България е сред световните дестинации, които ще имат шанса да покажат отново на голям екран една от епохалните творби на Монти Пайтън – "Животът на Брайън"с участието на неповторимите, легендарни Греъм Чапман, Майкъл Пейлин, Джон Клийз, Ерик Айдъл, Тери Гилиъм и Тери Джоунс, който е и режисьор на сатиричната сага.
40 години след премиерата през 1979 година всички отново запяват в един глас „Always look on the bright side of life!“, а новите поколения ще се порадват на уникалното чувство за хумор на „питоните“ и техните съмишленици.
Световните разпространители Trafalgar Releasing планират да пуснат филма на 400 екрана във Великобритания и Съединените Щати, както и на територията на Австралия, Канада, Германия и скандинавските страни на 18 април.
България се включва в същия ден с ексклузивни прожекции в Дома на киното в София и Лъки – Дом на киното в Пловдив – като част от специалната филмова селекция "Фабрика Кино – Пътуване във времето", която е част от програмата Пловдив – Европейска столица на културата 2019.
"Животът на Брайън" е най-известният игрален филм на "Монти Пайтън". Той със сигурност е най-амбициозният и предизвиква най-сериозни противоречия, включително обвинения в богохулство. Протестът на различни религиозни групи преди 40 години е толкова силен, че филмът е забранен за показ в някои държави. "Това е новото пришествие на Брайън, а ние сме тук, за да подарим на света нова доза смях“, споделят неуморните "питони", които все още са сред нас, отбелязват от Арт фест.
Интересна подробност от създаването на филма е фактът, че председателят на EMI лорд Делфонт решава да прочете сценария преди началото на снимките – и никак не го харесва! Той си "измива ръцете" като се оттегля от проекта – и "Монти Пайтън" спешно трябва да съберат 2 милиона долара, ако искат да реализират идеята си.
Тогава Ерик Айдъл решава да се обади на Джордж Харисън – най-богатият човек, когото познава – и след като бившият "Бийтълс“ се посъветва със своя бизнес мениджър в Щатите Денис О’Брайън, те решават да се включат във финансирането на филма.
Така се създава продуцентската къща HandMade Films, благодарение на която са реализирани няколко класически британски творби от 80-те години – "Животът на Брайън" на Тери Джоунс, "The Long Good Friday" на Джон Макензи, "Бандити на времето" на Тери Гилиъм, "Мона Лиза“ на Нийл Джордан и др. Както казва самият Джордж Харисън, искрен почитател на "Монти Пайтън“, "Когато нещо е наистина много добро, то заслужава да бъде направено!“
И нека не забравяме факта, че историята на София Филм Фест от самото си начало е свързана неразривно с "Монти Пайтън“ и техните филми – през годините сме представяли на публиката у нас всички техни творби (почти), а наши специални гости са били Тери Джоунс, Майкъл Пейлин (който снима в България епизода „Eastern Delight“ от документалната поредица "Новата Европа на Майкъл Пейлин") и Тери Гилиъм.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
България е седма сред 12 страни от ЕС по брой продажби на жилища през второто тримесечие
Прогнозата на Qualcomm разочарова заради прекалено високите очаквания на Wall Street
Урановата треска, за която никой не говори
Nissan продаде централата си в Йокохама за 630 млн. долара
ЕС готви ново затягане на критериите за визи за руски граждани
Азиатските пазари приключиха сесията на зелено
Драгомир Петров срещу мароканец на SENSHI 29: Целта е да съм добър пример за младите
Бащата на Сияна: Корупция е вещи лица и адвокати да решават кой ще лежи в затвора
Евро или лева: Плащане и ресто на Нова година и през януари 2026 г.
Топ модели смартфони с 0% лихва през ноември от A1
Иво Сиромахов: Нормални ли сте да каните Максим Стависки и да му посветите турнир
Разходната част в бюджета е много голяма и ще има тежки последствия
Фондация „Григор Димитров“ стартира национална програма „Образование за здраве“
Ламин Ямал разкри бъдещето си в Барса
Стефка е в миналото: Весела Лечева се подписа на стената на олимпийците в МОК
Кипър полудя след историческата победа на Пафос
Всички резултата и класирания в НХЛ
България го закъса: Съдбовно решение за Карлос Насар
Гледайте Made in EU с участието на Герасим Георгиев – Геро и Иван Бърнев от 21 ноември в кината
Изберете магическо кълбо и вижте какво ви очаква
Пълнени чушки със сирене и леща
5 сутрешни навика, които променят фигурата (и настроението) ви
Четящите хора са 10 пъти по-щастливи от другите
Овесени кексчета с ягоди и крема сирене
Хороскоп за 7 ноември 2025
Спипаха млад варненец с кокаин
Билетът, който ще се продава от шофьорите на автобуси във Варна, ще е по-скъп
Бойко Борисов: Никога не лъжа!
Валидират марка, посветена на кораба "Св. св. Кирил и Методий" във Варна
Цигарите поскъпват от началото на 2026 г.
На Земята започнаха силни магнитни бури
Две мощни светкавици удариха повърхността на Луната
Гигантска ударна вълна се разпространява през Млечния път
Опасна ли е за Земята черната дупка Gaia BH1
Как да пробудим съзнанието си
В САЩ откриха, че човешкото сърце е способно на самовъзстановяване