Филипинският президент Бениньо Акино и полицията предупредиха днес за опасност от терористично нападение в южната част на страната. Мерките за сигурност в размирния регион бяха засилени, предаде Асошиейтед прес.
Ерминио Колома младши, говорител на президента Акино, заяви че държавният глава се е свързал с Родриго Дуерте, кмет на пристанищния град Давао, за да предаде подробности за заплахата и да призове за засилена бдителност.
Колома не съобщи подробности, но пожелал анонимност служител на военното разузнаване заяви пред медиите, че се смята, че мюсюлмански бунтовник е планирал атентат. Басит Усман, свързан с индонезийската екстремистка мрежа Джемаа Исламия, планира да нападне Давао или други два града в южната част на страната с кола бомба и самоделни експлозиви. Заговорът може да е отмъщение за неотдавнашната правителствена атака, при която бяха убити двама сподвижници на Усман и се стигна до ареста на съпругата му, допуска източникът.
Според изявление на полицията информацията за заплаха има висока степен на достоверност. В южната част Филипините продължава борбата на мюсюлманското малцинство, иска самоуправление.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.