Унгария и Чехия заедно приеха едва около 1000 кандидати за убежище миналата година. Въпреки това дебатите преди предстоящите гласувания в двете централноевропейски страни са доминирани от лозунги против миграцията.
Наред с Полша и Словакия те също така се превръщат в най-гласовитите критици на плана на ЕС за разпределяне на бежанци според квотна система, пише Асошиейтед прес.
Напливът на мигранти в Европа също така смущава политическия ред в много страни в Западна Европа, които приеха над 1 милион кандидати за убежище миналата година. Според анализатори обаче не е изненадващо, че съпротивата срещу новодошлите е най-силна в до голяма степен хомогенните общества в Централна и Източна Европа.
"Миграцията е въпросът, защото от политическа гледна точна тя работи, а не е изненадващо, че работи, където няма мигранти", казва стратегическият директор на изследователския Институт "Републикон" Чаба Тот. "Може дори да е по-лесно без мигранти, защото ако хората срещат мигранти твърде често, не е сигурно дали ще могат да ги мразят по същия начин."
На 2 октомври в Унгария ще бъде произведен предложен от правителството референдум, с който се търси политическа подкрепа за отхвърлянето на каквито и да е бъдещи задължителни квоти на ЕС за приемане на бежанци, а правителството на министър-председателя Виктор Орбан не показва притеснение от своите основания за отхвърляне на новодошлите, които са предимно мюсюлмани: то иска да запази християнската идентичност на Унгария и нейната сравнително еднородна култура и население.
"Унгария няма нужда от тази интеркултурна масова миграция, която се наблюдава на нашата граница", каза правителственият говорител Золтан Ковач. "Ние не искаме тези мигранти по очевидни причини." Едва 1,5 процента от 9,8-милионното население на Унгария са хора, които са родени в чужбина, като повечето от тях са се преместили тук от области в Румъния и Словакия, които са били част от Унгария до Първата световна война.
Засега най-забележимата контракампания срещу правителството се води от сатиричната Унгарска партия на кучето с две опашки, която твърди на един от плакатите си, че средният унгарец вижда в живота си повече НЛО, отколкото мигранти.
Миналата година 400 000 мигранти минаха през Унгария на път за Западна Европа, но от началото на тази година страната е приела едва 331 човека, което като съотношение е много близо до регистрираните 545 кандидати за убежище през 2015 г., сочат данни на статистическата служба на ЕС Евростат. Издигнатите миналия септември огради на границите със Сърбия и Хърватия и по-строгите закони срещу нередовните мигранти, влизащи в страната, също на практика спират мигрантския поток, придвижващ се на север през Балканите.
Миграцията също така е основна тема преди местните и парламентарните избори в Чехия на 7-8 октомври.
Там някои от новите партии, състезаващи се на изборите, правят позициите си ясни още в своите имена. Например групата "Не на незаконната имиграция - вместо това пари за нашите хора" събира четири крайни партии с 281 кандидати - с един повече от общия брой на бежанците, кандидатствали за убежище там през второто тримесечие на годината.
В същото време новото консервативно правителство в Полша отстъпи от обещание, дадено през 2015 г. от предишното центристко правителство, за приемане на около 10 000 бежанци от Сирия и Еритрея. То изтъкна терористичните нападения във Франция и Белгия и каза, че първостепенната му задача е да гарантира сигурността на поляците. То казва, че е приело над 800 000 украинци, бягащи от конфликта с Русия, но според Евростат едва 695 човека са получили убежище миналата година и 740 през 2014 г.
Сред причините за популярността на антиимигрантската позиция в страни с малко мигранти и бежанци са политиката, историята и образованието, казват анализатори, а вековното господство на османските турци и австрийските Хабсбурги също е оставило отпечатък върху душевността на унгарците.
"Повечето хора нямат непосредствен опит от съвместен живот с мигранти, но в училище учим, че чуждите сили са носели потисничество", казва Атила Тибор Над от Центъра за честен политически анализ. "Правителството използва като основа страховете на хората, фактите, които се учат в училище, и настроенията против чужденците."
Унгария се надява, че ако позицията на правителството бъде подкрепена на референдума на 2 октомври, това ще доведе до подобни усилия в други страни и ще сложи край на всякакви задължителни квоти на ЕС.
"Ние ще получил много силно оръжие, с което Унгария ясно да наложи вето върху квотата на всички фронтове", каза по държавната телевизия началникът на канцеларията на Орбан Антал Роган. "Ако унгарският референдум е силен, плановете на Брюксел ще се натъкнат на мина, защото съпротивата срещу използването на задължителни квоти ще се засили в много страни в ЕС, насърчена от унгарския пример."
Вече има признаци за засилване на антиимигрантските настроения на континента. В Германия, която прие най-много мигранти миналата година, Християндемократическият съюз на канцлера Ангела Меркел и левоцентристките социалдемократи загубиха гласове на провинциални избори неотдавна за сметка на антиимигрантската "Алтернатива за Германия". А в Холандия, която прие 60 000 кандидати за убежище миналата година, Партията на свободата на настроения против исляма депутат Герт Вилдерс според социологическите проучвания напоследък е малко зад Народната партия за свобода и демокрация на министър-председателя Марк Рюте и може да се окаже най-голямата партия на парламентарните избори, които трябва да бъдат произведени през март.
/БТА/

Очакванията за скорошен край на войната в Иран окрилиха Wall Street
Кадър на деня за 20 май
Все повече централни банкери във Фед са отворени за повишаване на лихвите
Бари Бранд: Технологичната икономика отваря нова страница между българския и британския бизнес
Лингорски: Аутомотив индустрията има ключова роля в икономиката
Георги Дучев: "Евровизия" ще бъде по-голям тест за страната ни от домакинството на Giro d’Italia
Хороскоп за 21 май: Съвети за успех за всички зодии
Възрастта при напълняване влияе върху риска от рак?
Лекари разкриха какво пият всяка сутрин за по-здрав черен дроб
Христо Янев: Изминахме тежък път, но направихме феновете горди
Душан Косич след финала: Щастлив съм от играта, но разочарован от края
Късна емисия
Най-големият фен на Вила също ликува в Истанбул
Щастливият Унай Емери: Няма да спрем дотук
Напълно очаквано отхвърлиха обжалването на Саутхемптън
След 44 години: Астън Вила грабна трофей в Европа, Емери е „Кралят на ЛЕ“
Турицов с огромно разкритие за бъдещето си
Стоичков с много силни думи след триумфа на ЦСКА
Честит имен ден на Константин и Елена!
21 май – ден, който сбъдва желания!
Днес е Спасовден!
Важно поверие за Спасовден: Който не празнува, няма да се спаси
Таро карти за юни за всяка зодия
Дневен хороскоп за 21 май, четвъртък
След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Как се промени светът след последната титла на Арсенал през 2004 година
Гледайте на живо: SpaceX изстрелва новата си мегаракета Starship V3 на 21 май
Откриха нов вид „усмихнат“ паяк в Хималаите
Разгадана е мистерията около произхода на вулкана Етна
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара