Турция бомбардира контролирани от кюрдите райони в Северна Сирия
Това е най-мощната атака от дни насам
Турската армия бомбардира интензивно контролирани от кюрдите райони в Северна Сирия, предаде Франс прес, като се позова на Сирийския център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ).
Нападението е започнало преди повече от пет часа и продължава, отбеляза базираната във Великобритания неправителствена организация, която разполага с широка мрежа от информатори в Сирия.
"Турция бомбардира кюрдски зони в северната (част на провинция) Алепо, в най-мощната си атака срещу тези зони, откакто започна да бомбардира (кюрдските) позиции преди няколко дни", посочи СЦНПЧ.
Директорът на организацията Рами Абдел Рахман уточни пред АФП, че турските удари са насочени не само срещу наскоро превзетите от кюрдските сили райони в Северна Сирия, но и техния бастион Африн.
Напредването на кюрдските Сили за защита на народа (СЗН), които са поддържани по въздух от Русия, безпокои Турция, която ги бомбардира от събота. Наскоро СЗН превзе няколко селища, контролирани досега от бунтовниците, в северната част на провинция Алепо, недалеч от турската граница.
Турция удари за първи път Африн вчера. При бомбардировките са били убити двама и ранени 28 цивилни, съобщи директорът на СЦНПЧ.
Артилерийски батареи на въоръжените сили на Турция нанесоха в четвъртък удари по позиции на сирийските кюрди от Силите за защита на народа в района на град Азаз, предадоха ТАСС и Ройтерс. Турската телевизия "ХаберТюрк" съобщава, че това е станало в отговор на обстрел на турска територия от сирийския град.
Турската армия нанася удари в този район от 13 февруари, отбелязва ТАСС. Действията на Турция са предизвикани от напредването на бунтовниците в Северна Сирия близо до турската граница, допълва агенция Ройтерс.
Турция се отнася към Силите за защита на народа като към терористична организация, създавайки търкания със САЩ, които подкрепят групата в борбата с "Ислямска държава" в Сирия, отбелязва Ройтерс.
Турският президент Реджеп Таип Ердоган заяви по-рано, че политическото крило на Силите за защита на народа стои зад атентата в Анкара в сряда, при който загинаха 28 души. Ръководителят на политическото крило на Силите за защита на народа отрече участие на неговата организация в нападението, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Кадър на деня за 19 март
Парламентът забрани промени в структурата на "Български енергиен холдинг"
Безос търси 100 млрд. долара за налагане на изкуствения интелект в производството
Д. Георгиев: Пазарът на акции у нас поскъпна твърде бързо и е нормално да видим корекция
Умора от срещите: Как да възстановим радостта от запознанствата
Нетаняху: Израел и САЩ "защитават целия свят" в кампанията срещу Иран
Защо някои електромобили трябва да се зареждат до 100%?
Вселената изпраща подарък на четири зодии на 20 март
Късна емисия
Опасно време в Гърция: Гръмотевични бури и студ в южната ни съседка
Олимпиакос се поизмъчи, но се справи с Баскония
Белгиец надви Григор Димитров на Мастърса в Маями
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Секси певица се показа с Меси в леглото + СНИМКИ
Милица Дабович
Новина от "Армията": Фаетон се завръща в ЦСКА
Таро карта за 20 март, петък
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Защо употребяваните коли в САЩ са в пъти по-eвтини, отколкото в Европа?
Община Варна участва в работна среща на туристическия сектор в Белоградчик
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“