След скандала с рекордните заплати в НДК – ще стигне ли случаят до прокуратурата, ще връща ли старото ръководство стотици хиляди левове и кой ще понесе отговорност? И защо държавата отпуска милиони за „Евровизия“, докато културният сектор продължава да твърди, че парите не достигат?
"В понеделник е факт вписването на новото ръководство на НДК. Заплатите на служителите бяха преведени". Това каза пред bTV министърът на културата Евтим Милошев.
"Очаквам пълен анализ, одит, но що се отнася до предното ръководство – убеден съм, че решението за смяната е правилно. Конфликт на интереси, регистриран от Антикорупционната комисия, потвърден от Висшия административен съд. Дейността на г-жа Татарова е обект на държавните институции", добави той.
Обмисляме таван на заплатите на публичните предприятия
"Заплатите на новия съвет на директорите ще се върнат към нормалност. Вече на ниво Министерски съвет обмисляме таван на заплатите на публичните предприятия. Предстои да се вземе решение за тавана и по какъв начин ще се изчисляват заплатите. Това е важно от гледна точка на обществения интерес“, коментира Милошев.
"НДК е публично дружество с активи за половин милиард евро. Това дружество всяка година трупа загуба. Това е процес, който започва през 2014 година. Всяка година собственият капитал пада под уставния капитал. С всяка година загубите се увеличават. Вече минаха 50 млн. евро загуби", допълни министърът на културата.
Търг майка, татко и аз
"Директорът на филмово студио "Време" дойде при мен и каза, че хотел, собственост на дружеството, трябва да бъде отдаден под наем. Направихме търг. Три фирми се явиха. Спечели третата, защото първата и втората са се отказали. Оказа се, че фирмите са – майка, татко и аз. Първата фирма е на сина, втората – на майката, а третата – на бащата. Бащата е пълномощник на сина, който дава най-висока оферта. Майката и синът се отказват в полза на бащата в този търг с тайно наддаване. Това е реалността. Наистина ли до такава степен сме затънали в посредственост, лоши практики и абсурди?", каза министър Евтим Милошев.
400 декара липсват от активите на дружество "Орфей"
"Текат и други проверки в момента. Става въпрос за стотици декари собственост на друго търговско дружество – "Орфей". 400 декара липсват от активите на дружеството. Няма ги. Липсват. Къде са – това питам. Намират се на много атрактивно място в кв. "Бояна". Мистерия е. Тече вътрешна проверка“, подчерта министърът.
Конкурсът „Евровизия“
„Държавата направи първите две много важни стъпки. Създаден е този орган, който да подкрепи организацията на министерско ниво. В Министерството на културата са преведени 20 млн. евро за "Евровизия". Останаха само София и Бургас. По отношение на софийската кандидатура представители на Европейския съюз за радио и телевизия бяха на оглед в НДК. Предстои такъв и в Бургас“, каза министърът.
Градът домакин трябва да отговори на много критерии като зала, инфраструктура, хотели и международни транспортни връзки.
Решението кой да е домакин ще вземе международна комисия, в която влизат Българската национална телевизия, Европейският съюз за радио и телевизия и хора, работили по конкурса през последните 15 години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Търговията на Иран спада, Хаменей призова за намаляване на зависимостта от долара
Защо БВП е най-важният показател сред икономическата статистика?
37 души загинаха след руски удар край Киев, според Украйна Русия готви нова сухопътна офанзива
Илияна Йотова: Другата седмица ще знаете името на вицепрезидента
С нарастването на цените Турция губи репутацията си на евтина туристическа дестинация
Най-големият строителен проект в Гърция се фокусира върху екологията и устойчивостта
Три зодии минават през тежко изпитание заради ретроградния Сатурн на 30 август
Полицията за пожара в Созопол: Пожарната е тръгнала минута след сигнала, паркирани коли забавили достъпа
Три години от демонтажа на Паметника на Съветската армия: Бъдещето на Княжеската градина
Сектор "Г" иска оставката на Христо Янев: ЦСКА не е училище
Йотова: Да бъдем българи с изправени гърбове - заедно можем да преодолеем всичко
Изкуството оживя пред базиликата "Свети Франциск" в Италия (СНИМКИ)
Реал без Чуемени и Ендрик срещу Малага
Хари Кейн: Разговорите за новия договор бяха положителни
След скандал в Близкия Изток: Напомниха за тесла срещу Барса
Аморим: Гонсало Рамош играе за двама
Ливърпул се спаси от загуба срещу Нотингам
Николо Трезолди каза „да“ на Италия
Родените на тези дати, са склонни да постигат повече успехи
Седмична нумерологична прогноза за 31 август – 6 септември
Любовен хороскоп за 31 август – 6 септември
Нумерологична прогноза за 29 август
Зимнина в края на август: Какво задължително да сложим в буркани
Сотирано пуешко със спанак и нахут
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Община Аксаково е глобена заради отпадъци край Любен Каравелово
Красота във въздуха на фестивала на хвърчилата във Варна
Евростат направи класация къде е най-натоварено от туристи
Жена се удави на плажа в Ахтопол
Полицаи разубедиха мъж, качен на перилата на Аспаруховия мост
БСП застава зад кандидатурата на Йотова на изборите