Председателят на руския Следствен комитет Александър Бастрикин предложи да бъде създаден международен съд за военните престъпници от Украйна, пише "Московский комсомолец".
Освен това според него руското национално законодателство трябва да стои над нормите на международното право. По думите му конституционният текст за приоритета на международните норми "работи против интересите на Русия", съобщава "Комерсант".
САЩ и страните от ЕС активно използват международните правни норми в служба на собствените си стратегически интереси. Тези норми съдействат за санкциите срещу Русия, заяви по повод изявленията на Бастрикин Георгий Смирнов, старши следовател в неговото ведомство.
Конституциите на много държави като Великобритания, Бразилия, Индия, Испания, Италия, Северна Корея, САЩ, Франция и Япония или не споменават изобщо, че международното право има предимство пред националното законодателство, или предвиждат върховенство на националните закони, или пък придават юридическа сила само на онези международноправни норми, които са вградени в националното законодателство, казва Смирнов.
Инициативата на Бастрикин е неуместна, смята обаче Елла Памфилова, президентски пълномощник по човешките права в Русия. Според нея отказът от приоритета на международното право ще улесни живота на правоохранителните органи, но ще ограничи възможностите на обикновените хора да отстояват правата си, пише вестникът. Той цитира и други руски правозащитници, разкритикували предложенията на Бастрикин за конституционни промени.
Председателят на центъра "Мемориал" Александър Черкасов се изказа отрицателно и за инициативата да бъдат разширени правомощията на Следствения комитет за дейност извън пределите на Русия. Той нарече "абсурд" идеята за нов международен трибунал.
Независимо от критиките, предложенията на Бастрикин може да бъдат осъществени, смята политологът Евгений Минченко. "В момента се сондират мнения, но с оглед иска на Юкос е съвсем реално" Москва да се откаже от приоритета на международното право, казва той. Става дума за иска срещу Русия на стойност 50 милиарда долара, спечелен от компанията миналата година в арбитража в Хага, припомня изданието.
Принципът за приоритет на международното право може да бъде премахнат от руското законодателство само ако се приеме нова конституция, а сега "не му е времето", коментира председателят на Съвета при президента за развитието на гражданското общество и правата на човека Михаил Федотов, цитиран в "Независимая газета".
За промени в конституцията трябва да се свика конституционно събрание, а в Русия и до днес няма закон за такъв орган, посочва депутатът Михаил Емелянов от партията "Справедлива Русия".
Законодателите обещаха да проучат въпроса, поставен от Бастрикин, пише "Независимая газета". Според шефа на комисията по конституционно законодателство Владимир Плигин, той ще бъде анализиран "в рамките на подготвяния доклад на Държавната дума за развитието на законодателството през 2015 г."
(БТА)

Кабинетът "Радев" започва работа с проверки за скрити разходи и дефицити
Фридрих Мерц е с рекордно нисък рейтинг за действащ канцлер на Германия
S&P 500 и Nasdaq Composite започват сесията с нови върхове*
САЩ са ударили два петролни танкера на Иран
Германия търси нови съюзи, за да се противопостави на геополитическия хаос на Тръмп
Калас: ЕС иска да ускори преговорите за присъединяването на Молдова
След скандала Валверде-Чуамени: "Реал" глоби двамата с по 500 000 евро
Доц. Кунчев: БАБХ не могат да се справят с обработката срещу комари
Гражданите с високи очаквания към новия кабинет
В "Money.bg" на 9 май от 16:30 часа: Дупките в бюджета и състоянието на българските финанси
Ключовите министерства в нови ръце: Силен старт и тежки заявки за промяна
ЦСКА 1948 – ЦСКА (Съставите)
Артета се присмя на Уейн Рууни
Масово падане и победа за Пол Мание в откриващия етап на Джиро д'Италия
БФС помилва треньор на ЦСКА
Обявиха бъдещето на Ливърпул
Бомба от Англия: Ман Юнайтед взима лидера на Челси за 110 млн. евро
Поверия и обичаи за църковния празник на 11 май
Актрисата Симона Халачева се присъединява към Гринго-Богдан Григоров и Михаил Милчев в спектакъла „Херкулес vs Авгий“
За 3 китайски зодии животът става по-лесен от 9 май
VARTA и Day Off: Family Time – енергия за най-ценните семейни моменти
Педикюри за пролет-лято 2026: В красиви цветове и с блясък (+Снимки)
„Резерватът Куба“: живописните кътчета в Стара Хавана с нейните легендарни кръчми и магазините с купони
14 души дариха кръв в кампанията на БЧК във Варна
Варненски водолази ще чистят дъното на Морска гара
Варна приема 29-о Класик рали „Нептун“
Ново разписание за варненски автобус от понеделник
Освободиха заложниците от банковия обир в Германия
Варна отстъпва на Бургас по брой плажове със "Син флаг"
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели
Първата частна индийска ракета Vikram-1 ще бъде изстреляна през юни
Междузвездната комета 3I/ATLAS изчезна от полезрението на астрономите
НАСА тества революционен двигател, който може да отведе хора до Марс
„Афелион“: Европейската космическа агенция влиза в света на видеоигрите