Извършителят на нападенията срещу казахстански служители на реда в град Алмати през юли, убил десет души, е осъден на смърт, предаде Франс прес.
Присъдата срещу 27-годишния казахстанец Руслан Кулекбаев, вече осъждан и признал убийствата на 10 души, сред които 8 полицаи, бе прочетена на закрито заседание на съда, съобщи съдът.
Според ТАСС процесът се е състоял в следствения изолатор, където е бил държан обвиняемият, нападнал с автоматично оръжие сградите на районно полицейско управление и на службата за национална сигурност на Казахстан в Алмати.
Президентът Нурсултан Назарбаев незабавно окачестви събитието като терористичен акт. Местната служба за сигурност увери, че извършителят е радикален ислямист. Арестуван, Кулекбаев заяви, че е искал да си отмъсти на съдиите и прокуратурата, преди да убива полицаи.
Заедно с Кулекбаев бяха съдени още петима души, обвинени, че незаконно са носели, изготвяли и придобивали огнестрелни оръжия и че в съучастие с него са извършили обир на местен бизнесмен. Направени бяха 57 анализа и експертизи, разпитани бяха над 200 свидетели, отбелязва ТАСС. Подсъдимият не се разкая за стореното.
През юни, месец преди събитията в Алмати, в Актобе - Западен Казахстан, бяха нападнати военна база и арсенали, при което загинаха 7 души. По време на атаките и последвалата антитерористична акция бяха убити и 18 от нападателите.
Престъпленията бяха приписани на ислямисти от казахстанските власти, които явно се опасяват все повече от засилването на радикалния ислям в страната, населена главно с мюсюлмани сунити, посочва АФП.
През 2003 г. президентът Назарбаев въведе в Казахстан мораториум върху смъртното наказание, но вчера генералната прокуратура поясни, че законодателството не забранява на съдилищата да налагат най-тежката наказателна мярка. Последните смъртни присъди в страната датират от 2006 г.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones постигна нов рекорд, а акциите на Tesla натиснаха Nasdaq
Германски прокурори обвиняват украинските власти в поръчение на атаката срещу "Северен поток"
По какъв начин облачните услуги помагат за Черния петък и икономиката на ритейла
Най-висшият американски командир за Европа се оттегля
До края на годината в България ще се предлагат соларни щори за сянка и производство на ток
Литва ще отмени забраната за ядрени оръжия
От кой месец можем да водим бебето на плаж?
РИОСВ-София с подробности за качеството на въздуха след пожара в "Люлин"
Нудли предизвикаха огнище на салмонела в 14 държави в Европа
Късна емисия
Звездите от Формула 1 скачат в Лего-болиди на "Силвърстоун"
Браун благодари на Бостън на сбогуване и гледа към бъдещето
ОФИЦИАЛНО: Още един българин в Олимпиакос
Реал Мадрид ще има нов треньор
Испания се забавлява! Ла Фурия отнесе Австрия с 3:0 в Лос Анджелис
ПО МИНУТИ: Испания - Австрия - 3:0
Таро карта за 3 юли, петък
Дневен хороскоп за 3 юли, петък
Защо косата ви пада месеци след стресово събитие
3 рецепти за протеинова вечеря под 400 калории
Португалски пилешки крилца пири-пири
Спадове в енергията – 6 причини, които нямат нищо общо с остаряването
Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Черно море обяви официално още едно ново попълнение
Демерджиев за Баба Алино: Образувани са девет наказателни производства
Частна компания за първи път преобразува термоядрена енергия в електричество
Жена прекара почти 3 седмици в кома: Какво видя и как се промени животът ѝ
Китай изстреля нов океанографски сателит
5 от най-добрите филми за извънземни, които ще ви накарат да повярвате в съществуването им
Разгадаха мистерията на движещите се камъни в Долината на смъртта
Първата кост от динозавър в Антарктида е открита след 40 години престой в… чекмедже