Ден преди откриването на X Международен литературен фестивал бестселъровата авторка Рута Сепетис ("Сол при солта", "фонтан на мълчанието", "Пепел в снега" и "Трябва да те предам") посети Американския колеж в София. Там тя се срещна с възпитаници на училището от различни класове, изнесе кратка вдъхновяваща лекция, в която разказа малко повече за историята на собственото ѝ семейство, решението си да изостави успешната си кариера на музикален продуцент и да се превърне в "пазител на забравените истории". Тя отговори и на множество въпроси, свързани с творческия блокаж, ролята на писателя в наши дни, както и за съхранението на родовата памет.
Сепетис, която дълги години работи с текстописеца на Bon Jovi Дезмънд Чайлд, а по-късно продуцира легендарния Стив Вай, признава, че никога не е мислила, че ще пише исторически романи. Въпреки това разказът на собствения ѝ баша – бежанец от Литва – преобръща отношението ѝ към разказването на истории и я връща към света на литературата. Пред читателския клуб на Американския колеж в София тя сподели, че само разказването на съдбата на един народ през призмата на художествената фикция и пречупването ѝ през живота на конкретен герой може да помогне за взаимното разбиране между нациите.
Гостуването на американската писателка от латвийски произход е един от акцентите на програмата на X Софийски международен фестивал. Срещата с нея ще се състои на първия ден от Зимен панаир на книгата – 6 декември от 19:00 ч., в Мраморно фоайе на Национален дворец на културата, а модератор на събитието ще бъде Ива Дойчинова.
В центъра на всяка една от творбите на Сепетис попадат реални исторически събития, разказани през гледните точки на нейните млади герои.
Четени както от младежи, така и от възрастни в над 60 страни по цял свят, книгите ѝ се превръщат в моментални бестселъри, а по тях предстоят филмови и телевизионни адаптации. А за приноса си към образованието и съхраняването на паметта Рута Сепетис е наградена със специален орден от президента на Литва.
Още първият ѝ роман, "Пепел в снега", получава международно признание. Той разказва базирана на преживяванията на собствената ѝ фамилия история за ужасите, с които балтийските народи се сблъскват по време на Втората световна война при управлението на Сталин.
Втората ѝ книга "Сол при солта", посветена на потъването на немския лайнер "Вилхелм Густлоф" през 1945 г., става носител на медал "Карнеги" – една от най-престижните британски награди за детска и юношеска литература. А New York Times го определя като „най-забележителната книга за 2016 г.“
"Трябва да те предам" – най-новата ѝ книга, която излезе на български през май 2022 г., се превърна в моментален №1 бестселър на New York Times и едно от най-продаваните заглавия на Пролетния панаир на книгата у нас. В историята за края на кървавия режим на Чаушеску в Румъния през 1989 г. българските читатели ще разпознаят частица от родното минало.
С болезнените исторически теми, които избира за свои сюжети, чувствителното си перо и вдъхновяващите си персонажи Рута Сепетис печели любовта на милиони читатели по света и превръща „скритото в историята минало в част от колективното ни съзнание“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

S&P 500 и Nasdaq затвориха на по-ниски нива, повлечени от технологичните акции
Оптимизмът сред малкия бизнес в САЩ спада до най-ниското си ниво от 2024 г.
Експерти: Ниските лихви ще подкрепят пазара на имоти у нас
Пенсионните фондове ще съобразяват стратегиите си с пазарни индекси
BYD: Скоро делът на електромобилите в Китай ще достигне 80%
Кадър на деня за 9 юни
Хороскоп за 10 юни 2026 г.: Приятни изненади и добри новини за част от зодиите
10 негативни последици от продължителното седене
Рецепта от тефтера на баба: Варени гевреци
Шепот от отвъдното: 7 знака, че някой се опитва да се свърже с нас
Механик посочи трите коли, които издържат 1 млн. километра
Защо колата гасне, пали трудно и губи мощност?
Кими Антонели влезе в елитна компания след поредния си триумф
Спортът по телевизията днес, 10 юни
Мачовете по телевизията днес, 10 юни
Треньорът на Никс мрънка от съдийството, играчите обаче не
Илиан Антонов на прощаване с ЦСКА: Поклон пред "армейските" фенове
Любо Пенев никога не е играл за Локо София, но му подари място в Европа
Дневен хороскоп за 10 юни, сряда
Гръцка бугаца (Bougatsa): сладка баница с крем
Лесен трик, с който доматите ще раждат два пъти повече
Семейният филм „Ема и Шоколандия“ с онлайн премиера
5 дизайнерски трика, с които холът става два пъти по-голям
Как всяка зодия преживява раздяла
Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Доклад: Над 100 души в България са починали за година след употреба на фентанил
Учени предлагат необичайна защита от слънчевите бури
На 9 юни 1985 г. спускаемият апарат „Вега-1“ се отделя за историческа мисия
Първият чех ще лети до МКС през 2027 г.
Обновиха правилата: Ето как светът трябва научи, ако бъде открит извънземен разум
Изненадва ли НАСА с имената в екипажа на мисията „Артемида III“
Мощен вятър излиза от гигантската черна дупка – какво означава откритието на астрономите