Президентът на САЩ Барак Обама, който се стреми да убеди в полезността на сделката за иранската ядрена програма скептични американски законодатели и обществеността в САЩ, заяви, че това споразумение е историческа възможност за стремеж към по-безопасен свят, предадоха световните агенции.
"С това споразумение имаме възможността да решим по мирен път една голяма заплаха за регионалната и международната сигурност", каза Обама на пресконференция в Белия дом.
Той допълни, че без това споразумение е щяло да има риск от повече боеве в Близкия изток и че други страни в региона са щели да продължат да развиват своите ядрени програми в най-нестабилния регион в света.
"Тази договореност затваря всички пътища на Иран към създаването на ядрено оръжие и позволява да се избегне ядрената надпревара в Близкия изток", посочи президентът на САЩ.
Обама нарече историческа датата 14 юли, когато бе сключено споразумението за ядрената програма на Иран във Виена и увери, че е готов да работи с Конгреса на САЩ, за да го убеди в необходимостта да се подкрепи това споразумение.
"Очаквам сериозни дебати", каза той. Президентът същевременно отбеляза, че ядреното споразумение с Иран не слага край на съществуващи проблеми между Вашингтон и Техеран.
"Дори с това споразумение ще продължим да имаме дълбоки разногласия с Иран", заяви Обама и спомена подкрепата на Иран за тероризма и действията му за дестабилизиране на част от Близкия изток.
Барак Обама призна още, че постигането на споразумението с Иран за регулиране на ядрен му арсенал е главният външнополитически приоритет на администрацията му.
"Сключеното споразумение позволява да достигнем висшия си приоритет - да се гарантира, че Иран няма да се сдобие с ядрено оръжие", каза той.
Когато се изпълни постигнатото с Иран ядрено споразумение, "ще сме достигнали нашия приоритет номер едно", заяви президентът на САЩ.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
МВР призна за нощна визита на Демерджиев в ГДНП
Най-честите имотни измами - как да ги ограничим и да се предпазим
Николай Рашков: Превозвачите са застрашени от фалит заради цените на горивата
Министър Игнатов: Не бива да позволяваме на изкуствения интелект да победи естествения
Йотова: Наш дълг е да завещаем на младите хора мир и възможност за развитие
Александър Кръшняк завърши на четвърто място в Германия
Ливърпул затъва, но Арне Слот продължава да се оправдава
Ще уволнят ли Генчев след поредната загуба?
ЦСКА 1948 продължава да мачка, подгони Лудогорец и Левски
Пак провал за Ливърпул. Дани Уелбек срази Червените с два гола
Племенникът на Лечков: В ЦСКА ме плюеха, а с Лудогорец бяхме №1
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Учебен музей-Варна кани децата през пролетната ваканция
Йотова: Наш дълг е да завещаем на младите мир и възможност да развиват талантите си
Никола Цолов откри нова писта в Самоков
Дечев: Има трайна тенденция на намаляване на миграционния натиск
Камион изгоря на "Капитан Андреево", пожарът засегна друг тир и сграда
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона