Сепаратистки лидери в Източна Украйна се съгласиха да спазват прекратяването на огъня до 27 юни, заяви днес един от тях, цитиран от Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
"Консултациите завършиха, като властите на Луганска иДонецка република се съгласиха да спазват от своя страна прекратяване на огъня до 27 юни", каза "министър-председателят" на самопровъзгласената Донецка народна република Александър Бородай след среща на "контактната група", включваща бившия украински президент Леонид Кучма, руският посланик в Киев и представител на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
В преговорите участваха и представители на сепаратистите.
Примирието ще действа успоредно с едностранното прекратяване на огъня, обявено в петък от украинския президент Петро Порошенко като част от мирен план за решаване на конфликта в Източна Украйна.
"Споразумяхме се за двустранно прекратяване на огъня до 10 ч. сутринта на 27 юни . . . един от ключовите проблеми е решен", заяви Кучма. Бородай обеща, че сепаратистите ще освободят държаните като заложници наблюдатели на ОССЕ.
Преди това бунтовниците искаха украинската армия да се изтегли от Източна Украйна, за да започнат преговори, така че изявлението на Бородай представлява смекчаване на тяхната позиция, отбелязва Асошиейтед прес.
Въпреки че Порошенко обяви прекратяването на огъня в петък, властите в Киев съобщиха за множество атаки срещу украинската армия и гранични постове през уикенда.
Съгласието на сепаратистите да спазват примирието беше обявено в края на първия ден без насилие в Източна Украйна от седмици, изтъква Ройтерс.
"За периода от 9 до 17 ч. не са регистрирани случаи на използване на оръжия", каза представител на украинския Съвет за национална сигурност и отбрана. По думите му "не е имало опити за завземане на административни сгради или военни пунктове".
Междувременно стана ясно, че президентите на Русия и на САЩ Владимир Путин и Барак Обама са обсъдили по телефона различни аспекти на острата криза в Украйна и перспективите за решаването й, включително чрез изпълнението на мирния план на украинския държавен глава Петро Порошенко. Това съобщи пресслужбата на Кремъл, цитирана от ИТАР-ТАСС.
"Путин подчерта, че за нормализиране на обстановката в югоизточните региони приоритетно значение би имало реалното прекратяване на бойните действия и началото на преки преговори между враждуващите страни", посочили в Кремъл.
Двамата президенти също така изразили сериозна безпокойство от активността в Ирак на бойците от терористичната групировка "Ислямска държава в Ирак и Леванта".
Белият дом от своя страна съобщи, че Обама заплашил Путин с нови санкции, ако Русия не успее да спре влизането на оръжия в Украйна и не оттегли подкрепата си за сепаратистите, съобщи Франс прес.
Президентът на САЩ призовал Москва да вземе конкретни мерки за намаляване на напрежението в Украйна, добави Белият дом.
(БTA)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
КФН припомня, че криптофирмите трябва да работят с лиценз от юли
Китайските производители формират 30% от продажбите на плъг-ин хибриди в Европа през март
ВЕИ са свалили цената на тока в Европа с 25% в последните две години
Бизнес перспективите в Германия са на най-лошото си ниво от 2023 г.
ЕС вече работи по следващия пакет санкции срещу Русия
С 3,6% се увеличават местата в детските ясли в България през 2025 г.
Ново земетресение от 5 по Рихтер изплаши хората на остров Крит
"Ботев" и "Локо" се обединиха зад искане за безвъзмездно ползване на стадионите в Пловдив
Морбили се разпространява: 165-ма са заболелите в страната
Съмнения за злоупотреби в АПИ: Прокуратурата разследва схема за милиони с пътната помощ
22-ма депутати се отказаха от местата си в парламента, 19 от тях са от ДПС (ВИДЕО)
Тръмп: Би било полезно Путин да дойде на срещата на Г-20
Волейболистите срещу Аржентина в контрола в Росарио на 6 юни
Бъдещият бос на Левски обяви: Фен съм на "сините" от дете!
Ясно е в кой колос отива Джейдън Санчо
Арбелоа обяви целта на грохналия Реал Мадрид
Локомотив и Ботев поискаха безвъзмездно ползване на стадионите в Пловдив
Край на сагата! Левски официално обявява огромната новина днес
Емоционална интелигентност според зодията
Замразени бананови хапки
Как да изгорим коремните мазнини без драстични диети
Топ 10 дестинации за пътуване по женски
След 40 интимността се променя: как да я върнете във връзката си
Изберете детелина и вижте какъв късмет ви носи
Гласуваха над 125 000 евро за образование във Варна
Община Варна купува мобилни стълбищни платформи за инвалидни колички
Успех! Варненски гимназисти с първа награда в национално състезание
Община Варна представи карта на ремонтите в града
Събират дарения за кучкарника в Каменар
Мощно слънчево изригване от клас X е регистрирано тази сутрин
Мисия „Артемида-2“: Какво се случи при завръщането на Земята?
Може ли AI да предвиди смъртта: Ново проучване дава 78% точност
Учени симулираха какво би довело до колапс на извънземни цивилизации
Слънцето се активизира с първото си мощно изригване от две седмици
Екстремните горещини тласкат хранителните системи към колапс
Мъск с амбициозен план за роботите Optimus: Кога ще ги видим сред нас?