Президентът на САЩ Барак Обама направи най-ясното си досега предупреждение, че САЩ може да нападнат Иран, ако е необходимо, за да не му позволят да създаде ядрено оръжие. В същото време предупреди и Израел, че само ще влоши положението, ако удари изпреварващо иранските ядрени обекти, предаде Асошиейтед прес.
В интервю за списание "Атлантик" Обама каза, че всички варианти са възможни, включително военният, за да се попречи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие. Мисля, че и иранското, и израелското правителство разбират, че когато САЩ казват, че е недопустимо Иран да има ядрено оръжие, имат предвид точно това. "Аз съм президент на САЩ и не блъфирам", цитират осведомителните агенциите думите на Обама.
Интервюто излезе в навечерието на визитата в САЩ идната седмица на израелския премиер Бенямин Нетаняху и на фона на зачестилите предположения, че Израел може да нанесе военен удар на Иран, отбелязва ДПА.
Обама предупреди Израел да не предприема изпреварващ удар по Техеран, защото това ще породи симпатии към Иран в един район, в който той има малцина съюзници. В същото време Обама даде ясно да се разбере, че преди да се стигне до израелски удар, Иран може да бъде атакуван от САЩ.
Израелският премиер, който е на посещение в Канада, не пожела да изключи възможността страната му да нанесе удар по Иран. "Като всяка суверенна държава Израел има право да се защити от държава, която призовава и работи за унищожаването й", заяви Нетаняху пред журналисти.
По повод предстоящата среща на Обама с Нетаняху Ройтерс отбелязва, че американския президент не може да си позволи да бъде прекалено остър с него по иранския въпрос, защото в година на избори не може да рискува да изгуби гласовете на избирателите евреи и на други, които подкрепят Израел.
В същото време съветници на Обама се безпокоят, че една нова война в Близкия изток може да създаде хаос на световните петролни пазари, да доведе до още по-голямо вдигане на цените на бензина в САЩ и да въвлече САЩ в още един нежелан военен конфликт, пише БТА.

S&P 500 почти не трепна под натиска на акциите на софтуерните компании
Явор Джонев: Образованието трябва да бъде направляван процес
Какви са новите възможности за сътрудничество на българския бизнес с Китай?
Гулсби от Фед очаква няколко понижения на лихвите, ако инфлацията продължи да се забавя
В Русия краставиците станаха поредният символ на нарастващите цени по време на война
МАЕ: Електромобилите остават водещ двигател за бързия растеж на пазара на батерии
Риск за здравето: Прекалено ниското тегло е опасно колкото затлъстяването
Какво се случва с тялото ни, ако всеки ден ядем банани?
Скандалът с Джефри Епстийн: Полицията разследва частни полети от и до Санстед
Късна емисия
Реал превзе Лисабон с шедьовър на Винисиус
Този футболист води Левски към титлата
Фейгин не успя да се класира за волната програма на Олимпийските игри
ЦСКА 1948 обяви: Оперираха Бернардо Коуто
Алкарас се завърна триумфално
Сериозни опасения в ЦСКА
Таро карта за 18 февруари, сряда
Дневен хороскоп за 18 февруари, сряда
Аромати за положителна енергия в годината на Огнения кон според фъншуй
Родопски клин за Сирни заговезни
Цветове за късмет в годината на Огнения кон за всяка зодия
Кардиолог: След 40 всеки трябва да знае сърдечния си статус
Спадът на троителството на нови жилища във Варна е 25-39%
Българската "Снежанка" изпреварва гръцката дзадзики и турската джаджък в класация на ТейстАтлас
Инфлацията у нас - съизмерима с останалите страни в еврозоната
Българинът генерира близо 500 кг отпадъци на година
От МБАЛ „Св. Анна“ във Варна искат спешна финансова помощ от общинския бюджет
Ето кой ще ни представлява в Съвета на мир на Тръмп
Нова гореща вълна заплашва Земята: Заражда се в Тихия океан
Физици разгадаха десетилетната мистерия на ядрените магически числа
Учени извлякоха ДНК от погребение на 11 000 години
Разкрито: Защо не сме открили извънземни сигнали, дори и да са достигнали Земята
Невероятно: Намериха бактерии, устойчиви на съвременни антибиотици, на 5 хил. години
Откриха резервоар с прясна вода под земята: 7 пъти по-голям от реките в света