57-те най-големи кредитори на „Кремиковци“ вече са се съгласили да капитализират дълговете си в дружеството и да станат акционери, заяви председателят на Федерация "Металурзи" на КТ „Подкрепа“ Людмил Павлов.
В края на септември трябва да се гласува оздравителната програма за комбината.
Ако бъде одобрена, а дълговете на дружеството бъдат капитализирани и всички кредитори станат акционери, няма нужда дружеството да бъде продавано.
Ако не бъде одобрена програмата, обаче се отива към ликвидация и синдикатите планират нови стачки.
Комбинатът не е ликвидиран, спрени са коксо-химическият завод и доменните му пещи, които са и основните замърсители, допълни Павлов.
Те са можели да функционират и по-екосъобразно, но филтрите не били сменяни редовно заради финансовите премеждия на комбината.
В момента в „Кремиковци“ работят електрическите пещи, заводът за непрекъснато леене на стомана, станът за валцоване и заводът за локомотиви.
В момента в комбината работят 3509 души, уточни Павлов.
Дружеството се е разбрало с НЕК и на всеки 10 дни изплаща изразходвания през периода газ.
По 20 000-25 000 тона стомана на месец се произвеждат в момента в електрическите пещи на комбината, които работят на пълен капацитет.
Клиенти за стоманата има и се работи по поръчка, посочи Павлов.
Дружеството още не и изплатило заплатите за декември и януари, но за последващите месеци е започнало изплащането на аванси в размер на около 70% от заплатите.
Дължимите суми се изплащат поетапно и на напусналите и съкратените от комбината.
„Няма опасност хората да загубят парите си“, убеден е Павлов.
Критичната граница за комбината е 3000 работници, а оптимистичните прогнози, ако оздравителната програма сработи, е постепенно броят им да бъде възстановен до 4000 с подновяването на производствата в други заводи на комбината.
"Кремиковци" може да си изкарва парите самостоятелно, ако не бъде източвано, подчерта Павлов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.