Областният център Луганск в Източна Украйна се намира изцяло под контрола на проруските бунтовници от самопровъзгласилата се Луганска народна република, съобщиха украински медии, цитирани от ИТАР-ТАСС. Те от своя страна се позовават на думи на командира на батальона за териториална отбрана "Киев-12" Антон Шаповал.
Според него в резултат на нощен обстрел от сепаратистите базовият лагер на батальона е бил напълно унищожен и неговият личен състав се е оттеглил от града. Шаповал отбелязва, че неговият батальон е имал заповед "да се държи докрай, но той е взел решение да изтегли бойците си и смята това решение за правилно, "защото в противен случай биха загинали стотици войници". Шаповал съобщава още, че при боевете "има загинали и ранени", но точният им брой е неизвестен. От петте си БТР-а батальонът е успял да спаси само два.
Друг украински батальон - Киев-11, е обкръжен в района на Дебалцево, съобщава във Фейсбук Лариса Сарган от пресекипа на президента Петро Порошенко.
Отстъпвайки под натиска на сепаратистите, украинските сили продължават масирания обстрел на жилищни райони и инфраструктурни обекти в населените пунктове, разположени северно от Донецк, съобщава информационното бюро на т.нар. Армия на Югоизтока. Най-силно са били обстрелвани градовете Горловка, Макеевка и Енакиево.
На мариуполското направление по крайбрежието на Азовско море пък според информации от местните жители украинските сили спешно изграждат укрепителни съоръжения в очакване на настъпление на сепаратистите.
Главният украински военен говорител Андрий Лисенко съобщи пред репортери в Киев, че от началото на военната операция срещу сепаратистите през април досега са били убити 837 украински военнослужещи, а 3044 са ранените. Според данни на ООН от края на миналия месец общият брой на жертвите на конфликта е близо 2600.
Шокиращи данни изнесе на пресконференция в Киев лидерът на Украинската компартия Пьотр Симоненко. Според него в резултат на бойните действия в Източна Украйна, по различни оценки, са загинали около 20 хиляди души, а минимум 1 милион жители са със статут на бежанци или са напуснали Украйна.
Симоненко твърди, че в момента "54 процента от украинските граждани вече настояват за незабавно прекратяване на военните действия и за мир при каквито и да са условия".
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Борсовите регулатори в САЩ са по-близо до определянето кои криптоактиви са ценни книжа
Смяната на собствеността на „Ти Би Ай Банк“ е вписана в Търговския регистър
Анализатор: Главният стратегически интерес на България е свързан с Брюксел
Mastercard придобива стейбълкойн стартъпа BVNK в сделка за 1,8 млрд. долара
Microsoft обмисля правни действия заради сделка между Amazon и OpenAI за 50 млрд. долара
Отпускат 25 млн. евро за подкрепа на физически лица заради поскъпването на горивата
Избори 2026: Между 50 и 150 евро за купен глас, арести при акция в Хасково (ВИДЕО)
Русия осъди убийствата на ирански държавни лидери
В Бургас хванаха 10 нелегални мигранти, укрити в тайник на микробус
Вечното дерби наближава! Размяна на звезди между Левски и ЦСКА
На Ферари им писна от промените в правилата
Сенегал ще обжалва скандалното решение за титлата
България приема Азербайджан на "Колежа"
ЦСКА обяви важна новина за бъдещето на футбола, замесен е и Стоичков
Левски лети към титлата: Веласкес готви изненада за Черно море
5 ежедневни навика за по-добър живот
Duran Duran с концерт в София на 1 юли 2026 година
Печено дърпано свинско с горчичен сос
Таро карти за април за всяка зодия
Салата с пиле и аншоа
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Областният управител на Варна с остра позиция за спецакцията срещу купуването на гласове
Евростат: Годишната инфлация в България спада до 2,1
ВиК: Приключи изграждането на канализацията в "Траката", "Евксиноград" и "Манастирски рид"
Комисията по култура даде зелена светлина за двойното поскъпване на музейните билети във Варна
НАТО засилва въздушната охрана на Турция
Зам.-председателят на НС Юлиана Матеева оглавява листата на "Величие" във Варна
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята