Специализираната прокуратура и Апелативната спецпрокуратура излязоха на протест. Той е заради внесените и вече приети на първо четене от правната комисия промени в Наказателнопроцесуалния кодекс и Закона за съдебната власт. Промените предвиждат закриване на спецпрокуратурите и спецсъдилищата, съобщава БНТ.
В своя декларация магистратите от спецпрокурата обявиха, че предлаганите промени противоречат на Конституцията.
"Не искаме да вярваме, но допускаме, че целта е отнемането на функционалния ни имунитет. Ние, магистратите и служителите от Специализирана прокуратура и Апелативна специализирана прокуратура, ще изразим нашата позиция чрез мълчание пред сградите на Съдебните палати", се казва в декларация на прокурорите и следователите.
"Ако сме правова и конституционна държава, не би следвало в настоящия момент темата за извънредността на "спецмагистратурите" да се повдига отново. Ако сме правова държава, не би следвало без какъвто и да било сравнителен анализ да се мотивира извод за липса на резултатност от правоприлагането на специализираните органи на съдебна власт", пише още в позицията им.
"Припомняме, че задачата на съдебната власт е да решава правните спорове и да "раздава право", съгласно действащите в страната закони. Законодателството (чл. 10, ал. 1 от ЗСВ) предвижда като правило, че съдебното производство по наказателни дела е триинстанционно- първоинстанционно, въззивно и касационно, освен ако в закон не е предвидено друго. Според разпоредбата на чл.143 от ЗСВ всички актове и действия на прокурора могат да бъдат обжалвани непосредствено пред по-горестоящата прокуратура, освен ако подлежат на съдебен контрол. По- горестоящият по длъжност прокурор може да извършва действия, включени в компетентността на подчинените му прокурори, писмено да спира и да отменя разпорежданията им в определените със закон случаи. Писмените разпореждания на съответния горестоящ по длъжност прокурор са задължителни за подчинените му прокурори. Всички магистрати разполагат с т.нар. функционална независимост, произтичаща от чл.117 на Конституцията. Тази предметна/функционална независимост не е привилегия, а последица от конституционното разделение на властите. Тя е предпоставка, обоснована с природата на основните функции на съдебната власт и потребността от отделянето й от другите власти. Предпоставка е за установяване на правото в конкретния случай, което се дължи на истината и справедливостта", гласи още декларацията.
С червени тоги и маски на лицата десетки прокурори излязоха на мълчалив протест пред сградата на държавното обвинение и в Пловдив, пише "24 часа".
"Застанали сме днес тук, за да изразим мълчаливо несъгласието си срещу опитите да бъде нарушена Конституцията и вмешателството в независимата съдебна власт", заяви говорителят на окръжната прокуратура Галина Минчева-Андреева.
Тя отказа да отговаря на повече въпроси, тъй като целта на протеста е друг.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
River Park продължава да расте – 65% от къщите от Фаза 2 вече са продадени
Китай ограничава износа на нови коли, които се представят за употребявани
Разходите за храна и жилище натежават в домакинските бюджети през лятото
Южна Корея разширява подкрепата си за засегнатата от американските мита автоиндустрия
Хедж фондът Man Group съкращава служители в Лондон и мести позиции в България
Испанската Santander се отказа да кредитира бившия кандидат за активите на "Лукойл"
Румен Спецов е предложението за особен управител в "Лукойл"
Смъртоносна болест плъзна сред ранените войници в Украйна
Желязков: "Лукойл" е елемент от критичната инфраструктура
И германски национали защитиха трагичния Вирц
Карло Анчелоти каза за какво мечтае
ОФИЦИАЛНО: Левски обяви много важна новина
Мбапе се предаде пред головата мощ на Кристиано Роналдо
Иван Иванов отпадна на четвъртфиналите в Турция
Мъри Стоилов цака ЦСКА
5 неочаквани признака, че здравето на червата е влошено
Black Weekend идва в Технополис с намаления до -50%
Истината за колагена: Кога и как да започнете да го приемате
10 дни за уют и вдъхновение у дома: Черният петък на HomeMax започва
Постна класика: Пълнени чушки с ориз и зеленчуци
Какво не се прави по време на пости
Регата слага край на сезона на морските спортове във Варна
Билборд против зелената зона във Варна се появи на бул. "Княз Борис I"
Бизнесът е съгласен да има още два неработни дни около Нова година
Полицията във Варна с голям удар по контрабандните цигари
КНСБ отбелязва незначително изменение в цените на продуктите в малката потребителска кошница
След София най-високи са заплатите във Варна: Взимате ли над средното възнаграждение?
Извънземен живот в системата K2-18: Шансовете за това са големи
Китай откри първата фабрика за масово производство на летящи таксита
Blue Origin успешно върна първата степен на ракетата New Glenn
Магнитната буря на Земята продължава почти две денонощия
Mars Express снима последствията от ледниковия период на Марс
Учени от САЩ назоваха датата, на която астероид може да се сблъска с Луна