Новият турски президент Реджеп Таип Ердоган ще одобри споразумение за обединение на Кипър, единствено ако в него кипърските турци са равноправни партньори във федерация с международно признатото кипърско гръцко правителство, предаде Асошиейтед прес.
Ердоган заяви това вчера по време на посещението си в така наречената Севернокипърската турска република, която е призната само от Анкара.
Кипър бе разделен през 1974 г., когато Турция нахлу след преврат на поддръжници на обединението на острова с Гърция.
Обявената от кипърските турци независимост е призната само от Анкара, която поддържа там 35 000 войници. Мирните преговори бяха подновени по-рано тази година.
Кипърските гърци са против споразумение, поставящо отцепническата администрация на равна нога с правителството, защото според тях така ще бъде придадена легитимност на нещо, което е създадено със силата на оръжието, отбелязва Асошиейтед прес.
Правителството на Република Кипър нарече "незаконна" визитата на Ердоган и осъди изявлението му за необходимостта от решение на кипърския проблем въз основа на създаването на две държави, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на публикувано вчера изявление на правителствения говорител Никос Христодулидис.
В документа Христодулидис посочва също, че Кипър "смята за неприемливи постоянните призиви за въвличане на Гърция в диалог (за уреждане на кипърския въпрос), които се правят в опит да се изравни отговорността (на страните гаранти на независимостта и териториалната цялост на острова, каквито се явяват Турция и Гърция) за продължаващата окупация на Кипър, за която е виновна само Турция". По думите му правителството на Република Кипър е очаквало "президентът на Турция - страна кандидат за член на Европейския съюз - първо да призове за въвличане в процеса за уреждане на въпроса ЕС, член на който е Кипър и какъвто ще остане такъв и след решаването на кипърския проблем".
"Искаме отново да заявим нашата решимост настойчиво да търсим прекратяване на окупацията на острова и постигане на справедливо и жизнеспособно решение на кипърския проблем", се казва още в изявлението на правителствения говорител.
/БТА/

Американският начин на водене на война не работи
Micron оглави ръста в рамките на S&P 500 и Nasdaq
Кадър на деня за 26 май
ЕС преминава от принципи към червени линии при Многогодишната финансова рамка
Даниела Грозева: Очакванията на купувачи и на продавачи на жилищни имоти се сближават
Повлече ли крак Великобритания за европейската политика в доверието към установените партии
Откриха изчезналите деца във Варна, временно ги отнеха от майка им
5 зодии с най-добър хороскоп на 27 май 2026 г.
Курбан Байрам празнуват мюсюлманите в рамките на няколко дни
Гръцкото корабоплаване контролира 19,1% от световния флот
Кристъл Палас – Райо Валекано
Наш национал стартира успешно в Градо
Кристъл Палас или Райо Валекано? Двата отбора излизат в битка за първия си европейски трофей
Лудогорец е свлачище, но обследвано и очаквано
Спортът по телевизията днес, 27 май
Мачовете по телевизията днес, 27 май
Нумерологична прогноза за 27 май
Таро карта за 27 май, сряда
Дневен хороскоп за 27 май, сряда
Лесен канелен кекс с ябълки и орехи
„България Еър“ предлага през лятото четири полета дневно до Варна и обратно
Задължителни подавки за Черешова задушница
Добрата новина! Намериха издирваните деца във Варна
47,3 г. е средната възраст у нас, в топ 3 сме в ЕС, в Ирландия - 39,6 г.
Путин е измислил нов начин за привличане на хора в армията
Симеон Дянков: За да имаш добро изпълнение на фискалната политика, трябва да имаш играчи
Психолог: Възрастовата граница при употреба на наркотици пада
Ръст на резервациите в Гърция въпреки високите цени
SpaceX избра криптомилиардер за командир на първата си пилотирана мисия до Марс
Европа под обсадата на гореща вълна: Рекордни температури и първи жертви
Китайски учени създадоха туптящо сърце в епруветка: Може да замени пейсмейкърите
Астробиолози предлагат използването на AI в търсенето на извънземен живот
Гъби могат да превърнат лунната почва в плодородна земя
Как Хеопсовата пирамида устоява на земетресения в продължение на хилядолетия?