Руската пропагандна машина, която работеше на пълна пара срещу членове на украинското правителство по време на кризата в Украйна, като ги наричаше "фашисти" и "антисемити", сега отново е на пълни обороти. Този път мишената е Германия, която някога бе смятана за най-близкия съюзник на Русия в Европа.
Откакто канцлерът Ангела Меркел обяви намерението си да позволи на сирийските бежанци да влязат във федералната република, руските медии съобщават за всеки ход на опозицията, която се оформя в консервативния й блок, както и сред определени сегменти от германската общественост по отношение на политиката й на отворени врати към бежанците, пише Джуди Демпси* в сп. "Нюзуик".
Но през последните дни руските държавни медии, към които се присъедини и не кой да е, а Сергей Лавров, руският външен министър, възприеха нов курс.
Те се прицелват към живеещата в Германия общност от 1,2 милиона етнически руснаци, за да критикуват политическите действия на Меркел и да подкрепят тези, които недвусмислено се противопоставят на приема на бежанци във федералната република. Общността е известна с консервативните си, ако не и ксенофобски възгледи, както се видя на демонстрациите на германското антиислямско движение ПЕГИДА, в които участват етнически руснаци.
Сега Русия вероятно използва рускоезичната общност в Германия, за да създаде още по-голяма съпротива срещу Меркел, подобно на начина, по който тя опитва да инструментализира руските етнически общности в балтийските държави.
Меркел е лесна мишена, със сигурност за много от живеещите в Германия руснаци и за руснаците у дома. За изненада и за яд на Кремъл Меркел успя да задържи Европейския съюз единен по въпроса за поддържането на санкциите срещу Русия, след като тя анексира Крим през март 2014 г. и впоследствие нахлу в Източна Украйна.
Но руският президент Владимир Путин може да бъде спокоен, като гледа как бежанската криза раздели и отслаби Европа, и ден след ден прави живота на Меркел все по-труден.
Това може би обяснява защо руските медии са се прицелили в случая с Лиза, 13-годишната дъщеря на руско имигрантско семейство. Иван Благой, кореспондент на руската държавна телевизия Първи канал, съобщи, че момичето е било в неизвестност в продължение на 30 часа и е било изнасилено от "приличащи на южняци" кандидати за убежище. Репортажът придоби огромна популярност във Facebook.
В последно време в няколко германски града имаше протести на етнически руснаци. Над 700 от тях се събраха пред сградата на канцлерството в Берлин на 24 януари, като държаха транспаранти с искания за защита за дъщерите им. Те обвиниха полицията в потулване на случая и в политическа коректност спрямо бежанците, и фактически повториха отправените срещу полицията обвинения по време на новогодишните празненства в Кьолн и други германски градове, където банди северноафрикански мъже извършиха сексуални посегателства срещу жени.
Берлинската полиция заяви, че момичето нито е било отвличано, нито е било изнасилвано. Подробностите все още са неясни. Срещу Благой бе подадено оплакване в полицията за подстрекателство.
Това не спря Лавров да предприеме решителна атака. "Ясно е, че решението на Лиза да изчезне за 30 часа не е било точно доброволно", заяви руският външен министър на пресконференция в Москва във вторник.
След това, като постави под съмнение честността на германската полиция и разследващи органи, той добави: "Надявам се тези въпроси да не бъдат заметени под килима, като се повтори ситуацията, при която изчезването на руско момиче в Германия бе потулено... Истината и справедливостта трябва да надделеят тук."
Това предизвика остра реакция от страна на германското канцлерство, външното министерство и правителството. Щефен Зайберт, говорителят на кабинета, каза, че "няма причина, всъщност дори е недопустимо, този случай да се използва за политически цели".
Франк-Валтер Щайнмайер, германският външен министър, бе необичайно критичен към руския си колега. Случаят не трябва да бъде използван "за политическа пропаганда, както и за да разпалва и влияе на и без това сложния дебат за миграцията в Германия", заяви той.
Норберт Рьотген, председателят на парламентарната Комисия по външни работи, бе дори още по-критичен. "Манипулациите и неистините са обичайни методи в пропагандата, която руското ръководство използва", посочи той. "Случаят показва, че вътрешните въпроси за властта в Русия изглежда са по-важни от отношенията с другите страни".
Но става дума за нещо повече. Тук става дума за това, че Русия използва пропагандата, за да отслаби общите позиции на ЕС, а оттам и самия съюз. Имаше многобройни съобщения за това как Русия е финансирала крайнодесни движения и партии, които са евроскептични и отправят предизвикателство към основните ценности на Европа за човешки права, достойнство и свобода на медиите.
Лавров отрече, че Русия иска да види ЕС отслабен. "Не сме заинтересовани да видим ЕС отслабен или разединен", каза той на пресконференцията. "Заинтересовани сме от единен и силен Европейски съюз, партньор, с когото да работим комфортно по икономическите и другите въпроси", добави той.
*Джуди Демпси е непостоянен сътрудник на "Карнеги-Европа", на чийто сайт материалът се е появил за първи път, както и главен редактор на секцията й "Стратегическа Европа" - бел. на "Нюзуик".
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украински дронове предизвикаха срив в енергийната мрежа в Подмосковието
S&P 500 отчете трета поредна сесия на спад, воден от понижението в технологичния сектор
Кадър на деня за 30 декември
Warner Bros. планира отново да отхвърли офертата на Paramount
Протоколът от последното заседание на Фед разкрива голямо разделение сред централните банкери
САЩ налагат санкции на Иран и свързани с Венецуела фирми заради търговия с оръжие
Времето на 31 декември: Изпращаме 2025 г. с облаци и вятър, а на места и със сняг
Новогодишни късмети за баницата - забавни и интересни
ЕЦБ грейна с поздрав за еврото: "Добре дошла, България" (СНИМКИ)
Лесна рецепта за руска салата
Русия бележи рекордни приходи от шоколад
Бяхме ефективни и победата е фантастична, радва се Артета
Спортът по телевизията днес, 31 декември
Мачовете по телевизията днес, 31 декември
Отказала секс на Неймар близначка стана майка + СНИМКИ
Карлос Насар е извън Топ 10 в анкетата за най-добър спортист
Шампионска победа! Арсенал размаза Астън Вила, ВАР с ключова роля в мача
Дневен хороскоп за 31 декември, сряда
Месечен хороскоп за януари 2026
Новогодишната нощ – ритуали и суеверия, които изпращат старата година
Кои храни носят лош късмет, ако ги сложим на новогодишната трапеза?
Василопита (Vasilopita) – сладкиш с паричка за късмет през новата година
Неустоими пържени филийки от панетоне
Министерството на здравеопазването издаде важни препоръки за защита от грип и ОРЗ по празниците
Петър Станев, внук на една от загиналите жени във Варна: Един двоен убиец бе пуснат на свобода
"Антиспекула": Не обменяйте пари преди 1 януари!
Тръмп ще разболее, войната ще свърши: Какво предсказаха шаманите от Перу? ВИДЕО
Изплащат първите пенсии в евро на 7 януари
Големи опашки пред обменните бюра и БНБ часове преди да започнем да плащаме с евро
Търси се мениджър, който да… „защити човечеството от изкуствения интелект“
Растителните полифеноли могат да забавят развитието на катаракта
Оказва се, че 3I/ATLAS не е уникален обект
В пустинята Гоби стартира най-голямата в света „въздушна батерия“
Междузвездната комета 3I/ATLAS, живот на Марс и още ключови научни открития през 2025 г.
Умните системи за защита: Как ще изглежда домът на бъдещето?