Русия се прояви като лидер в борбата с тероризма, създаде условия за мирен процес в Сирия. Непримиримото й отношение към терористите остава същото и при все че Москва е против военна ескалация, в случай на заплахи противовъздушните й системи ще се използват срещу всякакви цели. Това заяви в Кремъл президентът Владимир Путин на церемония за награждаване на отличили се при изпълнение на специални задачи в Сирия, обобщава "Росийская газета" словото на държавния глава.
Без гарантиране на сигурност е невъзможно да съществува суверенна Русия, подчерта лидерът на страната, пише БТА.
"Комерсант" пише, че на приема са присъствали над 700 военни, завърнали се от Сирия "толкова бързо, сякаш никога не са били там". Това "за пореден път показва, че могат също тъй бързо да се озоват там отново", коментира вестникът.
Той отбелязва сред наградените генерал-майор Юрий Яровицки от командването на руска танкова армия и припомня, че "на широката общественост нещо не бе съобщено за руски танкове, участващи в операцията". Очевидци обаче видели там "най-малко пет броя", и то с руски екипажи - "тъй че сирийската операция явно е била все пак и сухопътна".
Няма съмнения, че Русия се е справила с главната според Путин задача - да нанесе удар по тероризма, смята "Комерсант", но изразява съмнения дали е постигната "основната цел - да спрем глобалното страшно зло, да попречим на тероризма да се прехвърли в Русия".
"Спрян ли е тероризмът? Разбира се, че не. Нанесохме удар. Обаче не го спряхме. И той още може да се прехвърли" в Русия, предупреждава изданието.
По думи на Путин, цитирани в репортажа, Русия не е позволила "да се разрасне терористичният тумор". "Но щом става дума за тумор, нали той все едно ще расте, ако изведнъж спрат да го облъчват. Владимир Путин говори като победител на международния тероризъм, но за да говори така, трябваше първо наистина да го победи", коментира "Комерсант".
"Цинично" и "недопустимо практично" прозвучали според него думи на руския лидер, че в Сирия "достойно са минали изпитанията модерни руски въоръжения" и "по-добре да използваме, разходваме и харчим моторесурс и боезапас в битка, отколкото на полигон".
С предупрежденията, че "никой няма право да нарушава въздушното пространство на една суверенна страна, в случая Сирия", Путин според него е "поздравил най-вече турския президент Реджеп Тайип Ердоган", но е отправил предупреждение и към американските военни, макар и "далеч по-сдържано". Същевременно е намекнал, че оставащите в Сирия руски сили - "по някои данни, ескадрила бомбардировачи", ще продължат да бомбардират "Ислямска държава".
В Сирия ще носи дежурство и занапред ескадрила бомбардировачи Су-24 - 9 до 12 самолета, също и най-модерни изтребители от четвърто поколение Су-30 и Су-35, които ще ги прикриват. Су-35 от поколение 4++ ще охраняват бомбардировачите и летището, заявяват пред "РБК" източници, близки до ръководството на военното министерство в Москва.
Според Путин, в Сирия остават също зенитноракетен комплекс С-400 и системата за ПВО "Панцир-С1". На военновъздушната база Хмеймим са забелязани и ударни хеликоптери Ка-52 и Ми-28Н. Военният експерт Виктор Литовкин смята, че групировката ще се справи с поставените й задачи - да нанася удари по обекти на терористите, да подкрепя сирийските правителствени войски и съюзниците им от Ливан и Иран, както и да контролира небето в региона.
"Неочакваните опасности са точно три - Турция, Израел и САЩ", твърди колегата му Руслан Пухов. Според него обаче средствата за ПВО на руските Въздушнокосмически сили им дават възможност да създадат зона без полети не само над базата си, но и над провинция Латакия, където са разположени основните сили на сирийския лидер Башар Асад.
"Руските летци продължават да бомбардират муджахидините", "Москва само за часове може пак да увеличи групировката си в Сирия", а междувременно предоставя военнотехническа помощ не само на сирийските войски, но и на иракските кюрди, пише "Независимая газета".
Вестникът цитира Евгений Аржанцев, руски дипломат от консулството в Иракски Кюрдистан, заявил вчера, че с разрешение на Багдад Москва е изпратила на кюрдските милиции пешмерга пет зенитни комплекса с 19 000 боеприпаса за тях.
Оръжията съвсем не са нови, но могат да поразяват хеликоптери и други нисколетящи цели, включително бойни самолети и дронове. Тези доставки сочат, че Русия се кани да отстоява геополитическите си цели и в Ирак. Помощта е явен намек към Анкара, че авиационите й бомбардировки на кюрдските позиции в Ирак няма да останат безнаказани, отбелязва изданието.
Според него обаче има риск Турция да започне в отговор доставки на зенитни ракети за непримиримите муджахидини, които да ги използват срещу руската и сирийската авиация. "Негласно може би вече са започнали такива доставки", напомня всекидневникът сваления миналата седмица от терористи сирийски МиГ-21. "Общо взето, ситуацията в Сирия още далеч не е мирна", резюмира "Независимая газета".
"За жалост военните, за разлика от Владимир Путин, крайно много скъпяха думите си и категорично отказваха да разкажат какви конкретни задачи са изпълнявали в Сирия и за какво са получили своите награди", пише в репортаж за вчерашната церемония в Кремъл "Московский комсомолец".
Журналистите напразно молели въздушния ас Алексей Чечьоткин да разкаже за какъв подвиг е удостоен с "рядко давания в наше време медал "За храброст". Пилотът "се изпуснал", че руските летци в Сирия се занимавали със "свободен лов", но не обяснил какво представлява той.
Щом му бил отправен въпрос за руски бомбардировки над опозиционни сили в Сирия, се намесили "представители на Министерството на отбраната" и заявили пред репортерите, че такива данни не се обсъждат. Те "спешно отведоха развълнувалия се герой в съблекалнята", разказва "Московский комсомолец".