Топенето на ледника Пайн айлънд в западната част на Антарктида, което допринася за покачването на океанското ниво, може да продължи през следващите десетилетия, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес. Те са базирани върху данни за топенето му в миналото.
Изследването на британски, американски и германски геолози разкрива, че преди 8000 години ледникът се е топил със същите темпове, както през последните няколко десетилетия, пише БТА. Откритието позволява да се създаде модел за бъдещата му еволюция, отбелязаха учените.
В момента се наблюдава ускорено плъзгане на ледника с площ 160 000 кв. км и намаляване на масата му. Геолозите обясняват този феномен с увеличена циркулация на топлите води под него.
След 20-годишното бързо топене на ледника учените са обезпокоении се питат какво количество лед ще отиде в океана в бъдеще. С Пайн айлънд са свързани 20 процента от приноса на западната частна Антарктида за повишаването на морското ниво. Скалите, оголени след отстъплението на ледника, предоставят скъпоценна информация за понесените от него промени в миналото, които ще помогнат на учените да предскажат еволюцията му.
"Събраните от нас геоложки данни разкриват историята на ледника с безпрецеденти подробности, поясни Джоан Джонсън от Британския антарктически институт. Фактът, че Пайн айлънд се е топил с толкова бързи темпове в миналото, показва до каква степен е чувствителен към промените в заобикалящата го среда и как малки промени могат да имат драстичен и продължителен ефект. Въз основа на онова, което знаем, можем да очакваме, че бързото топене на леда ще продължи дълго." Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Погребаха и 15‑годишното момче от кемпера на Ивайло Калушев
Ивелин Попов обяви края на кариерата си
Втора жертва на катастрофата край Враца, шофьорът се врязал в камион
ЦСКА взе трите точки срещу "Добруджа"
ВИДЕО: Барселона – Райо Валекано
ВИДЕО: ЦСКА – Добруджа
Тотнъм гледа към Бездната. Нотингам удари Шпорите с 3:0
Ясен Петров посочи какво успокои ЦСКА
Янев с голямо признание за победата на ЦСКА
Тепчая шокира Ракетата, направи и 147 по пътя към триумфа
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 - 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
В помощ на гражданите: Скопие намали ДДС за горивата
Динамично време в края на март: Идва много дъжд и мокър сняг
Ученици от варненската Математическа гимназия се включиха в почистването на река Камчия
Детектор на лъжата в МВР: Редно е висшите държавни служители периодично да минават на проверка
ПП-ДБ откри предизборната си кампания
НАП погна брокерите на недвижими имоти
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната