Френският премиер Манюел Валс увери, че Франция не желае евреите от страната да заминат за Израел и каза, че съжалява за изявлението на израелския премиер Бенямин Нетаняху, приканил сънародниците си Европа да емигрират в еврейската държава, предаде Франс прес.
"Посланието ми към френските евреи е следното: Франция е наранена също като вас и Франция не желае да заминете. Тя за пореден път ви поднася своята обич, подкрепа и солидарност", заяви премиерът по радио Ер Те Ел, ден след като бяха осквернени стотици гробове в еврейско гробище в Източна Франция.
Манюел Валс съобщи, че "на този стадий няма следа", водеща към извършителите на това деяние, сурово осъдено вчера и от президента Франсоа Оланд.
Мнозина представители на властите и на еврейската общност, шокирани и от атентатите в Копенхаген, също осъдиха вандалската проява, извършена месец след нападенията в Париж, довели до смъртта на 17 души, включително четирима убити в еврейски магазин.
Както и след парижките атентати през януари, Валс разкритикува изявленията на израелския премиер: "Съжалявам впрочем за думите на Бенямин Нетаняху. Дори да си в избирателна кампания, не бива все пак да си позволяваш да говориш, както ти падне. Мястото на френските евреи е във Франция".
Министър-председателят призова френското мюсюлманство - според оценки между 3,5 и 5 милиона души, "да поеме изцяло отговорността си" в борбата с "ислямофашизма".
"За да надвием този ислямофашизъм - а точно така трябва да го наречем, трябва да черпим сили от единството. Не бива да отстъпваме нито пред страха, нито пред неразбирателството", заяви Валс.
Той призова същевременно за борба срещу тероризма и антисемитизма, за "мобилизация на обществото около светското начало". Премиерът заяви, че трябва "да бъдат обучавани имамите", проповядващи във френските джамии, и "отхвърляни имамите, идващи от чужбина".
В четвъртък Валс настоя да бъдат взети мерки срещу финансирането на исляма във Франция от "известен брой чужди страни", напомня АФП.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Американските акции се понижиха за трети пореден ден
Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години
OpenAI влиза в чип надпреварата с нов продукт, създаден съвместно с Broadcom
Наследниците на Берлускони продадоха имението му в Сардиния на катарски шейх
Искат ли британците нов референдум 10 години след Brexit
България е сред най-засегнатите страни в ЕС от американските мита
Огромен астероид приближава Земята с 32 000 км/ч
5 минути разходка на всеки час спасяват здравето ни в офиса
Свободно пуснати коне нанасят невероятни щети в ловешко село
Астрономи откриха черна дупка с маса 6 милиарда пъти по-голяма от Слънцето
Путин инспектира граждански самолети край Москва (СНИМКИ)
Смрад, миризми, зарази: Съсед отглежда множество гълъби, дори в училището мирише
Швейцария победи Канада с 2:1 и завърши на върха в група "В" на Мондиал 2026
Жозе Моуриньо: Мога да помогна на Килиан Мбапе да достигне още по-високо ниво
Вероника Вейл
Христо Янев бесен на играчите, след като ЦСКА стана за смях
Григор Димитров го направи в Майорка
По минути: Швейцария - Канада 2:1
Дневен хороскоп за 25 юни, четвъртък
3 лесни противовъзпалителни рецепти за вечеря
5 елемента на луксозната баня
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Летен коктейл с джин и сода
Изберете раковина и вижте какво ви очаква през юли
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Задържаха двама дилъри на фентанил във Варна
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Какво ни очаква до 2035 г. според предсказанията на Никола Тесла
Титан и Плутон споделят една и съща мистериозна спектрална характеристика