Британският ветеран на приключенията сър Ранулф Файнс идва с ново четиво, което ще ни потопи в белите недра на най-невъобразимите условия и нечовешки температури на Земята. "Студ" вече може да се намери в книжарниците у нас.
Екстремните условия винаги са привличали британския авантюрист сър Ранулф Файнс и в „Студ“ той ни разкрива част от своите шеметни авантюри. Неговата Трансглобална експедиция – първата обиколка на Земята от полюс до полюс в историята, го превръща в първия човек, прекосил както Антарктическия, така и Арктическия океан.
За шейсетия си юбилей Файнс пробягва седем маратона за седем дни на седемте континента. А няколко години по-късно покорява алпийския връх Айгер и хималайския Еверест, което го прави най-възрастния британец, стъпил на най-високия връх на планетата.
Потапяме се във вихъра на задъхващите опасности, с които се сблъскват Файнс и другарите му – от маневрите между ледените късове и свирепите бури на малка моторна лодка по Северозападния морски път над Канада, до дърпането на шейни с товар от 220 кг през осеяното с пукнати антарктическо плато при температура от под -50°С.
Предизвикателно и вдъхновяващо, това приключение кара кръвта ви да замръзне и да се изпълни с адреналин.
Научаваме любопитни факти за ледниците и техните обитатели, както и за културата и интимния живот на местното население. Файнс поставя адекватна историческа рамка на изследователите, чиито стъпки понякога следва, но често кривва от техния път, за да проправи нова пътека.
Имена като Кук, Рос, Амундсен, Шакълтън, Франклин отдавна са осигурили статута си на легенди, но неудържимият стремеж на Файнс и щурите му пионерски подвизи със сигурност го поставят редом до тях.
Самият автор - Ранулф Файнс е първият човек, който достига и двата полюса по суша, и първият, който прекосява Антарктида без външна подкрепа. През 60-те години е отстранен от Специалните военновъздушни сили за неправилна употреба на експлозиви, но след като се присъединява към армията на султан Оман, получава медал за храброст. Файнс е ръководил над 30 експедиции, включително и първата околосветска обиколка през двата полюса. През 1993 г. Нейно величество кралицата връчва на Файнс Ордена на Британската империя, тъй като докато разбива рекорди, успява и да дари над 14 милиона британски лири за благотворителност. През 2009 г. става най-възрастният британец, покорил Еверест.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сезонът на отчетите може да върне инвеститорите към акциите след пазарния спад
Кадър на деня за 10 април
S&P 500 отваря с лек ръст, подкрепен от временното примирие между САЩ и Иран*
Главният съветник на Зеленски смята, че Украйна се приближава до сделка с Путин
Войната в Иран е тласнала инфлацията в САЩ към нов скок през март
ЕЦБ подкрепи плана на ЕС за централизиране на финансовия надзор
Великден удря джоба на българина: Магазините се пълнят преди празника
Иззеха лични карти на починали, пари и списъци при акция срещу купения вот в Монтана
Код червено! Мощна магнитна буря връхлита Земята
Великденчето помага при цистит, диабет и подагра
Постна победа върна ЦСКА 1948 в тройката
Съперник №1 на Карлос Насар се уплаши и смени категорията
Компани на 40: Рано е да празнувам, Байерн е в режим "Победи"
Ясен обясни защо Добруджа спъна Левски, но падна от Спартак
Тежък удар за Левски за Вечното дерби с ЦСКА!
Паника на "Герена": Титлата на Левски не е сигурна
Боядисваме яйца и на Велика събота – 10 трика за красиви шарки
3 модела обувки, които са задължителни за пролет 2026
3 зодии с финансов успех в седмицата 13 – 19 април 2026
5 постни рецепти за Разпети петък
10 празнични предястия с яйца за Великден
Поверия за Великден
Какво време ни очаква на Велика събота?
Недостигът на гориво застрашава летния туристически сезон
Новата система за влизане в ЕС окончателно влезе в сила от днес
Росен Германов - Даскала открива в Светлата седмица изложба икони в ГХГ на Варна
260 пакета с помощи за нуждаещи раздават във Варна на Велика събота
Прогноза: Цените на горивата няма да паднат до края на лятото
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди
Откриха гигантски „океан“ до черна дупка, трилиони пъти по-голям от земните