Прашни улици, цветущи псувни, мъже със силно изразено чувство за достойнство и свобода. Срещите с балканското кино трудно могат да оставят зрителя мирен и безпристрастен. И въпреки че видяхме почти всяка гледна точка от войната в бивша Югославия, балканската душа не намира покой нито в описаното страдание, нито в погребаните мъртви, нито в болката.
За пореден път босненският режисьор Данис Танович се връща към тази тема. След като проектът му „Ничия земя” ни стовари направо върху минно поле в разгара на войната и спечели „Оскар” за чуждоезичен филм, Танович засне и „Очите на войната”, който показа последствията от нея. Краят на трилогията идва с последната му творба „Цирк Колумбия”, който бе показан на 15-ото издание на София Филм Фест, а от 27 януари тръгва официално по кината у нас.
Този път авторът започва своята история непосредствено преди воeнните действия. Мястото, където тя се развива е малко градче в Босна и Херцеговина през 1991 г. Комунистите вече не са на власт, но още не могат да преглътнат реалността.
Дивко Бунтич (Мики Манойлович) се завръща след 20 години емигранство в Германия с красивата си и млада приятелка Азра, искрящо бляскавата си кола и черната си котка, която обича повече от дете. В животинчето героят вижда жив късмета си. След като е успял да спаси котето от смърт, си е намерил жена и е достатъчно богат и властен за да изгони от дома си бившата съпруга Луция (Мира Фурлан) и 20-годишния си син Мартин.
Късметът му изневерява, когато животинчето един ден изчезва, а Дивко пренебрегва подигравките на своите съседи като пуска съобщение за голяма награда, която ще получи този, който открие загубения му четириног приятел. И докато в околните места политическият конфликт във вече отцепила се Югославия набира сила, тесните улички на градчето се огласят от мяукащи хора, тръгнали да дирят избягалия късмет на Дивко. „Човешко е да не приемаш очевидното” – обяснява режисьорът. Именно с този проект Танович отново работи на родния си език, след като е заснел „Ад” на френски, а „Очите на войната” - на английски.
Носталгичният тон ясно личи във филма. Авторът преоткрива пейзажите, усамотението в горските градини, веселите случки около реката.„Цирк Колумбия” поставя на изпитание важните, истински неща за човека и утвърждава ценното. Персонажите му намират сили в себе си да пренебрегнат гордостта и суетата и именно с тази проявена толерантност режисьорът обещава избавление и надежда на героите си.
Дори Дивко намира утеха в миналото, в това, което е изоставил, в неизживения живот в родината си, във въртележката, която като дете му е давала възможност да лети и е изпълвала младата му глава с идеи, хубави мисли и мечти.

Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години
OpenAI влиза в чип надпреварата с нов продукт, създаден съвместно с Broadcom
Наследниците на Берлускони продадоха имението му в Сардиния на катарски шейх
Искат ли британците нов референдум 10 години след Brexit
България е сред най-засегнатите страни в ЕС от американските мита
Пекин: Енергийните кризи трябва да насърчат прехода, не връщането към въглищата
Свободно пуснати коне нанасят невероятни щети в ловешко село
Астрономи откриха черна дупка с маса 6 милиарда пъти по-голяма от Слънцето
Путин инспектира граждански самолети край Москва (СНИМКИ)
Смрад, миризми, зарази: Съсед отглежда множество гълъби, дори в училището мирише
Йотова: Честността днес е дефицитна, но изключително високо конвертируема валута
Късна емисия
Жозе Моуриньо: Мога да помогна на Килиан Мбапе да достигне още по-високо ниво
Вероника Вейл
Христо Янев бесен на играчите, след като ЦСКА стана за смях
Григор Димитров го направи в Майорка
НА ЖИВО: Швейцария - Канада 2:0
НА ЖИВО: Босна и Херцеговина - Катар 2:1, греда и за катарците
Дневен хороскоп за 25 юни, четвъртък
3 лесни противовъзпалителни рецепти за вечеря
5 елемента на луксозната баня
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Летен коктейл с джин и сода
Изберете раковина и вижте какво ви очаква през юли
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Задържаха двама дилъри на фентанил във Варна
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Какво ни очаква до 2035 г. според предсказанията на Никола Тесла
Титан и Плутон споделят една и съща мистериозна спектрална характеристика