Няма план "Б" на споразумението за прекратяване на огъня в Сирия и не се планира да има. Това заяви пред журналисти руският министър на външните работи Сергей Лавров, цитиран от Ройтерс.
На 22 февруари САЩ и Русия направиха съвместно изявление, че на 27 февруари в полунощ влиза в сила прекратяване на огъня в Сирия, като условията на примирието засягат всички враждуващи страни с изключение на терористични групировки като "Ислямска държава" и сирийския клон на Ал Кайда Джебхат ан Нусра (Фронт на победата).
По-късно САЩ обявиха, че готвят "план Б", в случай че примирието не бъде приложено в набелязания срок. Те обаче не са разкрили официално съдържанието на своя алтернативен проект, посочва ТАСС.
Запитан да коментира този план, Лавров каза, цитиран от ТАСС: "За план "Б" всички казаха, че няма и няма да има. Нито от страна на Русия, нито от страна на САЩ."
Руското външно министерство заяви, че процесът на прекратяване на огъня в Сирия е в ход "независимо от опитите на някои американски служители да го саботират", предаде Ройтерс. Говорителката Мария Захарова каза пред журналисти, че Москва и Вашингтон си разменят информация по плана за примирие. Тя добави, че прекратяването на огъня няма да засегне групировки, които не са заявили намерение да се включат в примирието. "Става дума за примирие между Дамаск и опозиционни групи, които трябва да се регистрират в съответните руски и американски пунктове, за да заявят участие", посочи Захарова. Групировките, които не го направят, няма да попадат под действието на примирието.
Лавров съобщи също, че руски проект на резолюция за Сирия може да бъде разгледан в Съвета за сигурност на ООН всеки момент.
/БТА/

Китай и САЩ са се споразумели да намалят митата върху някои продукти
Турция предлага изграждане на тръбопровод за горива за военни цели през България и Румъния
Европейски страни преговарят с Иран, за да им се разреши преминаване през Ормузкия проток
Стурнарас: Минимално увеличение на лихвите от ЕЦБ може да ограничи инфлацията без щети
Европа няма необходимото, за да направи фондовия си пазар световен лидер
Банките на Уолстрийт и стейбълкойните: конфликтът за бъдещето на финансовата система се разраства
Централна емисия
3 зодии получават важно послание от Вселената на 17 май 2026 г.
Централна прогноза
След прекъснат мач: Синер ще играе за титлата в Рим
Левски разби безхаберен ЦСКА, червените рискуват да останат извън Европа
Боримиров се подигра с ЦСКА и се ядоса
Манчестър Сити покори "Уембли“ и грабна ФА Къп
Веласкес посочи разликата в Левски след триумфа с титлата
Герой за Левски куфее след боя над ЦСКА
Дневен хороскоп за 17 май, неделя
Пролет 2026: Стил и лекота с роклите на Fashion Days
Онлайн изкуството на съблазънта: как избираме еротично бельо с увереност
Ето кои са печелившите от томболата на Day Off: Family Time 2026
Ямайска вечер в София: Sean Paul и българската публика пяха „Get Busy“
Седмична нумерологична прогноза за 18 – 24 май
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Мика Зайкова: От София до Куртово Конаре "справедливата цена" не може да е еднаква
Григор Димитров на 35: От Хасково до върха на тениса
Облачно с валежи и гръмотевици в неделя
Кметът на Варна: Въвеждаме драстични мерки срещу презастрояването
НАП: Средната цена на бензина у нас достигна най-високо ниво от началото на конфликта в Близкия изток
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР