Ако „Вълкът от Уолстрийт“ за пръв път хвърли светлина върху света на борсите, „Бързаците” отива още по-далеч; като буквално го взривява. Докато майсторската хитрина на Дж. Белфорд буди възхищение, то в „Бързаците“ на небезизвестния Майкъл Луис става дума за хората, които с готовност биха го вкарали зад решетките. След скандалната „Никой не ме чу“ на Хари Маркополо e време за голата истина за фондовата борса, не по-малко скандална впрочем.
„Бързаците“ разглежда мъчителната за проумяване сложна материя на финансовите пазари със закачлив и често възчерен хумор. В книгата се проследява стъписването на група брокери и финансови анализатори от Уолстрийт, когато внезапно осъзнават, че стоковият пазар е нагласен в полза на определени сили от борсата. Те решават да разнищят конспирацията и да разследват, а впоследствие реформират и преструктурират пазара. Рискът им е голям –някои от тях поставят на карта не просто седемцифрените си заплати. Осъществява се бунт на най-малко неморалните срещу присвояващите милиарди от спестяванията на хората по целия свят.
Любопитно и дори изумително е, че в деня след излизането на книгата ФБР започва щателно разследване на високочестотната търговия. Изказването на Луис „Пазарът е нагласен“ дава начало на безброй дебати в сферата на финансовата сигурност чак до ден днешен. Месец по-късно – на първи май 2014 г. Уолстрийт е глобен 4,5 милиона долара във връзка с обвинения, произлезли от предизвикани от книгата разследвания. За сумите, които са били пренасочвани ежегодно в мрежата се спекулира, но със сигурност те са (може би в пъти) повече от постановената глоба. В момента се разработва и екранизация по книгата. Това е вторият случай, в който авторът си партнира с продуцента Скот Рудин. Негови проекти са римейкът на шведската трилогия „Милениум“, „Социалната мрежа“ и още много заглавия на малкия и големия екран.
Майкъл Луис е американски журналист, редактор на „Ванити Феър“ и автор на редица публицистични творби, до една безспорни хитове. Той е известен на българските читатели с книгите „Бумеранг. Пътешествия из новия Трети свят: Европа“ „Играчите на Уолстрийт: покерът на лъжците“, „NEXT: Бъдещето се случва днес“ и „Големият залог: Машината на Страшния съд отвътре“.

Общо 95% от капацитета за износ на руско зърно през Азовско и Черно море са блокирани
Системата "бонус-малус" още няма да има превантивен ефект върху водачите
Застрахователните дружества в България управляват малко над 7,5 млрд. евро в края на юни
Еволюцията на търговските центрове: от пазаруване към преживяване
Й. Чуклев: Полето на търговските войни от 5G и полупроводниците се пренесе при хуманоидната роботика
Европейските основни индекси затвориха с минимални изменения в различни посоки
Как работи подводният канал за наркотици по Южното Черноморие?
Работник загина в кариера край Хасково
Румен Петков: Операцията със заглушителя създава впечатление за PR по време на криза
Илия Лазаров: Андрей Гюров няма качества да бъде президент
Централна емисия
Централна емисия
НА ЖИВО: АЕК Атина – Левски (Съставите)
ЦСКА – ОФИ Крит: Христос Контис предупреди след 3:0 за гърците – нищо не е решено
Кенан Йълдъз аут за 3 месеца, Ювентус взе решение за заместник
Рафаел Леао се завърна в Милан, но остава за продан
ПСЖ и Coca-Cola подновиха партньорството си до 2029 г.
Президентът на Фиорентина бе напсуван след разгрома от Рома с 0:4
Дневен хороскоп за 27 август, четвъртък
Японска картофена салата
Едни от най-хубавите цитати на Доли Партън
Животът става по-хубав за 3 зодии до края на септември 2026
3 задължителни ястия за Секновение на 29 август
Тест: Дървото на желанията
Защо усещаме бебето по-силно вечер?
От ИСУЛ: През лятото също циркулират УНГ инфекции и хремата не бива да се подценява
Безплатни прегледи на гърдите в УМБАЛ „Лозенец“ на 1, 2 и 3 септември
Подготовка преди тръгване на училище и някои хомеопатични решения
AI медицински устройства излизат на пазара без достатъчно доказателства за ефекта им върху пациентите
Как музиката въздейства върху мозъка и нервната система?
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Работилница за деца организират във Военноморския музей във Варна
Аксаково празнува три дни с Керана и космонавтите, „Българе“ и ретро автомобили
Варна отбелязва рекорда на Чавдар Джуров, скочил с парашут от стратосферата
Промяна: ФК Девня приема Бенковски (Исперих) в неделя, а не в събота
1.3 млн. българи са пътували през второто тримесечие