Червени афиши с Клаудия Кардинале върху стените на Фестивалния дворец, патрулиращи полицаи, активизиране на джебчиите...Започнаха последните приготовления за 70-ия международен кинофестивал в Кан, който се открива утре при изключителни мерки за сигурност, предаде Франс прес.
Техници извършват довършителни работи, докато ловци на автографи и селфита вече заемат места в подножието на 24-те стъпала пред Фестивалния дворец. Всичко е готово за 12-дневния филмов маратон на "Кроазет", ако оставим настрана червения килим, който все още не е разгънат, и знаменитостите, някои от които вече пристигнаха в Кан.
Афиши с Клаудия Кардинале, за които е ползвана ретуширана снимка, предизвикала полемика, вече красят фасадите на Фестивалния дворец. Снимката показва Кардинале на покрив в Рим през 1959 г.
На "Кроазет" с нeговите палмови дървета, дворци и луксозни бутици цари оживление, като любопитни се разминават с полицейски патрули.
"Тази година е свързана с нов етап, защото никога досега заплахата не е била толкова голяма - заяви кметът на Кан Давид Лиснар. - За всичко са взети големи мерки за сигурност, макар нулев риск да не съществува." Той уточни, че за целта се прибягва до наблюдение от въздуха и се ползват услугите на цивилни полицаи и елитни снайперисти, пише БТА.
Блясъкът и любовта към киното обаче би трябвало да надделеят за този най-голям празник на седмото изкуство в света. Очаква се фестивалът да бъде посетен от десетки хиляди професионалисти в киното и фенове, които вече започнаха прииждат. Сред първите пристигнали тук знаменитости са водещата на церемонията по откриването Моника Белучи и членове на журито, председателствано от испанския режисьор Педро Алмодовар.
Честванията утре вечер ще бъдат открити от включващия Марион Котияр, Шарлот Генсбур и Матийо Амалрик актьорски състав на филма "Привиденията на Исмаел" на Арно Деплешен. "Това е голяма чест", увери Деплешен.
Други знаменитости, от Никол Кидман, която ще представи три филма и сериал, до Колин Фарел, Изабел Юпер и Венсан Линдон се очаква също да минат по червения килим.
В надпреварата за "Златната палма" ще участват 19 филма, сред които 4 американски и други 4 на френски режисьори - "Двойният любовник" на Франсоа Озон, "Роден" на Жак Дойон, "120 удара в минута" на Робен Кампийо и "Опасният" на Мишел Азанависиюс.
Два филма в конкурсната програма - "Историите на семейство Мейеровиц" на американския режисьор Ноа Баумбах с участието на Дъстин Хофман и "Okja" на южнокорееца Бон Джун-хо с Тилда Сиунтън и Джейк Гиленхал са в центъра на полемика между организаторите на феста и платформата Нетфликс, която придоби правата за разпространение на филма на американеца и е продуцирала този на южнокорееца.
Френската регламентация налага 3-годишен срок между излизането на филм по екраните и предоставянето му на платформа, но Нетфликс отказа да е дистрибутор на двата филма във Франция. Организаторите на феста решиха да преразгледат регламентацията за 2018 г., за да може всеки филм в конкурсната програма да е ангажиран с разпространението му във френски киносалони.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ББР и Инвестбанк разширяват достъпа на бизнеса до над 30 млн. евро финансиране по InvestEU
Wall Street се сблъсква с реалността на AI
САЩ виждат напредък в преговорите с Иран
Продажбите на коли в Европа растат въпреки войните
Започва изграждането на още 40 км от магистралата Русе - Велико Търново
S&P 500 и Nasdaq Composite бележат ръст, цената на петрола леко спада*
Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри, стига пускахте убийци на свобода
България и Франция задълбочават сътрудничеството в отбраната и ядрената енергетика
Левски? Веласкес бил на крачка от друг български гранд
Илиян Филипов с много силни думи за Генчев
Auto Italia събра за първи път над 30 Ferrari автомобила на писта в България
Генчев пак пое Ботев Пловдив и назова голямата цел
Бат' Венци забърка Левски с Пеевски, Маджо и... магарето Марко
Следва ли резил? Куман с любопитен състав за Мондиал 2026
15 устойчиви проекта ще се борят за инвеститори в „Арена на дамския бизнес“
Искате нова кариера? Първо изградете тези умения
AI, критично мислене и липсата на кадри – какво очертаха експертите в „Бъдещето: От образование до кариера“
Пълнолуние в Стрелец на 31 май: Емоциите се повишават, старото си отива
Лесен кекс за Черешова задушница (рецепта)
Защо връзките след 40 са по-сложни, но и по-здрави
Над 30 организации се включват в седмото издание на "Оранжево морето" във Варна
Ускоряват визите за работници от трети страни у нас за сезона
Парламентът "върза ръцете" на Спецов
Премиерът: България и Франция споделят общи позиции за сигурността и диверсификацията на енергийните доставки
ГЕРБ-Варна: Строителството в „Баба Алино” започна през мандата на Коцев
Радев: Случаят с незаконния град във Варна е обвързан с процеси, насочени срещу националната ни сигурност
Firefly Aerospace спечели договор за 75 млн. долара: Ще достави дронове на Луната
Redwire достави на ЕКА прототип на роботизирана ръка за лунния модул Argonaut
Ще има ли геомагнитни бури до края на май: Прогноза за космическото време
НАСА планира изграждането на лунна база с размерите на град
Двама от членовете на руския екипаж на МКС излизат в открития космос
Най-мощният руски ядрен реактор достигна ключов етап след влизане в експлоатация