Чарлз Таунс, професор в университета на Южна Каролина и Нобелов лауреат, спечели наградата Темпълтън за 2005 г.
Наградата, чиято стойност е 795 000 британски паунда (над 1.5 милиона долара), бе обявена днес в Ню Йорк. Дукът на Единбург ще връчи наградата на Таунс на частна церемония в Бъкингамския дворец на четвърти май.
Таунс, сред чийто изобретения е лазерът, възнамерява да отдели значителна част от спечелената сума на Университета Фурман в Грийнвил, Южна Каролина, САЩ.
От следващата година българските учени, които се занимават с изследвания на допирните точки между науката и религията, са с реални шансове да спечелят престижната награда Темпълтън. Според доц. д-р Емил Трайчев, декан на Богословския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, в България има експерти, достойни за тази награда.
“Смятам, че в България има специалисти, чиито научни търсения покриват изискванията за наградата Темпълтън”, каза доц. д-р Трайчев.
Кандидатите, които желаят да бъдат номинирани, трябва да попълнят и изпратят информационен формуляр, наличен на уеб сайта на фондацията, автобиография, списък на публикациите, препоръки и писмо, в което да посочат причините за номинацията.
Според доц. д-р Трайчев толерантността и търпимостта между различните религии в България може да послужи като интересен модел, имайки предвид целта на фондация Темпълтън да подпомага и стимулира развитието на диалога между отделните религии.
Темпълтъновата награда е създадена през 1972 г. от големия инвеститор и филантроп Сър Джон Темпълтън и всяка година се връчва на личност за изключителни постижения в областта на религията и науката. Това е най-известната награда за религия в света и е най-голямата годишна парична индивидуална награда, по-голяма от Нобеловата.
Статията на тазгодишния носител на наградата Темпълтън Чарлз Таунс “Сходството между наука и религия” (1966 г.) го превърна в първият учен, който е видял общото между двете дисциплини.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Повече централни банки от всякога ще купуват злато тази година
Световният пазар на електромобили се разширява за трети пореден месец през май
Акционерите на „Браво Пропърти Фонд“ са гласували междинен дивидент от 0,02 евро за 2025 г.
Гейминг студиа на Xbox се опитват да се отделят, за да не бъдат закрити
Puls.bg поставя на фокус здравето при пътуване, медицинските иновации и денталната грижа с нови поредици
Японската централна банка повиши лихвите до най-високото им ниво от 31 години
ЕС приема радикална стратегия срещу пазара на наркотици за 31 млрд. евро
Малин Кръстев за предизвикателството да изиграеш Бай Славе във филма "Чамкория"
Промяната на лихвите от ЕЦБ няма да оскъпи кредитите в България, успокоява експерт
В "България сутрин" на 17 юни от 9:30 часа: Трябва ли държавните служители сами да плащат осигурителните си вноски
Свинаров: България не се справя сама, не иска да помага, но търси помощ от други държави
Мондиал 2026 до тук: Провал за Европа и Южна Америка
Скалони показа респект към Алжир
Ето кой е отборът с най-висок коефициент от потенциалните съперници на Левски в ШЛ
Иран изпищя: Репресирани сме!
Гришо и Иванов ги почват в Дъблин
Тунис назначи специалист по световни на мястото на Ламуши
Какво символизира появата на скакалец в дома според фъншуй?
Хол и офис в едно: идеи за стилен и практичен интериор
Puls.bg поставя на фокус здравето при пътуване, медицинските иновации и денталната грижа с нови поредици
Любовен хороскоп за 15 – 21 юни
Шведска торта за лятното слънцестоене – Midsommartårta
7 сутрешни навика на успешните хора, които променят целия ден
Цените на петрола продължават да падат
Румен Радев: Една трета от обществените поръчки са само с една оферта
Мирчев: Нямам представа дали Гюров и Кандев ще бъдат президентска двойка
Ето къде няма вода във Варна днес
Жителка от Черноморието: Фрапе за 4 евро, калмар за 19 - ще фалираме!
Варненски пожарникари спасиха котка от фасадата на сграда в центъра на Варна
Мистериозното изчезване на почвата в Китай: Къде отива земята?
Учени с пробив в генното модифициране: Светът върви към дизайнерски бебета
SOLAR-1 започна своята мисия за наблюдение на космическото време
Учени откриха най-древната вода на Земята: Каква е на вкус?
Роботизираният влекач LINK е готов да спаси телескопа Swift от падане в атмосферата
Мъртво море, едно от чудесата на планетата, изчезва с плашеща скорост