Известният британски филмов и театрален актьор Боб Хоскинс се оттегля от киното и театъра, предаде Асошиейтед прес.
Причината носителят на наградите БАФТА и "Златен глобус" да се сбогува с активната си творческа дейност е, че страда от болестта на Паркинсон.
В изявление, разпространено от неговия представител, 69-годишният изпълнител благодари на феновете си и заявява, че е имал чудесна кариера. Диагнозата е била поставена миналата есен, пише БТА.
Боб Хоскинс е роден на 26 октомври 1942 г. в Съфолк. Началото на кариерата му започва в един пъб. Той се наслаждава на бирата си, когато някой се приближава и му подхвърля да се качи на горния етаж, където се провеждало прослушване за някаква пиеса. Хоскинс послушва съвета и печели ролята. От този момент нататък на актьора не му се е случвало да остане без работа за повече от 2-3 седмици. Преди да повярва в таланта си, подобна кариера е била последното нещо, с което е мислил, че ще се занимава.
След изявите на лондонска сцена в края на 60-те, през 70-те и 80-те години на миналия век Боб Хоскинс привлича вниманието върху себе си с участието в телевизионния сериал на Би Би Си "Pennies from Heaven" (1978). Изключителните изпълнения в "Дългият прекрасен петък" (1980) и "Мона Лиза" (1986) окончателно затвърждават репутацията му на един от най-добрите типажни британски актьори. За великолепната си игра в "Мона Лиза" е отличен с БАФТА и "Златен глобус". През 1985 година, Хоскинс добавя комични щрихи в кариерата си, появявайки се в шедьовъра на Тери Гилиъм "Бразилия".
Режисьорът Брайън де Палма е ангажирал Хоскинс, като резервен вариант в случай, че Робърт де Ниро не успее да поеме ролята на Ал Капоне във филма "Недосегаемите" (1987). След като Де Ниро все пак изиграва ролята, Де Палма изпраща на Хоскинс писмо с благодарност за търпението и чек за 20 000 британски лири.
С характерното си чувство за хумор, Боб Хоскинс му се обажда да благодари и да каже, че е на разположение за всички проекти на режисьора в които не искат да участва.
Първото му по-широко представяне пред американската публика става с филма "Кой се страхува от заека Роджър" (1988), за който получава втората си номинация за награда "Златен глобус". Сред другите му забележителни роли са в "Морски сирени" (1990), където си партнира с Шер и Уинона Райдър; в "Хук" (1991) на Стивън Спилбърг и "Госпожа Хендерсън представя" (2005), където играе заедно с Джуди Денч и получава поредна номинация за "Златен глобус".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 отстъпи от рекорда, но затваря трета поредна седмица на зелена територия
Теодор Джамов: Бойните спортове са достъпни, всеки може да тренира
Един от ключовите петролни терминали на Русия спря работа
AI излиза от софтуера и започва да решава реални проблеми
Седемгодишните облигации на "Старком Холдинг" ще се търгуват на EuroBridge от 17 август
Тръмп защити балната си зала, представяйки я за част от военен комплекс
Бременност - най-важните прегледи през 9-те месеца
Рецепта за сьомга със зеленчуци на фурна
9 начина на готвене – от най-здравословния до най-нездравословния
Защо роботизираните заводи все още имат нужда от човешкия фактор?
Късна емисия
Стилияна Николова спечели сребро в многобоя на Световното и квота за Олимпиадата
Спортът по телевизията днес, 15 август
Мачовете по телевизията днес, 15 август
Илиан Илиев: Преди години трудно допускахме голове, а сега е обратното
Страхотно! Стилияна Николова донесе първи медал за България и квота за Лос Анджелис 2028
ЦСКА 1948 обърна Черно море и излезе на върха
Роналдо и Джорджина подписали предбрачно споразумение
Днес е Голяма Богородица
Таро карта за 15 август, събота - Тройка чаши
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Дневен хороскоп за 15 август, събота
5 поверия за Голяма Богородица
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика