След фурорa, който предизвика при предишните си две гостувания, Националният балет на Испания се готви за първото си национално турне на три големи български сцени. На 7 юни 2017 г. първокласните танцьори ще излязат на сцената Зала 1 на НДК в София, на 10 юни 2017 г. ще гостуват в залата в Русе, а на 15 юни - в ДКЦ, Варна.
Почитателите на страстното фламенко ще имат шанса да гледат четири спиращи дъха постановки в един спектакъл. За първи път пред българската публика ще се играят "Болеро" по музика на Равел, "Ritmos", "Soleá del Mantón" и "Alento" по хореографията на Алберто Лорка, Бланка Дел Рей, Рафаел Агилар и Антонио Нахаро, който е и артистичен директор на балета.
Високо танцово майсторство, пищни костюми и сценография, чувствена и страстна музика, емблематични творби и вдъхновяващи спектакли са част от формулата на Националния балет на Испания да впечатлява и привлича световната публика отново и отново. В България четиридесетте звездни танцьори ще танцуват под акомпанимента на жива музика. Звукът на десетки кастанети и ритмичните удари на токовете на испанците ще вдигнат градуса в залата и ще подпалят сцената.
Националният балет на Испания е грандиозна структура, създадена от испанското Министерство на културата и е най-голямата институция, разпространяваща класически и съвременни трактовки на фламенко. Чрез него Испания пази дългогодишни традиции не само в този танц, но и в "зарзуела", и в грациозния "ескуела болера", които са претопени през 18-ти век от френски и италиански танци в испански стил.
Вече 38 години Балетът е музикалната емблема на Иберийския полуостров и изпълнява мисията си да развива и популяризира фламенкото по света. Този танц е под закрилата на ЮНЕСКО и е обявен за ценност за човечеството. С името на Националния балет е свързано творчеството на танцьори, като Антонио Гадес, Хоакин Кортес, Ева Уербабуена, Хосе Антонио, Кармен Амая, Аурора Понс, Нана Лорка, Аида Гомес и много други.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Samsung Electronics заделя 73 млрд. долара за чипове и проучвания през 2026 г.
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма Skills for Transition
Печалбата на Lamborghini за 2025 г. разочарова въпреки рекордните приходи
Цената на биткойна спада с най-много от три седмици след новото напрежение в Близкия изток
Apple изостава в AI битката – и въпреки това трупа богатство от него
България е с най-евтиния бензин, в Гърция е сред най-скъпите в ЕС
Ева Бел разкрива емоциите зад новата си песен "Невъзможна любов"
Комисията по енергетика заседава извънредно (СНИМКИ)
Ексклузивен SENSHI лагер за тежките категории се провежда във Варна
ЦСКА и Стоичков обявиха ново партньорство на "армейците"
Рафиня каза как Барса отстреля "свраките"
Сефте: Урбиг от Байерн става германски национал
Стоичков иска ЦСКА да изкара негов наследник
Христо Стоичков представи невиждано партньорство за ЦСКА
Манчестър Юн цака Реал Мадрид за голяма звезда
Ексклузивен SENSHI лагер за тежките категории се провежда във Варна
Средиземноморска веган купа с нахут
7 начина, по които вредите на репутацията си
Мъжки кожени якета за всеки повод: Как да изглеждате стилно, а не небрежно
Цветето за кариерен растеж през 2026
Протеинова рецепта за вечеря за 30 минути
Време е за приказки!
Младеж отмъкна външното тяло на климатик във "Възраждане"
Гюров преди заседанието на ЕС: България трябва да бъде на пълна скорост
Блъснаха 60-годишна пешеходка в центъра на Варна
Фитнес маниак и майстор: Спипаха крадец на дъмбели и инструменти
МВР откри денонощна линия за изборни нарушения и заваляха сигнали
Спартак Варна приема Лудогорец на "Коритото"
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?