Преди броени дни излезе от печат внушителният том „Античната митология” – второ, изцяло преработено и допълнено издание на вече отдавна превърналия се в класика справочник по гръко-римски митове, предания и архетипи.
Автор на книгата е легендарният български посланик на античността Георги Батаклиев. Името на вече покойния Батаклиев се свързва с най-емблематичните преводи на творби от антични автори, както и на редица византийски и западни извори за средновековната българска история.
Батаклиев си поделя с Александър Ничев славата на най-значим преводач на антична поезия в България.
Новото издание на „Античната митология” е лично ръководено от известния преводач, лингвист и филолог Владимир Атанасов.
Освен многото корекции и добавки, книгата съдържа също разнообразен, атрактивен набор от илюстрации и снимки, с които съдържанието не само е обогатено и разчупено, но обрисува и по-ясна картина на един древен, но фундаментален за съвременната култура свят.
Гръко-римската митология е неотменна част от духовния космос на просветения европеец – от Възраждането и Просвещението до наши дни.
Съвременна културна Европа е стъпила върху два колосални стълба: християнската Библия и постиженията на античния дух, интегрална част от който (заедно с философията, театъра, литературните жанрове, Олимпийските игри, гражданския съд, идеите за обществено устройство, науките) е и митологията.
Чудноватите и необикновени герои с техните (не)понятни страсти, деяния и подвизи може да изглеждат плод на необузданото и развихрено въображение на древния човек, но всъщност са разкази на непосветените за наблюдавани, но недоразбрани сакрални практики в едно общество на дълбок преход – от матриархата на древните обитатели на Средиземноморието пеласгите към патриархата на новодошлите индоевропейски народи и най-вече на гърците.
В сборника „Античната митология” по азбучен ред са пресъздадени основните митове за повече от 1300 богове и герои на Античността. Имената им са изписани на езика на оригинала (гръцки или латински).
Дадени са най-важните произведения на световното изкуство, в които те са намерили художественото си пресъздаване. Отразено е и присъствието им по нашите земи. Всичко това прави от книгата не просто един от хилядите сборници по темата, а уникален справочник, написан специално за българския читател.

Нов доклад препоръча ЕС да санкционира руския внос на ключови минерали
Най-големият производител на петрол в Африка иска да привлече 50 млрд. долара за дълбоководни проекти
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Батериите у нас имат потенциала да изместят 77% от тока от фотоволтаиците след залез
Н. Шуманов: Запазване на напрежението в Близкия изток ще оскъпи петрола с още 10-15 долара
Най-големият държавен фонд в света отбеляза най-доброто си тримесечие от 2020 г.
МВР засече десетки опасни шофьори след алкохол и наркотици
Ensana Aquahouse е първият хотел във Варна, включен в Michelin Guide
Падналият мотоделтапланер в Несебър е летял незаконно (ВИДЕО+СНИМКИ)
Обедна емисия
Оранжева тревога за жеги в Южна Великобритания затвори хората по домовете (СНИМКИ)
Ефремова: Имало е подаден сигнал за едно от децата, замесени в убийството в Пловдив
Саръбоюков се пуска в две състезания от Диамантената лига
Ман Сити с изненадващ трансфер за 3,5 млн. евро
ЦСКА с неочакван ход
Съдът отхвърли жалбата срещу Асен Златев
Левски взе ключово решение заради АЕК
След краха в ШЛ: Цървена звезда сменя Станкович с друг бивш на Интер
Опитвали ли сте ги? 3 необичайни ястия в Анталия, които туристите обожават
Ensana Aquahouse е първият хотел във Варна, включен в Michelin Guide
Суперхрани, които всяка жена трябва да добави към менюто си
Модерни цветове: нюансите, които преобразяват интериора
„Магията на кръвта“ - от Нора Робъртс
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026: Как да използвате мощната му енергия
Молекулярен механизъм може да стои в основата на прееклампсията
Колко пъти и кога е най-добре да се храним през летните горещини?
Къде да активираме „еЗдраве“ и да получим достъп до здравното си досие?
Въвеждат метод за наблюдение на поведението на новородените в две болници в София
БЛС: Без държавна политика отдалечените райони може да останат без общопрактикуващи лекари
Донорска ситуация в „Пирогов“ дава шанс за живот на трима души в Германия
Ще доведе ли "справедливата стойност" до по-ниски цени на храните?
Един загинал, а друг с опасност за живота след тежък инцидент с делтапланер в Несебър
Персеидите достигат пика си: Небесно шоу с до 100 падащи звезди на час тази нощ
Гълъб Донев: Минималната заплата трябва да бъде 50 на 100 от средния размер на основната заплата
Спешно търсят кръв за жената, подпалена от съпруга си в село Медовец
Асен Василев: Румен Радев си позволи нещо изключително грозно днес!