Световната банка (СБ) намали прогнозата си за растежа на световната икономика, като предупреди, че икономическата среда остава прекалено зависима от един "двигател" на възстановяването – САЩ.
В своя шестмесечен доклад за перспективите пред световната икономика институцията прогнозира ръст на глобалния брутен вътрешен продукт (БВП) с 3 на сто през тази година и с 3,3 на сто през 2016 г. През юни 2014 г. икономистите на банката прогнозираха глобалния растеж през тази и следващата година да бъде съответно 3,4 на сто и 3,5 на сто.
Банката вдигна прогнозата си за растежа на САЩ през тази година от 3% до 3,2%, но този на еврозоната бе понижен от 1,8% до 1,1%. Според експертите британският БВП ще се разшири с 2,9 на сто през 2015 г. Най-значителното отстъпление пък бе отчетено при Русия, чиято икономика сега се очаква да се свие с 2,9 на сто, вместо да нарасне с 1,5 на сто.
Институцията обяви, че очаква по-ниските цени на петрола да дадат тласък на глобалната активност. Въпреки това експертите предупредиха за известни "насрещни ветрове", които вероятно ще смекчат ефекта на спадащите цени на суровината. В списъка попадат слабото доверие сред потребителите и бизнеса и неспособността на големите централни банки да намалят лихвените проценти под настоящите рекордно ниски нива, за да дадат тласък на инфлационните очаквания.
"Глобалната икономика върви с един двигател", каза Каушик Басу, главен икономист в СБ. "Това е само икономиката на САЩ, a това изправя световната икономика пред толкова много несигурност. Нуждаем се от няколко двигателя", добави той пред Financial Times.
Базираната във Вашингтон институция обяви, че очаква спадът на цените на петрола, който достигна приблизително 60% от юни 2014 г. насам, да стимулира глобалния растеж с около 0,5 на сто в средносрочен план. Въпреки това банката заложи на песимистичния тон относно перспективите пред световната икономика, тъй като "рисковете за това бавно движещо се глобално възстановяване са значителни и по-скоро неблагоприятни".
Най-сериозната заплаха за глобалната икономика банката вижда в очакваното от мнозина нормализиране на паричната политика в САЩ. През миналата седмица протоколът от последното заседание на Федералния резерв показа, че институцията може да повиши лихвените проценти още през април. СБ се опасява, това може да доведе до внезапно затягане на финансовите условия за правителствата и корпорациите от развиващите се пазари, които и в момента продължават да се радват на евтини кредити.
Въпреки това СБ не очаква повторение на трусовете, които засегнаха развиващите се страни през лятото на 2013 г., когато Фед за първи път разкри, че планира да прекрати програмата си за количествено облекчаване. "Корекцията в развиващите се страни се очаква да се развие по-гладко", посочи банката в доклада си.
Според Басу затягането на паричната политика в САЩ ще принуди централните банки от развиващите се пазари да предприемат внезапни лихвени повишения. "Централните банки на страните от развиващия се свят ще трябва да реагират, но реакцията не трябва да бъде по-агресивна от тази преди година и половина", обясни той.
През октомври миналата година Международният валутен фонд понижи прогнозите си за растежа на световната икономика, като посочи, че глобалният БВП ще отбележи ръст от 3,3 на сто през 2015 г. вместо дотогава очакваните 3,4 на сто. Очаква се следващата порция икономически прогнози на Фонда ще бъде представена през втората половина на януари.
Oще икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Акциите на "Шелли груп" формираха 25% от оборота на БФБ след сесия със слаба търговия
Депутатите гласуваха на първо четене законопроекта за МВР като начало на реформа
Евродепутатите подкрепиха разхлабването на ESG регламента за бизнеса
Приходите на китайския гигант Tencent скочиха с 15% заради AI
МАЕ вижда сериозни рискове от спад в добива на руски петрол заради санкциите
Съмненията на големите купувачи на биткойни преобръщат очакванията
Национално учение край Велинград показа готовността за реакция при авиокатастрофа (+ВИДЕО)
СОС не одобри новата управленска структура на Васил Терзиев
Животът става страхотен за три зодии след 14 ноември
Протест пред ВМА срещу д-р Ненад Цоневски и насилието над животни (СНИМКИ)
Полицията установи над 5000 нарушения по пътищата в страната
Меси с много емоционални думи в Испания
Ясна е програмата за Купата – ето кога ще играят Левски и ЦСКА
Сагата с Насар продължава: Другите държави му предлагат празен лист, офертите са умопомрачителни
Арестуваха мъж заради звезда на Манчестър Юнайтед
Пече се мегасделка! Реал взима Вирц, звезда на кралете отива в Ливърпул
Левски обяви важна новина
Дневен хороскоп за 14 ноември, петък
Маникюри за зодия Стрелец – винаги различни и красиви (+Снимки)
5 храни, които да избягвате при гастрит
Диетична рецепта: Пуешко с ориз
„Дяволът носи Прада 2“ идва през май 2026-а
Биотин – витаминът за красота отвътре
Ето кога ще завали сняг в градовете
Преди "Никулден": Българската риба изчезва от пазара
Прокуратурата внесе обвинителния акт срещу Благомир Коцев
Исторически обект с огромно за Варненска област значение е пред разруха
Варненци се възмущават: До нас се стига само с танк!
Община Варна ще си сътрудничи с НСА
Учени от САЩ назоваха датата, на която астероид може да се сблъска с Луна
В Шотландия откриха гъба на 407 млн. години
Скрита опасност дебне астронавтите, които ще кацнат на Луната
Създадоха цифров двойник на Земята
Китайски учени откриха редкоземни метали в растения
BentoBox и Phoenix 2 откриват ерата на търговската микрогравитация