В края на март Пандемичен пазар на изкуството събра едни от най-големите български галерии за съвременно изкуство, които обсъдиха случващото се у нас на фона на пандемичната и постпандемична обстановка.
Зад проекта стои Веселина Сариева, основател на пловдивската галерия "Сариев" и фондация "Отворени изкуства".
Събитието имаше три основни акцента - разговор дискусия с галеристи, с български колекционери на съвременно изкуство като Ирена Гергова и Николай Неделчев, а финалът ще се случи на 24 април с уъркшоп с лабораторен характер, воден от Кристиан Каспар Шварм - чуждестранен колекционер, куратор и визионер в сферата на съвременното изкуство, който ще разкаже какво е "Да живееш с изкуството". Шварм също така ще говори за това как се става колекционер, какво е отношението на колекционера към творбите, как трябва да се съхраняват произведенията. Ще обсъди с участниците и каква е разликата между колекционер и купувач, кога сме склонни да кажем, че сме колекционери, защото много хора ги е страх да кажат това.
"А това е нещо, което не го получаваш като сертификат, то е самоидентификация." , обяснява пред Dnes.bg Веселина Сариева - В такъв смисъл тази пролетна сесия на форум "Колекционери"( предстои и есенна) се опитва да свърши доста задачи от оглеждане на сцената до създаване на нови инициативи и съответно даване на знание и международен опит.Предвид пандемичната обстановка, препятствията пред галериите са в сила, но не само за българските, а и за световните. Във време, в което Международните панаири на изкуството са спрели, арт средите обръщат поглед и към случващото се на локално ниво, а това неминуемо води и до усещане за обединение. Не на последно място отрезвяването на културната общност е довела и до преосмисляне на начина на работа и възможността да се работи дигитално, което помага както за продаването на модерно изкуство онлайн, така и то да достига до колкото се може повече хора.
Колекционер и купувач - каква е разликата?
Весела Сариева разказа, че в проекта не са включили всички галерии и пространства, защото за част от тях търговския принцип не е толкова силно заложен, а тук опитът именно от него е бил във фокус. Що се отнася до въпроса каква е разликата между колекционер и купувач, специалистът обясни, че отговорът се крие в отношението към изкуството и желанието на човек да живее с него, да го притежава.
"Начинът, по който се отнасяш към творбата, отговорността, която влагаш те прави колекционер, а не това дали имаш средства. Идеята само да купуваш неща те прави консуматор. Един колекционер изгражда култура, защото самата колекция е култура. Както има разлика между храненето и култура на хранене. Това е начинът, по който се отнасяш към самото нещо и знание към съответната култура.
Купуването е да си вземеш нещо, което да запълни дупка на стената. Запълваш едно пространство, докато колекционерът не разсъждава пространствено. Той купува произведение на изкуството като факт, който влиза в неговия живот и му дава идентификация, като нещо, което определя неговата личност. Както казва Шварм: "Това, което колекционираш си ти".
За съвременното изкуство
По думите на Веселина Сариева, човек изгражда себе си с колекционирането. "Това е като да кажеш кои са ти любимите книги и музика, това е идентификация, литературен код." Според нея колекционерът на съвременно изкуство не го е страх от съвременността. Той иска да я променя и да живее с нейната вибрация. "Той не казва кое е хубаво и кое е лошо, не извежда сантиментите на миналото, а живее с настоящето като живота, който по някакъв начин има отговорност към него. Това е отговорността да видиш реалността, да вземеш отношение към нея, да я разбереш въпреки дали емоционално ти харесва или не."
Веселина Сариева подчерта, че колекционерите на традиционното изкуство се занимават с темите на миналото. "Реално погледнато той предлага сантиментални картини, към които ние нямаме отношение. Това е едно пасивно колекциониране, докато една творба на съвременното изкуство има много контекст, сегашност, ново време. По някакъв начин изкуството, когато е създавано, има собствен смисъл, който ако е от миналото ние се опитваме да възстановим, но не можем да знаем какво точно е било неговото място за времето си.
По думите й, колекционирането на шедьоври започва тук и сега. "Много е лесно да купиш шедьовър, който вече е оценен във времето, но това да можеш да участваш в създаването на шедьоври, купувайки съвременно изкуство, което след години ще бъде шедьовър, е най-ценното.", подчерта тя.
Нещото, което добрите галеристи учат колекционерите е да мислят свободно, да чувстват и да са в крачка с времето, в което живеят. Сариева подчерта, че не парите са фактор човек да се превърне в колекционер. Не е необходимо винаги да се купува оригинал, тъй като вече има принтове, албуми.
И въпреки това в България в момента има не повече от 10 колекционера на съвременно изкуство, което съвсем не е достатъчно. Според нея това е така, защото у нас няма достатъчно развита среда. "С този форум се опитваме да обясним на хората, че това е нещо интересно, че в България има прекрасни автори, които създават световно изкуство.", допълни Веселина Сариева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Володимир Зеленски: Докато имаме пари и оръжия, ще отговаряме на руските удари
SOFIX с 0,35% седмичен ръст до 1 223 пункта
Изборите в Унгария може да сложат край на ерата на Орбан и да променят мястото ѝ в Европа
Българският стартъп за женско здраве Womeno се готви за борсов скок
Европейските борси затвориха със спад при опасенията за пропукване на примирието в Иран
Щерю Ножаров: БНБ трябва да се въздържа от резки движения подобно на ЕЦБ
Мълния удари товарен самолет при излитане край Варна
Мощен знак от Вселената за 4 зодии на 10 април
Рубио благодари на Гюров за ключовата помощ на България в Близкия изток
Граждани питат, кандидат-депутати отговарят: Как ще се реформира съдебната система
МЗ: 101 са заболелите от морбили в България
Избори 2026: Правосъдие и сигурност - партиите с червени линии за ВСС и Сарафов
Напрегнат Везенков в София, но Олимпиакос подчини Апоел
В Реал Мадрид се готвят за бой над Байерн
Илиан Илиев каза как успя да спре Лудогорец
НА ЖИВО: Левски – Арда 0:0, червен картон за гостите
Хьогмо мрънка и се оправдава. Още вярва, че Лудогорец ще е шампион
Ман Сити продава звезда за 40 млн. паунда
Дневен хороскоп за 10 април, петък
Италиански козунак със стафиди
Великденска салата с пъдпъдъчи яйца
Обичаите на Велики петък
„Стоичков – Имало едно време в България“ е официалното заглавие на филма за Христо Стоичков
5 забрани на Разпети петък
Тръмп: Оптимист съм за мирно споразумение с Иран
Светкавица удари самолет край Варна
Етно-джаз концертът „Посока" на Калина Андреева гостува във Варна
Как да запазите младежкия вид на кожата около очите
Черно море спря серията на Лудогорец и се доближи на точка от петото място
ВАС отказа да спре делото за освобождаването на Андрей Гюров от БНБ
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди
Откриха гигантски „океан“ до черна дупка, трилиони пъти по-голям от земните
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро
Удари по Луната: Екипажът на „Орион“ видя нещо уникално
Мисия „Артемида II“: 7 любопитни факта за екипажа, полета и пътуването около Луната
Скрит фрагмент под Калифорния може да предизвика разрушителни земетресения