НАТО може да подпомогне усилията на ЕС за борба с каналджиите на мигранти през Средиземно море, ако националните лидери на страните членки на алианса вземат политическо решение за това, заяви заместник върховният главнокомандващ на съюзническите въоръжени сили в Европа британският генерал Ейдриън Брадшоу, цитиран от Ройтерс.
"Вярно е, че ние имаме (военно) присъствие в Средиземно море и, разбира се, имаме задължение според международното право да се отзовем, когато има хора в беда. Ние сме готови, стига да има политическо решение, да правим и повече", каза генералът.
Макар че има като цяло има "разделение на труда" между НАТО и ЕС" в контекста на военноморските операции в Средиземно море, където кораби на НАТО преминават или са там по други причини, те биха могли да свършат и друга полезна работа и ние сме готови да проучим тези възможности", отбеляза той.
В понеделник Европейският съюз реши да организира военноморска мисия, която има за цел да пресече нелегалния трафик на мигранти от Либия през Средиземно море към Европа.
Около 900 мигранти бяха спасени вчера в Средиземно море, предаде Франс прес. Близо 300 от тях бяха спасени от френски военен кораб, патрулиращ в района в рамките на операция "Тритон", съобщи Ройтерс.
През деня италиански кораб спаси 286 души, намиращи се на спасителна лодка. На борда беше открит един труп. Трима от спасените бяха отведени с хеликоптер в болницата поради опасения за здравето им. Причината за смъртта на загиналия не се съобщава.
При друга операция два кораба на бреговата охрана и товарен кораб под холандски флаг спасиха 320 мигранти. Всички те ще бъдат отведени в Сицилия.
При последната операция бяха спасени 297 души от френския кораб "Командан Биро". Екипажът даде храна и вода на групата, включваща 51 жени и деца. 16 души са получили медицинска помощ, добавя се в изявление на френската полиция. 20-метровата рибарска лодка беше открита на около 300 км от италианския бряг от италиански наблюдателен самолет.
Мигрантите, чиято националност не се съобщава, ще бъдат отведени в Италия. Тази година в Италия пристигнаха около 38 700 нелегални мигранти от Африка и Близкия изток, прекосили Средиземно море на път за Европа. Около 1770 обаче се удавиха при опита, съобщава агенцията на ООН за бежанците. Смъртта им накара европейските правителства да търсят нов подход за справяне с проблема за нарастващия мигрантски поток през Средиземно море към Европа, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Секторът на услугите във Великобритания се свива с най-бързия темп от януари 2023 г.
Пълните хибриди: Най-големите им предимства са в града
Алън Грийнспан - символ на „великата умереност“ и независимия Фед
Свиването на частния сектор в еврозоната се забавя през юни
Европа вижда 6 млрд. причини за въвеждането на нова такса за онлайн купувачите
Тръмп все повече губи подкрепата на европейските си съюзници
Челен сблъсък край Разград след заспиване зад волана
Близки скърбят за убития 36-годишен мъж на Лъвов мост: "Дано си на по-добро място"
Над 150 сигнала към пожарните за денонощие, 94 пожара са потушени
"Маските падат": Цветелин Наков за страха да бъдем себе си
Роботът Робърт става първият AI съветник на българско министерство
"100 години Георги Парцалев": Холограми, смях и възраждане на една легенда
Атлетико дава Барса на съд: Измамници! Няма да ви простим!
С малко по-добър двигател Ферари ще смаже конкуренцията
Другар на Халанд: Безмълвен съм. Невероятно чувство!
Великанът Марк Маркес реши бъдещето си
Стана ясно защо Мъри Стоилов отхвърлил офертата на Фенербахче
Kaizen Gaming стартира Betano Trivia – първото в света напълно генерирано от изкуствен интелект (GenAI) изживяване с жива викторина
Задължителни ястия за Еньовден
Ретрограден Меркурий в Рак на 29 юни: Късмет няма да ни липсва
Женски хороскоп за юли 2026
Нумерологична прогноза за 23 юни
Класически италиански брускети
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Какво ще бъде времето в сряда?
Институции и концесионери обсъждат чистотата на плажовете във Варна
Престижни награди за ученици от Хуманитарната гимназия във Варна
18 жертви на бруталните жеги във Франция
Излязоха резултатите от пробите на Варненското езеро след открита мъртва риба
Предупреждават туристите за бури в планините
Новият лунен и марсиански роувър на НАСА измина 26 км почти напълно самостоятелно
Ръкопис за крал Артур и Светия Граал отива на търг за 2 милиона долара
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята