На 30 ноември в Швейцария ще се състои референдум по въпроса за намаляване на имиграцията. Датата беше определена с решение на Федералния съвет (правителството), предаде ИТАР-ТАСС.
Инициативата за референдума идва от Асоциацията за екология и население и ще се проведе под надслов "Да преустановим пренаселването".
Целта на тази инициатива е да се сведе до минимум ръстът на населението на конфедерацията, като за три години години той бъде задържан на ниво от 0,2 процента. Това ще бъде постигнато чрез съкращение на притока на имигрантите, смятат еколозите.
На практика, ако се одобри на референдума предложението на еколозите, това означава, че ежегодно в Швейцария ще могат да идват не повече от 16 хиляди чужденци. За съпоставка миналата година разрешително за пребиваване в Швейцария са получили 81 хиляди граждани на други страни.
Против инициативата на еколозите се обявиха швейцарското правителство, двете камари на парламента, влиятелни асоциации, като Съюзът на швейцарските синдикати, Съюзът на швейцарските занаятчии и Федерацията на швейцарските работодатели Економисюис.
Експерти изразяват опасения, че ограничаването на имиграцията в страната ще доведе до икономическия упадък на Швейцария.
През 2011 г. мигрантите съставляваха 22,5 процента от 8-милионното население на конфедерацията. През февруари тази година Швейцария организира референдум под наслов "Против масовата имиграция". Тогава 50,34 процента от швейцарците подкрепиха предложението на дясната Швейцарска народна партия за въвеждане на квоти на работната ръка от ЕС. Това наложи изменение в конституцията, което беше в противоречие със споразумението за свободно движение, сключено между Швейцария и ЕС през 2002 г., и влоши отношенията между Берн и Брюксел.
На 30 ноември ще има още два референдума. Швейцарците ще трябва да изкажат мнението си по повод инициатива на левите за отмяна на данъчните облекчения за богатите чужденци, пребиваващи в Швейцария.
Швейцарската народна партия пък предложи да се гласува предложение да се забрани на Националната банка да продава злато зад граница и в течение на идните две години да се концентрират всички запаси на скъпоценния метал само на територията на Конфедерацията.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Търкиш петролиум“ се включва в проучванията за нефт и газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“
Карън Янг: Беше пълно с изненади и това е типично за Тръмп
Европейските акции затвориха предимно с понижения в сряда
Украйна намери нова точка за натиск върху военновременната икономика на Русия
Европа търси местен заместник на Palantir
Кутев: Опитаха да злепоставят Йотова и провокират протести, но "Прогресивна България" няма да се провали
Централна емисия
Централна емисия
3 зодии преминават през важен тест от Вселената на 30 юли 2026 г.
Найденов: Нов ВСС трябва да оцени хората, които вършат безобразия в съдебната система
Красавица дарява португалски национал с четвърто + СНИМКИ
Гьоко Хаджиевски каза истината защо си тръгна от Спартак Варна
Фабрицио Романо обяви нов мега трансфер, замесен е ПСЖ
Борусия Дортмунд със загуба в Япония
Отбор от Първа лига остана без треньор. Гьоко хвърли оставка
Страхотно: Антъни Генов е на 1/4 финал в Чехия
3 зодии с голям финансов успех през август 2026
Най-популярните сортове червено вино
Трапезата на Илинден на 2 август - за здраве и късмет
„Мрачно сърце“ с премиера за България от 8 август по Bulgaria ON AIR
Къде в София да открием надеждна диагностика и лечение на упорит пърхот?
Тест: Какво ви очаква до края на лятото
"Вторият мозък" участва в чревната перисталтика и усещането на сигнал за болка при запек
Добрата храна създава спомени
Технология в услуга на здравето: Huawei Watch Fit 5 Pro, който впечатли и лекарите
Вибриоза след контакт с морска вода – ушни и кожни инфекции, причинени от Vibrio alginolyticus
Учени откриха защо статините причинят мускулни болки понякога
Как стресът влияе на нервната система?
Стоянов: Правителството търси МиГ-29 само за резервни части
Приходите от винетките през 2027 г. ще са с 54 млн. евро повече
Изненада! Гьоко Хаджиевски се раздели със Спартак
Асен Василев: Президентството се превърна сведе до пресслужба на правителството
Сачева с остра критика към бюджета и Йотова
Млада жена загина в катастрофа между камион и кола