Украинският министър на външните работи Павло Климкин призова в интервю за германско радио НАТО и ЕС да осигурят военна подкрепа за украинските войски, сражаващи се срещу проруските сепаратисти и посочи, че западният военен алианс трябва да възприеме нова стратегия спрямо Киев, предаде Ройтерс.
Четиримесечният конфликт в Източна Украйна достигна критична фаза и по-рано днес проруски сепаратистки лидер каза, че сепаратистите в Украйна са получили ново военно оборудване и военни, подготвени в Русия и ще предприемат голяма контраофанзива срещу украинските правителствени сили.
Пред германското радио Дойчланфунк Климкин заяви, че НАТО и ЕС трябва да обмислят какво могат и биха направили, ако се нарушат законите, както стана с Крим през март, когато Русия го анексира, и за каквото говорят и руските действия сега в Донецк и Луганск.
"Наистина е труден въпрос за ЕС и за НАТО да кажат какво могат да направят, ако една европейска страна насърчава една война в Европа", каза Климкин.
"И ако в този случай ЕС и НАТО отговорят, че не могат да направят много, тогава това поражда въпросът как ние ще можем да продължаваме да гледаме на тях като на отговорен партньор", добави дипломат номер едно на Киев.
Запитан дали призовава ЕС и НАТО за оказване на военна помощ, Климкин отвърна: "Разбира се, че да. Ние се нуждаем от военна помощ, защото ако я получим, ще бъде по-лесно за нашите войски да действат на място". Той добави, че Украйна е изправена пред тежки икономически и финансови санкции, така че се нуждаем от помощ сега, но по-късно ще се отплатим за тази помощ.
Климкин посочи, че освен директна помощ, страната му се нуждае и от помощта на ЕС за прилагането на реформи. Климкин посочи, че НАТО трябва да приеме нова стратегия прямо Украйна и изрази надежда, че това може да стане на срещата на върха на алианса през септември. Той добави, че би искал Украйна да получи политическа подкрепа, повече помощ за войските си, помощ за реформите и помощ в такива области като борбата с тероризма и киберпрестъпността.
Но Климкин добави, че не става въпрос Украйна да стане член на НАТО в този момент, тъй като по този въпрос липсва консенсус в самата Украйна.
В интервюто Климкин предупреди, че опасността от руска инвазия е вездесъща и добави, че украинските войски са подложени почти на ежедневен обстрел от руска територия. Климкин добави, че Русия праща наемници и оръжия в Украйна.
Министърът увери, че Украйна ще се бори до край за Крим, Донецк и Луганск. Запитан защо Киев не е обявил състояние на война, той посочи, че това само ще влоши условията на живот на народа, защото така наречените военни командири ще получат отговорности на място и някои закони повече няма да се прилагат.
Междувременно украинският президент Петро Порошенко обсъди за пети път от началото на месеца украинската криза с американския вицепрезидент Джо Байдън, съобщиха Ройтерс и руската агенция РИА Новости.
Порошенко е подчертал пред Байдън, че мирният план е единственият начин за уреждане на конфликта в Източна Украйна. Порошенко е подчертал освен това, че безопасността на мирното население, особено на жителите на Донецка и Луганска области са абсолютен приоритет в хода на воденето на антитерористичната операция в Източна Украйна.
Байдън и Порошенко са постигнали съгласие, че изпращането от Русия на военна колона през границата с Украйна и продължаващите руски доставки на модерни оръжия за сепаратистите са в противоречие с каквото и да е желание за подобряване на хуманитарната обстановка в Източна Украйна.
Порошенко е казал на Байдън, че все още проруските сепаратисти не са осигурили все още безопасно преминаване и доставка на руската хуманитарна помощ за Източна Украйна, предаде ДПА.
Президентът Порошенко е разговарял и с германския канцлер Анела Меркел. Той е поканил германския канцлер Ангела Меркел да посети Киев следващата седмица "за обсъждане на въпроси от взаимен интерес", съобщи пресслужбата на украинския държавен глава, цитирана от Интерфакс.
Двамата лидери обсъдили и международните усилия за мирно уреждане на ситуацията в Донбас.
Президентът благодарил на Меркел за подкрепата на Германия за Украйна и изразил надежда, че лидерите на страните от ЕС ще отделят дължимото внимание на украинския въпрос на заседанието на Европейския съвет на 30 август. Порошенко заявил, че е готов да присъства на заседанието, за да информира лидерите на страните от ЕС за ситуацията в страната.
Двамата лидери са пледирали освен това за прекратяване на доставките на оръжия от Русия в Украйна, предаде Франс прес. Меркел и Порошенко са постигнали съгласие, че в Украйна трябва да бъде договорено прекратяване на огъня. Двамата лидери са обсъдили също информациите и твърденията на проруски сепаратисти, че са получили танкове и подкрепления от военни, дошли от Русия, се уточнява в съобщение на канцеларията на Меркел относно телефонния разговор между нея и Порошенко.
Меркел е изразила желание руското правителство да излезе с позиция относно тези информации и относно твърденията на сепаратистите.
(БТА)

Dow се покачва с 270 пункта, Тръмп прогнозира сделка с Иран преди края на примирието*
Продажбите на дребно в САЩ остават силни въпреки войната в Близкия изток
ЕК обмисля мерки при недостиг на авиационни горива
Bloomberg: Влиянието на Русия в България ще тества амбициите на новия лидер за борба с корупцията
Boleron стана първият лицензиран брокер в света с одобрен GPT App от OpenAI
Над 40 проекта с българско участие получават финансиране от Европейския фонд за отбрана
5 грешки при избора на гуми, които могат да ви струват безопасността на пътя
Трайчо Трайков на Energy of Tomorrow: В спринта към новите технологии в производството сме загърбили тила откъм мрежи и управление
4 зодии получават силен знак от Вселената на 22 април
Катастрофа с три коли затруднява движението на булевард в София
Дибала взе решение за бъдещето си
Жесток удар по шампионските амбиции на Манчестър Сити
Юве готви много странен трансфер с играч на Ман Сити
Луис Енрике с важен призив към звездите на ПСЖ
Ханзи Флик разкри бъдещето си в Барса
Трансферен удар! Левски взима голова машина
Транзитът на Венера в Близнаци носи късмет с парите на 3 зодии
Остават броени дни до грандиозния концерт на Ерос Рамацоти в София на 24 април
„Една вечер с Иво Димчев“ и неговия бенд на Античния театър
Треньори посочиха 8 упражнения, от които тялото се нуждае
10 начина да стилизирате класическа бяла риза
Програмата на Театър „София“ за месец май
Тръмп: САЩ са готови за военни действия
Асфалтират трасетата за Джиро д’Италия в Бургаскo
Тир се обърна на АМ "Хемус"
БСП свиква извънредно Националния съвет на партията
ГДБОП задържа мъж за разпространение на порнографски материали с деца (ВИДЕО)
Kaufland набира младежи над 16 години за платен летен стаж във Варна
Хора на прага на смъртта: Сънища с починали близки носят утеха и намаляват страха
Конгресмен настоява Тръмп да разкрие истината за НЛО: Какво крие правителството
Откриха подводен мегаполис на неизвестна праисторическа цивилизация
Данни от купа Персей оспорват теориите за свръхновите
Най-старият айсберг в света се стопи напълно след 40 години
Китайската AZSpace ще изстреля първия си търговски космически модул през 2026 г.