Законопроект, предназначен да удължи пълномощията на американските спецслужби да събират "на едро" данни за телефонните разговори на американците, бе блокиран в Сената на САЩ рано тази сутрин, което поставя под въпрос бъдещето на т.нар. "Програма за събиране на данни" дни преди тя да изтече на 1 юни, предаде Ройтерс.
Законопроектът, който трябваше да удължи с два месеца съответните пълномощия, предвидени с т.нар. "Патриотичен закон", събра 54 гласа "за" срещу 45 "против", но за приемането му бяха необходими 60 гласа.
"Програмата за събиране на данни", според която Агенцията за национална сигурност (АНС) трупа огромни количества информация за проведени от американците телефонни разговори, бе разкрита преди две години от бившия сътрудник на АНС Едуард Сноудън, който сега се крие в Русия.
До гласуването срещу продължаването й се стигна, след като Сенатът пак с минимален брой гласове успя да блокира друг законопроект, наречен "Американски закон за свободата". Той би отменил регистрирането "на едро" на данни за телефонните разговори и би го заменил с по-прицелна програма за следене на отделни разговори, които могат да представляват интерес за спецслужбите.
Този законопроект бе одобрен с 57 гласа срещу 42, но пак не достигна необходимите за приемането му 60 гласа. Администрацията на президента Барак Обама положи много усилия за прокара този законопроект, но не успя в Сената, макар че в Камарата на представителите на 13 май той получи силна двупартийна подкрепа.
Тази сутрин поддръжниците на "законопроекта за свободата" с огорчение заявиха, че провалянето му в Сената крие риск САЩ да останат без всякаква програма за контрол върху телефонните разговори, тъй като Конгресът излиза в едноседмична ваканция до 1 юни. През това време пълномощията на АНС, предвидени с Патриотичния закон, ще изтекат и няма никаква яснота дали и с каква по-ограничена програма може да бъде заменена досегашната.
"Сенатът не успя да приеме необходимите промени, с което застрашава гражданските свободи и нашата национална сигурност", заявиха те в обща декларация.
Лидерът на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл каза след последните гласувания, че ще свика Сената във Вашингтон на 31 май - ден по-рано от предвиденото, за да се потърси начин да се предотврати изтичането на програмата за следене на телефонните разговори на 1 юни.
Дали усилията му обаче ще постигнат резултат, остава неясно, тъй като законодателите очевидно са разделени - едни смятат, че програмата трябва да бъда продължена в досегашния си вид, други - че трябва да бъде реформирана и да стане по-умерена, а трети са изобщо за прекратяването й, защото ограничавала личната свобода на американците. /БТА/

Българската металургия се модернизира, но страда от недостиг на млади специалисти
Цените на златото и среброто се сриват заради опасения от повишаване на лихвите
Тръмп осигурява заеми за 17,5 млрд. долара за изграждане на големи ядрени реактори в САЩ
Рекордният ръст на батериите в Европа продължава и още няма признаци за насищане
Европейските борси затвориха на червено под натиска на разпродажбите в технологичния сектор
Туристическият бранш у нас очаква лек ръст на полския и чешкия пазар за лятото
Йотова: Ако някой беше подготвен за еврото, това беше банковата система
"Левски" се разписа с 6 гола срещу "Етър" (Велико Търново)
Експерти: Истинският проблем не е Невзоров, а институционалният чадър над него
Португалия си върна самочувствието с бой по Узбекистан, Роналдо с два гола
Ботев Пд размаза отбор от Втора лига на старта на контролите
Най-добрата ни тенисистка приключи скоропостижно с „Уимбълдън“,19-годишна българка продължава
Веласкес проговори за проблем в Левски и първия мач в ШЛ
Страхотно! България стана балкански шампион
Роналдо стана №1 в историята на Мондиалите
Дневен хороскоп за 24 юни, сряда
Нумерологична прогноза за юли 2026
„Сцената е моето лекарство“: Здрава Каменова за дебютния ѝ роман, театъра и живота
Арабски парфюми: богатството на ориенталската парфюмерия
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
Практични идеи и трикове за скандинавски интериор
Кристиано Роналдо с исторически постижения при разгром над Азербайджан
Русия обяви готовност за нови преговори с Украйна
Египетски самолет кацна аварийно в Горна Оряховица
Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Никола Цолов може да се състезава във Формула 1 още догодина
Рядко небесно явление: Марс преминава през звездния куп Плеяди
Любопитно: Земни патогени оцеляват при марсиански условия
Астронавти ще ремонтират роботизираната ръка на МКС в открития космос
Космическият телескоп „Нанси Грейс Роман“ на НАСА вече е във Флорида
Китайски студенти разработват мисия до астероида Апофис
SpaceX подготвя мистериозна мисия с нова капсула за завръщане на Земята