Икономиката нараства с 0,5% на годишна база спрямо същото тримесечие на предходната година, показват експресни данни на НСИ за второто тримесечие на 2012 г. Спрямо първото тримесечие на тази година БВП нараства с 0,2%.
Негативна тенденция е че брутната добавена стойност (БДС) намалява с 0,4% на годишна база през второто тримесечие. БВП се състои от БДС и корективи (данъци и субсидии). Корективите се увеличават с 5,4% на годишна база и дърпат БВП нагоре.
БДС обаче намалява за второ поредно тримесечие, след като през първото намаля с 0,2% на годишна база. БДС вклюва стойността, създадена в секторите Услуги, Индустрия и Аграрен.
Увеличение на годишна база е регистрирано в аграрния и индустриалния сектор съответно със 7,2 и 1,8%. Те обаче са с малък дял в икономиката и секторът на услугите, със своя спад с 1% на годишна база, извежда БДС на минус 0,4%.
По отношение на компонентите на крайното използване е регистриран положителен икономически растеж на крайното потребление с 2,7% в сравнение със същия период на предходната година. Бруто капиталообразуването в основен капитал отчита спад спрямо второто тримесечие на предходната година с 2,1%. Износът на стоки и услуги се увеличава с 2,8%, а вносът на стоки и услуги - с 6,9% на годишна база.
Според експресните оценки на НСИ за второто тримесечие на 2012 г. БВП в номинално изражение достига 19,08 млрд. лв.
Реализираната добавена стойност през второто тримесечие на 2012 г. е 16,4 млрд. лв., като най-голям дял формира секторът на услугите (59,8%), следван от индустриалния (35%) и аграрния сектор (5,2%).
По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление (79,5%), което в стойностно изражение възлиза на 15,17 млрд. лв.
През второто тримесечие на 2012 г. бруто капиталообразуването в основен капитал е 4,4 млрд. лв. и заема 23,2% относителен дял в БВП. Външнотърговското салдо е отрицателно в размер на 1,17 млрд. лв. или 6,2% от БВП.
През второто тримесечие на 2012 г. спрямо първото тримесечие на 2012 г. БВП се увеличава с 0,2%. За същия период брутната добавена стойност се увеличава с 0,5%.
Според експресните оценки на БВП по елементи на крайното използване през второто тримесечие на 2012 г. основен принос за регистрирания икономически растеж имат крайното потребление и бруто капиталообразуването в основен капитал - съответно 1,9 и 1,5%. Износът на стоки и услуги през второто тримесечие се увеличава с 2,4% спрямо предходното тримесечие, а вносът на стоки и услуги - с 5,9%.
Още новини за България четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Доларът затвори 2025 г. с най-лошия спад от 2017 г. насам
Войни, пари и технологии: 10-те най-четени статии в Investor.bg през 2025 г.
П. Илиева: Еврозоната поставя България на европейската туристическа карта
Отрицателните цени на тока в Европа са все по-чести, докато в САЩ сметките растат
Кадър на деня за 1 януари
Хуманоидни роботи, AI и въпрос за 5 млрд. долара - балон или бъдеще очаква Китай?
Животът за 3 зодии най-накрая се подобрява след 2 януари
Русия унищожи 64 украински дрона за една нощ
Фойерверк разкъса пръстите на 14-годишно момче
Наркотиците под прицел: МВР отчете над 7450 престъпления през 2025 г.
Пеп Гуардиола е бесен на Манчестър Сити
Мачовете по телевизията днес, 2 януари
Мозък в средата на терена: Реал Мадрид иска палач на Левски
Виктория Томова започна 2026 г. със загуба
Наредиха новата перла на ЦСКА до Рууд Гулит и Франк Рийкард
Винъс Уилямс се завръща за Australian Open
Бързи протеинови закуски с 5 съставки
5 лесни за отглеждане растения, които чистят въздуха и повишават настроението
Честит имен ден на Силвия и Силвестър!
Предозиране с витамини – защо повече невинаги е по-добре
Дневен хороскоп за 2 януари, петък
Най-щастливият ден за всяка зодия през януари 2026
Поскъпват пътните такси в Гърция
Първото бебе в МБАЛ "Света Анна - Варна" е момче
Пиратка откъсна пръстите на дете в Равда
БНБ обяви край на възпоменателните монети в лева
Нова година, нов аз: 10 полезни фитнес съвета
Еврото – сбъдната мечта на поколения българи от времето на Корекомите
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари
Възможно ли е животът на Земята да се е зародил на Червената планета?
Тревога в Индонезия: Забелязва се повишена активност на вулкана Бур Ни Телонг
Януарското небе: Суперлуна, астероид и една много голяма планета
Изследователи: Големите бели акули може да изчезнат от Средиземно море
Най-любопитните небесни събития, които ще наблюдаваме през 2026 г.