BGONAIR Live

В Куба строят първата нова църква от 55 години насам

Това е признак за подобряване на отношенията с Ватикана

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Кубинските власти са разрешили в страната да бъде построена първата нова църква от 55 години. Според наблюдатели това е признак за подобряване на отношенията между Ватикана и кубинското комунистическо правителство, съобщи Асошиейтед прес.

Църквата ще бъде построена в Сандино, град в западната провинция Пинар дел Рио, с дарения от католици в Тампа, Флорида.

Католическата църква беше в обтегнати отношения с атеистичното комунистическо правителство дълги години след революцията през 1959 г., но това започна да се променя преди визитата на покойния папа Йоан Павел Втори през 1998 г.

Властите възстановиха празнуването на коледните празници и позволиха да бъдат излъчвани по телевизията църковни служби. Те отмениха също забраната за членовете на компартията да изповядват религията си.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата