В светлината на украинската криза основният въпрос за Русия е "дали ще можем днес да се противим срещу санкциите, с които ни заплашват Европа и САЩ?", пише седмичникът "Аргументи недели".
След САЩ и Евросъюзът ще одобри в понеделник визови и финансови санкции срещу руски представители - може би и забрана за военнотехническо сътрудничество с Русия, но това ще означава "умерени щети за руската отбранителна промишленост", заявява "Ведомости".
Санкциите ще бъдат одобрени на среща на европейските външни министри в понеделник след неделния референдум в Крим за присъединяване към Русия. Списъкът още не е готов, но се знае, че няма да включва руския президент Владимир Путин и външния министър Сергей Лавров. Освен европейски представители го обсъждат делегати от Швейцария и Япония, а във визовите санкции може да се включат Канада и Турция. Подобни санкции въведоха и САЩ, но списъкът с наказаните не е публикуван. Европейските санкции може да бъдат разширени, по-специално с ембарго върху оръжейните доставки за Русия, посочва вестникът.
Връзките между руското министерство на отбраната и ресорните ведомства на страните от НАТО бяха прекъснати почти веднага, щом започнаха събитията в Крим. Ще продължат обаче инспекциите, контролиращи изпълнението на международни споразумения като договора СТАРТ-3 за съкращаване на нападателните въоръжения, заяви руският зам.-министър Анатолий Антонов.Колкото до прекъсване на връзките в отбранителната промишленост, засега само шведската компания "Волво" заяви, че заради събитията в Украйна може да спре съвместната дейност на руската "Уралвагонзавод" с "Рено тръкс", разработващи колесен бронетранспортьор "Атом", отбелязва в. "Ведомости", цитиран от Би Би Си.
Най-големият руско-европейски проект в тази сфера за общо 1,2 милиарда евро е строежът на два хеликоптероносача тип "Мистрал" във Франция, но френският министър на отбраната Лоран Фабиюс заяви, че засега не се очертават санкции, свързани с този договор. В края на есента се очаква първият кораб - "Владивосток", да пристигне в Русия. Дори да последват санкции във връзка с проекта, "Владивосток" едва ли ще бъде реквизиран, смята руският военен експерт Михаил Барабанов.
В сътрудничество с европейски фирми Русия сглобява някои системи за своите въоръжени сили - например френски навигационен комплекс, но руските партньори на френската "Сажем" не знаят нищо за санкции.
Според служител от министерството на отбраната в Москва евентуални сурови санкции, спиращи доставките на електронни компоненти, ще изправят руската отбранителна индустрия пред сериозни, но не и непреодолими трудности. "Всички стратегически направления се осигуряват само с електроника руско производство", а недостигът на техника от ЕС ще стимулира местното производство, твърди Андрей Зверев, шеф на холдинга "Роселектроника".
"Независимая газета" анализира коментари за руско-украинската криза от страна на опозицията в Русия. Разрешението на руския парламент да се използват федерални войски в Крим е "грешка с извънредно опасни последици", смята Григорий Явлински, лидер на извънпарламентарната партия "Яблоко".
Според Михаил Касянов, оглавяващ друга сила извън парламента - РПР-ПАРНАС, кримските власти организират референдума за присъединяване към Русия твърде прибързано, вместо "за една година под контрола на ОССЕ" да осигурят "свобода и равенство на всички политически и обществени сили, за да представят своите
аргументи". Сега обаче плебисцитът "няма да е законен".
Украинската икономика е на ръба на катастрофата и кризата в крайна сметка ще удари всички - и Украйна, и ЕС, и САЩ, отбелязва милиардерът Михаил Прохоров, основател на "Гражданска платформа".
Всекидневникът цитира и Алексей Навални, водач на Партията на прогреса, нарекъл "великолепна агитация" обещанията на Москва да вдигне двойно бюджета на Крим, а заплатите там - четворно. "Така ще присъединим която щем държава. Хайде да обещаем четворно вдигане на заплатите и САЩ ще гласуват да влязат при нас като субект" на федерацията, иронизира руският опозиционер.

КФН: От 9 август цените на финансовите услуги ще са само в евро
Предложение за етика към криптозакона в САЩ може да спести на Тръмп милиони от данъци
Секторът на бизнес услугите у нас се разшири с 8% за година към май
Световните цени на храните се повишават до тригодишен връх
Потребителското доверие в България расте през юли заради оптимизма за икономиката
Корпоративните печалби в Европа са напът да отчетат най-силния си ръст от 2022 г.
Над час жесток побой: Прокуратурата поиска постоянен арест за непълнолетните, обвинени за убийството в Пловдив
Катастрофа между джип и пикап предизвика километрично задръстване край Банско
Противоречиви версии на шофьора и свидетел за сваленото момче от автобус край Плевен
Корабът на "Грийнпийс" акостира във Варна и отваря врати за посетители
ЦСКА 1948 пусна билетите за реванша с Панатинайкос – вижте цените и важните подробности
Димитър Митов е пред трансфер? Клубове от Германия, Дания, Австрия и Кипър следят национала
Вярвате ли, че ЦСКА ще стигне до основната фаза на Лига Европа?
Българските отбори блестят в Европа: Левски, ЦСКА и ЦСКА 1948 остават непобедени
ЦСКА намери новата си перла? Французин с мачове за "петлите" е близо до "червените"
България с исторически национален рекорд на Световното по лека атлетика до 20 години
10 неща, които елегантните дами не носят през лятото
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026: Как да използвате мощната му енергия
11 красиви цветя за късмет и благополучие
Поверия за 8/8 – ангелска дата с могъща енергия
Тъмната страна на всяка зодия и как да я превърнете в свое предимство
Плосък корем у дома само за 15 минути
Болестта ръка-крак-уста – кого засяга най-често?
Самобайка – познавате ли тази интересна билка?
„Зачатие“ и „Искам бебе“ са против прехвърлянето на Центъра за асистирана репродукция към НЗОК
Аполипопротеин B – кога само стойността на LDL-холестерола не стига за оценка на сърдечносъдовия риск?
12 са новите лекарства с положително становище от ЕМА от юли 2026 г.
Хендра вирус – австралийска зооноза с тежко белодробно и мозъчно засягане
Варна е сред водещите области по нови жилища с "Акт 16"
Бързият влак за Варна блъсна и уби жена
ЕЦТП: „Туризмът за шофьорски книжки“ заобикаля закона и създава риск за всички на пътя
Организират редица инициативи за Международния ден на младежта във Варна
Чужденец, ползвал фалшива шофьорска книжка, бе осъден във Варна
Спипаха 75-годишен дядо с 53 грама чист кокаин