Прокуратурата е спряла разследването за изтичането на записи от СРС-та на телефонните разговори между началника на митниците Ваньо Танов, бившия му заместник Антоний Странджев, министър Симеон Дянков и премиера Бойко Борисов, съобщи БТА.
От постановлението на Софийската градска прокуратура става ясно, че спирането на разследването е заради това, че не е открит пряк извършител.
Спирането на разследването идва 5 дни, след като журналистът Явор Дачков обяви, че тази седмица ще заведе дело срещу премиера заради твърденията му за манипулиран запис.
Нееднократно Дачков обявяваше, че записите от СРС-тата са автентични, позовавайки се на експертиза, направена във френска лаборатория.
Сега обаче от прокуратурата искат прекия извършител. Пак по думите на Дачков подслушването на разговора между Борисов и ген. Танов е извършено от служба към МВР, като след това записът е прослушан в ДАНС, откъдето пък бил изнесен и пуснат из медиите.
Преди около година в медийното пространство бяха разпространени СРС-та от разговор между Борисов и директора на агенцията "Митници" ген. Ваньо Танов, в който премиерът настояваше Танов да прекрати проверка на Михаил Михов – Мишо Бирата, покойния шеф на федерацията по баскетбол и собственик на пивоварна "Леденика".
"Поех ангажимент да не го закачам Мишо Бирата...", казва премиерът в разговора. Впоследствие Борисов обясни, че президентът Георги Първанов е потърсил съдействие от него по случая с бизнесмена Мишо Михов.
СРС-та са от края на февруари или от март 2010 г., когато лицензът на фабриката в Мездра е бил отнет заради многобройни акцизни и данъчни нарушения.
В средата на февруари 2010 г. Танов подписва решение, с което се отнема лицензът на бирената фабрика за управление на данъчен склад за производство и складиране на акцизни стоки.
По време на разговора си с Танов премиерът му заповядва: "Хайде прибирай ги оттам, нали поехме ангажимент да не…", което означава веднага да изтегли проверяващите от складовете на "Леденика".
В записите присъства и още един разговор на Борисов с Танов, както и обаждания на Танов до заместника му Антоний Странджев и финансовия министър Симеон Дянков.
Според разпечатките Ваньо Танов казва: "Тони Странджев се разплака. Той си подаде рапорта същия ден. Мъж за мен е той. Когато му излязоха сълзи на очите, не каза една дума, написа си рапорта, но му течаха сълзи по бузите.
Аз няма да го забравя никога. Не мога да се съглася, че аз трябва да се съглася на базата на интриги този човек какво ще си помисли, а и останалите в състава?"
Името на Антоний Странджев беше споменато и от премиера Бойко Борисов, казвайки, че е изгубил доверието си в него и за това е трябвало Ваньо Танов да го освободи.
Бившият зам.-шеф на митниците спомена по повод СРС-тата за съперничество между митниците и МВР при залавянето на контрабанда, както и за покровителстването на тази дейност. Странджев обаче отказа да посочи конкретни имена.
Прочете обаче докладна, която е писал на 22 март 2010 г. до Бойко Борисов и до главния прокурор Борис Велчев, с която информира какво се случва в митниците.
В писмото му се казва, че в митниците се прави опит да бъдат назначавани послушни хора, които да работят в полза на определена политическа сила или определени хора.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна атакува рафинерия на Роснефт и военно летище в Русия
Търсенето в Китай на жилища в съветски стил показва ограниченията пред съживяването на пазара
Ключови реки в Европа пресъхват, докато тежките жеги обхващат все повече райони
Над 28 хил. кв. м нови тротоари са изградени в София от началото на годината
ОПЕК+ е постигнала приципна договореност за малко увеличение на квотите
От метеорити до смарт часовници - технологичните милиардери пренаписват правилата в лукса
Джет лаг - какво причинява на организма и как да го предотвратим
На 3 август 2026 г. 3 зодии привличат голям финансов успех
Украйна настръхна заради новия мост между Русия и Северна Корея
Обедна емисия
Полша спечели волейболната Лига на нациите
ЦСКА – Дунав
Левски с важна новина преди Кайрат
Кукурея зарадва пощальона си със златен медал + СНИМКИ
Лудогорец – Ботев Враца
Шефът на Формула 2: Удоволствие е да гледаш Никола Цолов
Италиански кекс Ciambella с вкус на тирамису - пухкав и ароматен
Седмичен хороскоп за 3 - 9 август 2026: Успехи за Лъва
Седмична таро прогноза за 3 - 9 август
С какво родените през август са толкова забележителни?
Телешко със зеленчуци и пюре от грах
Лунна диета за август 2026
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
Два противопожарни хеликоптера са се сблъскали край Атина
Алекс Николов е Реализатор номер 1 в Лигата на нациите
Изминалият юли е най-хладният след 2019 г.
Тръмвай излезе от релсите в София
Мъж с почти 4 промила алкохол катастрофира с мотокултиватор
Пьотр Нестеров спечели турнир в Дания