Руски експерти са били във връзка с някои членове на екипа на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп по време на предизборната му кампания, съобщиха поотделно висш руски дипломат и говорителят на руския президент Владимир Путин, цитирани от Асошиейтед прес.
Това бе периодът, в който САЩ обвиняваха Русия, че е хаквала електронната поща на Демократическата партия на САЩ, припомня АП.
Говорителка на Тръмп отрече тези руски твърдения, но те така или иначе породиха подозрения за отношенията на новоизбрания президент на САЩ с руското ръководство, които хвърляха сянка по време на цялата предизборна кампания на републиканския претендент и на битките му с неговата съперничка от демократите Хилари Клинтън.
Дмитрий Песков - говорителят на Путин - каза в интервю за АП от Ню Йорк, че руски експерти са били в контакт с хора и от двете кампании - на Тръмп и на Клинтън. Той добави, че подобни контакти са "съвсем естествени, съвсем нормални".
"Наши експерти, наши специалисти по САЩ, по международни проблеми, разбира се, непрекъснато разговарят с американските си колеги тук, включително и с тези от екипа на Тръмп", посочи Песков."Съвсем естествено е руските експерти да търсят диалог с хора от различни лагери, за да разберат какви са основните течения, главните тенденции и нюансите, позициите на различните партии и лагери тук, в САЩ", каза той.
По-рано вчераза руски контакти с хора от кампанията на Тръмп преди изборите говори и руският заместник-външен министър Сергей Рябков, цитиран от Интерфакс и ДПА. "Ние, разбира се, ще продължим тези контакти и след изборите", добави Рябков, говорейки след изненадващата победа на републиканския кандидат в президентските избори в САЩ.
Говорителката на Тръмп - Хоуп Хикс, отрече да е имало такива контакти. "Такова нещо никога не се е случвало. Нашата кампания не е имала никакви контакти с никакви чуждестранни институции по време на кампанията", подчерта тя.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nvidia и Meta подкрепиха още една седмица с ръст за S&P 500 и Nasdaq
Киев опитва да окаже влияние в близкото обкръжение на Владимир Путин
Китай отново е водещият препъникамък при продажбите на германките автомобилни марки
АПИ планира първия цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
Унгария създава агенция за възстановяване на изгубени активи от ерата на Орбан
Европа се връща към волатилността в сянката на скъпия петрол
ЕС обмисля дистанционен контрол на скоростта на колите от Космоса
Климатици върху катедралата във Варна възмутиха местните хора
Зодиите, които избират любов за цял живот
Хората, родени на тези дати, може да станат богати и известни
Слави Трифонов: Радев страда от раздвоение на личността
Супата от коприва с ориз и застройка за празника на 11 юли
Спортът по телевизията днес, 11 юли
Мачовете по телевизията днес, 11 юли
Де Ла Фуенте: Ние сме единствените, способни да бием Франция!
Златната резерва Мерино удари отново! Испания е на полуфинал
Яник Синер размаза Джокович и се класира за финала на Уимбълдън
Лудогорец с нова победа, тресна албанци
3 лесни рецепти за постна яхния
Бързо сладко от смокини с ванилия
Таро карта за 11 юли, събота
Дневен хороскоп за 11 юли, събота
Какво да не правите по време на ретрограден Меркурий до 23 юли 2026
Какво означава, ако сънувате, че се омъжвате?
България, Гърция и Румъния се сблъскват с траен демографски спад
АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Китай и Русия в тайно съдружие се готвят за световна война
Дацов: Данъчната ни система е сред най-добрите в Европа - не товари бизнеса
Евростат: Половината гърци не могат да покрият неочаквани разходи, най-висок дял в ЕС
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Китай засне за първи път неуловимата „квазилуна“ на Земята
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара
НАСА е забранила на астронавтите да говорят за извънземни на Луната
НАСА търси доброволци за симулация на живот на Луната и Марс