политика", каза икономистът за Bulgaria ON AIR.
От друга страна, Хампарцумян предупреди, че разчитането единствено на заеми не е устойчиво решение.
В краткосрочен план пазарите все още финансират страната, но при наличие на структурни проблеми в икономиката неизбежно идва момент, в който доверието намалява, лихвите се повишават, а достъпът до финансиране се затруднява.
"Имаме проблеми – раздутата и много неефективна администрация. Структурата на икономиката все още произвежда неща, които не са високотехнологични", отбеляза Хампарцумян.
Според него ключът към подобрение е системното измерване на ефективността – както на институциите, така и на публичните разходи. Даде и пример с инфраструктурата и безопасността по пътищата, където множество институции работят, но резултатите остават незадоволителни.
По думите му, ако ефективността се следи реално, ще се откроят и зоните с най-голям корупционен потенциал.
Хампарцумян смята, че борбата с корупцията не трябва да се води само чрез наказания, а чрез ограничаване на условията, които я правят възможна – чрез прозрачност, дигитализация и ясни процедури.
Гледайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кевин Уорш не може да успее без помощ от Белия дом
Зеленски предупреди Лукашенко, че има седмица да изтегли руско оборудване от Беларус
Здравното министерство подготвя нови правила за хосписите и палиативните грижи
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня
Обедна прогноза
Летището в Стара Загора се връща към живот: Нови инвестиции и европейско финансиране
Хороскоп 22-28 юни 2026 г.: Късмет и промени за три зодии
Четвърт век, посветен на традициите и таланта: Юбилей с музика, танци и признание
Дибала се завръща в Юве?
В Турция за Мондиал 2026: Истинска катастрофа
Хакими пренаписа историята на африканския футбол
Берое има нов шеф
Куртоа: Искам да завърша кариерата си в Реал Мадрид
Бивш на ЦСКА си намери нов отбор
Седмична нумерологична прогноза за 22 - 28 юни
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Любовен хороскоп за 22 - 28 юни
Мазна и загоряла фурна? Този трик със сода и оцет прави чудеса
Какво ще бъде времето в неделя?
Издигат Андрей Гюров за президент
Борисов: Българите сами вдигнаха цените, защото нямаше редовно правителство
През летния сезон: Пускат допълнителни места във влаковете
Делян Добрев се оттегли от първата линия на политиката
Райони във и край Варна остават без вода
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита