Десетте "заповеди" на Крикор Азарян за театъра може да прочетем в книгата на неговата съпруга Валентина Радинска "Ние с Коко. Крикор Азарян отблизо".
Официалната премиера е на 16 януари от 19.00 часа в Камерната зала на Народния театър - театъра. Мястото не е избрано случайно, тъй като именно на сцената на тетаър Иван Вазов именитият режисьор постави последната си творба - "Вишнева градина". Тя бе част от проекта на проф. Азарян, който посвети последните години от живота си на три пиеси по Чехов. Другите две са "Чайка" и "Три сестри".
"Той успя не да се пребори с болестта, а да я победи по изключително достоен начин. В крайна сметка той беше победител. Свърши работата си, преди смъртта да дойде", пише съпругата на режисьора.
Сред последните записки в "турската" тетрадка на Азарян с лого на корицата "Остави следа!" са следните думи: "Нещата, които съм искал, и това, което съм виждал, повече или по-малко винаги са се разминавали. И това ми е давало импулс и енергия да реагирам по един или друг начин: като много млад, все още непознаващ системата - по един по-романтичен начин, който едва не завърши прекалено драматично, но и по-добрият изход също беше достатъчно травмиращ.
И така беше, докато не намерих благодатния изход в Театъра, и то в ролята на режисьор, където с думите на авторите, по-велики или по-малко такива, мога да казвам онова, което напира в мен като вик срещу това, което се случва, това, което става - къде индиректно, къде метафорично, стараейки се да избягам от злободневността, публицистиката, като несвойствени на изкуството (поне за мен). А да търся вечните проблеми, преследващи човека във времето. Човека, видян като Леонардо и Шекспир - в центъра на Вселената. Но също така и Природата с нейната мощ и стихийност. . . ".
Тази тетрадка и до днес съхранява "10-те Кокови "заповеди" за Театъра", които чрез книгата ще стигнат до всички негови почитатели.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европейските индекси затвориха разнопосочно в сряда
Прогноза: По-високи данъци за имотите ще се отразят положително на пазара
Модернизират жп терминалите във Варна и Бургас с европейски средства
ЕК спестява на фирмите 8 млрд. евро годишно с опростяване на данъчните правила
Ченг от JPMorgan: Доверието в капиталовите разходи за AI още може да расте през 2027 г.
Здравното министерство ще проверява процедурата за проектиране на детската болница
Проф. Радулов: Във Варна се строи на забранени места, там е лакомо за престъпници
Николай Найденов: Шефката на кадастъра във Варна има имот през улица от "Бала Алино"
Коста Стоянов: Незаконните постройки край Варна да се премахнат
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка след убедителна победа
Централна емисия
10-годишно украинче се удави в басейн в Ахелой пред погледа на спасител
Черно море стартира подготовката с победа над Янтра Габрово
ЦСКА се изложи в Австрия: Полесие от Украйна разби „червените“ с 4:0
Берое обяви съперниците за летните контроли преди новия сезон
Първият анголец в Левски: Можем да постигнем високите цели на клуба
Лео Меси празнува рожден ден като №1 в историята на световните първенства
Официално: Ботев Пловдив привлече Георги Миланов
Дневен хороскоп за 25 юни, четвъртък
3 лесни противовъзпалителни рецепти за вечеря
5 елемента на луксозната баня
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Летен коктейл с джин и сода
Изберете раковина и вижте какво ви очаква през юли
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Задържаха двама дилъри на фентанил във Варна
Дете падна в шахта в София
Златото падна под 4000 долара за тройунция за първи път от ноември
Радев: Българската екзархия в Истанбул е ключова за съхраняването на националната идентичност
Нестеров стигна четвъртфинал в Пловдив
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Какво ни очаква до 2035 г. според предсказанията на Никола Тесла
Титан и Плутон споделят една и съща мистериозна спектрална характеристика
Откриха спящ гигант: Древна черна дупка с маса 6 млрд. пъти по-голяма от слънчевата