Авторът на пиратския запис с обесването на Саддам Хюсеин е задържан,съобщи телевизия Sky News като се позовава на съветник на иракския министър-председател. Името на арестувания обаче не се посочва.
Разпространяването на неофициално заснетите кадри от обесването на Саддам доведе до протести в някои сунитски области на Ирак, припомня DW. Ето защо правителството в Багдад поиска съдебно разследване на случая: кой и как е заснел смъртната присъда при това едно към едно и при това със звук за разлика от досега разпространените от правителството документи.
От неофициалните видеокадри става ясно, че бившият иракски диктатор е бил изпратен с протестни викове, припомнящи за извършените от него престъпления. Като звук на фона на кадрите мъжки гласове скандират името на известен шиитски водач, убит от палачите на Саддам. И тъй като Садам е сунит, това звучи като търсена провокация- по този начин смъртната присъда на бившия диктатор изглежда не като справедливо наказание в името на народа, а като акт на отмъщение от страна на шиитите спрямо сунитите.
Поисканото от правителството разследване трябва да установи кой е заснел филма и кой го е изпратил до медиите. Предполага се, че смъртната присъда е била заснета с мобилен телефон.
Според иракския прокурор, следил изпълнението на присъдата, на мястото е имало двама свидетели, които носели мобилни телефони въпреки забраната. ”Заплаших ги, че ще напусна!”, казва прокурорът пред кореспондент на телеграфна агенция.
Според него отговорниците за обидите, изсипани спрямо Саддам по време на смъртната присъда, са били на ясно с едно: че тя няма да се изпълни, ако прокурорът напусне.
По силата на закона екзекуцията може да бъде извършена само в присъствието на представител на обвинението. Без да споменава имена прокурорът твърди, че видеото е било заснето от двама висши представители на иракски институции. Той самият не може да си обясни как двамата все пак са запазили видеотелефоните си, при положение, че преди това американците са ги обискирали и са им били взели мобилните телефони.
Иракският президент Талабани заяви, че се дистанцира от случилото се, допълва DW. От президентската пресслужба съобщиха за пореден път, че Талабани е по принцип срещу смъртното наказание, но няма намерение да се меси в решенията на правосъдието, което е независимо.
Междувременно стана ясно, че иракските власти още не са определили дата за екзекуциите на полубрата на обесения в събота бивш иракски диктатор Саддам Хюсеин - Барзан ат Тикрити, и на бившия главен съдия при режима на Саддам - Ауад Хамед ал Бандар. Двамата бяха осъдени на смърт за престъпления срещу човечеството, предаде Ройтерс.
По-рано арабската сателитна телевизия Ал Арабия и телевизията на иракските шиити Ал Фурат съобщиха, че Тикрити и Бандар ще бъдат обесени утре сутрин. Дата за двете екзекуции не е насрочена, увери шиитският политик Сами ал Аскари, близък до иракския премиер Нури ал Малики.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Увеличават се проблемите, които подяждат световното господство на долара
Apple представи изненадващо силна прогноза въпреки продължаващите трудности с Mac
Цените по бензиностанциите в Германия намаляват с влизането в сила на по-ниска данъчна ставка
Илон Мъск получава възнаграждение от 158 млрд. долара за 2025 г. от Tesla
Еволюцията на дистрибуцията като индустриална революция
Пазарите в Австралия и Япония завършиха първомайската сесия с ръстове
Денят на труда в България: "Заплатите изостават от цените, държавата защитава капитала"
Честваме 150 години от Априлското въстание с мащабни възстановки
Ваня Григорова: Какъв Ден на труда, вече няма работници
"Флора Бургас 2026" превръща града в цветна галерия на открито
"Гавра и бой с боксови ръкавици": Близки на отвлечения глухоням мъж в Габрово излязоха на протест
Сдава ли властта във ФИФА? Инфантино разкри плановете си
Наш национал излиза за титла в Санта Маргерита ди Пула
Тежко наказание за асистент на Янев в ЦСКА
БФС одруса здраво ЦСКА след полуфинала с Лудогорец
Ясно е дали Салах ще играе срещу Ман Юнайтед
Изригване! Българин избухна в Казахстан
3 различни рецепти за Гергьовден
Кога се пада Черешова задушница
10 пролетни рецепти за 1 май
Критични дни през май за всяка зодия
8 грешки, които почти всеки стопанин на котка допуска
Д-р Зоя Попова: Не приемайте изпускането като неизбежна част от остаряването или съдба след раждането
Засилено полицейско присъствие в почивните дни
Какво ще бъде времето в събота?
Температурите през месец май: От минус 3 до 35 градуса
Хванаха шофьор с почти 2 промила алкохол във Варненско
Хванаха двама италианци и трима румънци с наркотици на фестивал край Варна
Европейският съюз спря всички плащания към Сърбия
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби
Разкриха мистерията на „малките червени точки“ в ранната Вселена
Магнитните дъги на Слънцето: Как се раждат облаци с размерите на планета
Кога започва болестта на Алцхаймер: Установиха възрастта на първите незабележими промени
Роботи за багаж спасяват японските летища от недостига на персонал