„Говорителя на мъртвите” е втора книга от легендарната сага за Ендър, призната за една от най-добрите поредици на всички времена. Романът, чието ново издание може да намерим на книжния пазар у нас, е носител на наградите „Хюго” и „Небюла”.
Авторът Орсън Скот Кард е единственият, печелил най-престижните отличия за фантастика в две поредни години.
Три хиляди години са изминали, откакто Андрю Уигин печели войната срещу бъгерите. Той погубва цялата им раса, без да знае, че битката, която води е истинска. Някога, прославян като спасител, Андрю остава в човешката история като Ендър Ксеноцида – унищожителя на единствената открита извънземна цивилизация.
Осъзнал чудовищните последствия от делото си, Ендър решава да прекара живота си в скитане, като говори от името на мъртвите, разказвайки за живота им, за техните болки и радости, постижения и провали, обличайки в слова смисъла на човешкото съществуване. Така се превръща в Андрю – Говорителя на мъртвите.
За тези три хиляди години човечеството се е разпръснало из цялата вселена, а Ендър странства от планета на планета, за да говори от името на мъртвите. Поради особености в космическите пътувания, Ендър е на не повече от трийсет и пет години.
Все пак една Царица на кошер е оцеляла при Ксеноцида. Тя може да възроди бъгерите – социално организирани разумни същества, които не представляват опасност за човечеството. Ендър носи нейния пашкул по време на пътуванията си. Той търси подходяща планета, на която тя би могла да възстанови своя вид.
На планетата Лузитания е открита нова форма на разумен живот – пекениносите – странен вид, в много ранен етап на развитие. Това откритие е уникален шанс за Ендър да изкупи своя огромен грях. Пекениносите, наричани от хората „прасенца”, са интересна и обвита в мистерия раса, чийто жизнен цикъл е подвластен на един полуинтелигентен вирус, опасен за човека.
Но едно странно недоразумение би могло да доведе до нова война. Ендър е единственият, който има необходимите умения и знания да я предотврати.
Орсън Скот Кард е сътворил един цялостен и задълбочен свят, изпълнен със съчувствие и човечност. Една от значимите книги в жанра, „Говорителя на мъртвите” е роман, в който въпреки огромните разлики помежду си разумните същества се стремят да намерят общ език, на който да общуват, защото единствено общуването прави възможно разбирането и приемането на чужденеца.
Книгата е на пазара от 3 септември.
На 1 ноември 2013 г. предстои филмовата премиера на „Играта на Ендър” с участието на Харисън Форд, Бен Кингсли и Ейса Бътърфилд в ролята на Ендър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
IT предприемач: България и регионът ще внедряват новите технологии по-бързо
Кадър на деня за 23 юни
Разпродажбите на технологични акции разтърсват пазарите, Nasdaq спадна с 2%
Експерти: Засилена фрагментация и променливи съюзи ще отличават новия световен ред
Британски съд даде ход на иск за 3 млрд. лири срещу Apple
Брокер: Имотите вече ще се продават на справедлива пазарна цена, надценените ще се застояват
Времето днес, 24 юни: Облаци и поройни валежи с гръмотевици
Хороскоп за 24 юни: Интуиция, успех и важни разговори
Защо мислим за бившия, ако не сме влюбени
Рецепта за класически италиански брускети
Мъжко здраве: Грешките, които съкращават живота ти
Защо щастливите двойки не си лягат по едно и също време?
Спортът по телевизията днес, 24 юни
Мачовете по телевизията днес, 24 юни
Огромен пропуск на Кейн и Англия не успя да бие Гана
Бивш английски национал стана баща за седми път + СНИМКИ
ПО МИНУТИ: Англия – Гана - 0:0
Португалия разби Узбекистан, Роналдо влезе в историята
Нумерологична прогноза за 24 юни
Днес е Еньовден!
Мълчана вода и обичаите на Еньовден
Пикантни рулца от пушена сьомга с крема сирене
Дневен хороскоп за 24 юни, сряда
Нумерологична прогноза за юли 2026
Кристиано Роналдо с исторически постижения при разгром над Узбекистан
Русия обяви готовност за нови преговори с Украйна
Египетски самолет кацна аварийно в Горна Оряховица
Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Никола Цолов може да се състезава във Формула 1 още догодина
Рядко небесно явление: Марс преминава през звездния куп Плеяди
Любопитно: Земни патогени оцеляват при марсиански условия
Астронавти ще ремонтират роботизираната ръка на МКС в открития космос
Космическият телескоп „Нанси Грейс Роман“ на НАСА вече е във Флорида
Китайски студенти разработват мисия до астероида Апофис
SpaceX подготвя мистериозна мисия с нова капсула за завръщане на Земята