„За нашата култура е типично това, че насърчавайки изключително конкурентни нагласи, ние насърчаваме агресивните емоции, които подклаждат конкуренцията, въпреки че агресията сама по себе си е табу.” В думите на
Бруно Бетелхайм ще се убедим и като прочетем книгата на Алфи Кон "Губим в надпреварата да печелим", която излиза от 27 април у нас.
Отъждествяването на конкуренцията с успеха в естествения отбор не е нищо повече от културен предразсъдък – успехът, дефиниран като оставяне на повече потомство, може да бъде постигнат с помощта на най-различни стратегии, които са по същество форма на сътрудничество, а за да не „Губим в надпреварата да печелим”, препоръчително е да обърнем внимание на доводите на Алфи Кон.
Съществува схващане, че подлагането на децата на лишения е най-добрият начин да бъдат подготвени за жестоката житейска действителност. Макар че тази хипотеза не може да бъде нито потвърдена, нито убедително отречена по емпиричен начин, противоположната й хипотеза е много по-приемлива и човечна: това, което най-добре ни помага да се справим с антагонизма и отхвърлянето, е безусловното приемане, което сме получили на ранна възраст; това, което ни помага да издържим на трудностите, с които се сблъскваме по-късно в живота, е първично изпитаното от нас чувство за сигурност.
За да установим цената, която плащаме за конкуренцията във всички аспекти на социалния и личен живот, трябва с времето да се замислим за унищожаването и пропиляването на талантите и способностите, които не съответстват и не могат да съответстват на този конкурентен стереотип, както и за неизбежния провал на мнозина, които се опитват да се приспособят, но в повечето случаи не успяват – не защото им липсват способности, а защото им липсва агресивност.
Алфи Кон, автор на „Митът за дисциплината”, анализира именно тази антагонистична характеристика на живота, днес превърнал се в нескончаема върволица от състезания. От момента, в който звънне будилникът, до мига, в който положим глава на възглавницата, от прохождането до смъртта си, ние непрестанно се борим да сме по-добри от другите.
Не си даваме сметка за конкуренцията – именно защото сме напълно потопени в нея. Икономическата ни система е основана на конкуренцията, а образователната ни учи отрано не само да триумфираме над другите, но и да ги възприемаме като препятствия по пътя към собствения си успех. Свободното ни време е изпълнено с високо организирани игри със сложни правила, в които се очаква един индивид или отбор да победи останалите.
Съперничеството съществува дори в семействата ни – то е безмълвна, но често отчаяна борба за домогване до одобрение и любов, тъй като първото се възприема като ограничено благо, а второто – като вид награда. Конкуренцията е дълбоко вкоренена в живота ни и е трайна част от него.

Виктор Орбан се притеснява от финансова криза, а инвеститорите не разбират защо
Asos отчита спад в продажбите, но смята, че не промоциите са решението
Н. Стойков: Мултифондовете биха променили съществено резултатите за осигурените
Потреблението и вносът на мебели в България са отбелязали рекорд през 2024 г.
Черният петък плавно се слива с коледните намаления и в България
Лагард: ЕС може да се пребори с митата на Тръмп чрез вътрешната търговия
Буря с проливен дъжд и градушка наводни Петрич (ВИДЕО)
Изненадващи обрати за зодиите по време на ретрограден Уран в Телец
Съвети как да печем риба и да я запазим сочна
Евровизия предприема решителни действия и променя правилата за гласуване
Обрат! Ето какво се случва по делото за корупция срещу наш олимпийски шампион
Наша тенисистка гази и е на крачка от финал в Бока Ратон
ФИФА потвърди ключова новина на плейофите за Мондиал 2026
Гьоко Хаджиевски: Не е трагедия
Шамар за Байерн! Тежък удар по баварците
Спалети призна, че няма да преминава към четири в защита
Дневен хороскоп за 22 ноември, събота
10 билки за понижаване на холестерола по естествен начин
Тенденции в офис пространствата: новата роля на ергономичния комфорт
Какви промени ви носи новата 2026 според датата на раждане
МЕГА Черен петък от VITAGOLD! Отстъпки, които не са за изпускане!
Бързи трикове за подреждане на дома
Ново изискване в ЕС паникьоса производителите на автомобили
Наказателен съдия и консултант по зависимости разговаряха с ученици от Аксаково
Шофьори продължават масово да отказват дръг тестовете на КАТ
Great Wall ще прави кросоувър в Баховица (СНИМКИ)
Европрокуратурата разследва далавери със селскостопански субсидии у нас
Спартак не можа да победи Берое с човек повече
Пилот на United Airlines: Самолетът бе ударен от космически отпадъци
Съществуването на НЛО „вече не е под въпрос“, твърди американски режисьор
Спорите на мъха оцеляват 9 месеца в космически вакуум
Морските костенурки притежават мистериозна суперсила
Алтернатива на SLS: Blue Origin ще създаде по-мощна версия на ракетата New Glenn
Ракетата на Илън Мъск постави рекорд по изстрелвания от космодрума във Флорида