Преди години в София и цялата страна имаше утвърдена традиция в кинообразованието на зрителите под формата на Киноуниверситети и лектории, водени от авторитетни преподаватели като проф. Тодор Андрейков и проф. Александър Александров.
Днес липсва програма, която да разказва на младата публика за развитието и постиженията на световното кино – от неговото раждането и утвърждаване му като изкуство.
Интересът на младите зрители на Дома на киното към „София Филм Фест за учащи” (програма, в която бяха представени и анализирани едни от най-успешните съвременни европейски, български и алтернативни филми), провокира организаторите да подходят исторично - и да предложат теми от историята и развитието на киното.
Пилотното издание на проекта „Светът на киното” ще провокира интереса на зрителите към основни течения и направления най-бурно развилото се изкуство на ХХ век, стигнало до най-масова аудитория.
Стремежът е да се представят подробно определени етапи в развитието на киното, без амбиция това да бъде в хронология и да изпълнява функциите на киноуниверситет от вида, познат от традициите в програмите на кино „Одеон”.
Чрез „Светът на киното” най-широк кръг потенциална публика (основно ученици, студенти и млади хора) ще има възможност да повиши нивото на своята информираност, култура и исторически знания, и ще възпита у себе си вкус към стойностното кино.
От 2009 година свикнахме всяка понеделник вечер Домът на киното да е пълен с млади хора, защото „София Филм Фест за учащи” създаде своя аудитория. С всяка следваща програма екипът на Арт Фест се стреми да поддържа будно любопитството на публиката. „Светът на киното“ през есента на 2013 ще бъде формата на реализация на София Филм Фест за учащи. През 2014 СФФУ ще възвърне познатия формат на съвременни филми, представени и дискутирани с експерти. Аудиторията на Дома на киното може да очаква още една програма до края на годината – адресирана към любителите на документалното кино.
В началото програмата „Светът на киното” ще бъде концентрирана върху Американското нямо кино, което е в основата на възникването на киното като изкуство. В края на сезона ще представим и няколко класически гангстерски филма от 30-те години. Стартираме с няма комедия и основни филми на Чарли Чаплин и Бъстър Кийтън, също и късометражни филми, както и такива на Лоръл и Харди. Продължаваме с велики драми на Д.У.Грифит, Ерих фон Щрохайм, Уилям Уелмън, Виктор Шьостром. Ще отбележим и приключенското кино на Дъглас Феърбанкс и хорора на класика в жанра Тод Браунинг.
Всяка прожекция се представя от кинопрофесионалисти - утвърдени историци и критици на киното, специалисти и преподаватели в НАТФИЗ и НБУ по съответните направления в световното кино. Форматът ще представлява ЛЕКЦИЯ в рамките на 20-30 мин. и прожекция на филм по темата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Уорш трябва да се изправи пред рисковете от несъгласие при първото си гласуване във Фед
Доналд Тръмп разбива вероятно завинаги съюз, изграден от няколко поколения
Украйна заложи всичко на дроновете, в Европа се чудят ще им продават ли оръжия САЩ
ОПЕК+ постигна предварително споразумение за увеличение на квотите през юни
Американската авиокомпания Spirit прекратява дейност заради кризата с горивата
Кадър на деня за 2 май
Най-малко шестима загинали при наводнения в Бразилия, хиляди са евакуирани
В "България сутрин" на 4 май от 9:30 часа: Какви са приоритетите на новите управляващи?
Цените на плодовете тръгнаха нагоре, зеленчуците поевтиняват рязко
БАБХ спипа фъстъци с токсични плесени на митницата във Варна
Никола Цолов след триумфа: Беше много трудно
С пури: Героите на Левски празнуват с феновете + СНИМКИ
Цял свят гърми за "синия" фурор: Левски е шампион на България!
Мачовете по телевизията днес, 3 май
Тримата, избутали ЦСКА до финала за Купата
Капитан на Левски: Една от най-сладките титли!
0 от 7: ЦСКА с осми опит за бой над Лудогорец на "Васил Левски"
Седмична таро прогноза за 4 – 10 май
Задължителни ястия за Гергьовден
Нумерологична прогноза за 3 май
Рецептата на баба за пресни картофи с подправки
Дневен хороскоп за 3 май, неделя
Агнешки котлет с булгур за Гергьовден
Какво случва с парите ни, ако банката фалира
НФК Черно море: Всички към Шумен – битката ни зове!
Свлачището на пътя Пампорово-Смолян остава активно
Гърция забранява шезлонги и барове на 251 плажа в борба със свръхтуризма
Голям пожар изпепели къща във Варна
След 17-годишна пауза "Левски" отново е шампион на България
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби
Разкриха мистерията на „малките червени точки“ в ранната Вселена