Държавният департамент на САЩ и Пентагона не са били предупредени за плановете на американския президент Доналд Тръмп да прекрати доставките на оръжие за сирийските кюрди от "Силите за народна самоотбрана" (YPG), предава ТАСС, като се позовава на публикация в Associated Press.
"Решението на Тръмп, както изглежда, е било напълно изненадващо за Пентагона и Държавния департамент", отбелязват от агенцията.
"Служителите и на двете ведомства, които в обичайна ситуация биха били уведомени за смяна на политиката на САЩ по отношение на доставката на оръжие за сирийските кюрди, заявиха, че не са знаели за измененията". Както пише в публикацията, не е ясно също дали Вашингтон е предупредил самите кюрди за този ход, преди да информира турската страна.
Агенцията констатира, че прекратяването на доставките на американски оръжия за кюрдите "може да помогне за свалянето на напрежението между САЩ и Турция". В материала се отбелязва, че за кюрдите това ще е "деморализиращ удар".
Вестник "The Wall Street Journal" също съобщава, че решението на Тръмп е било изненада за ред сътрудници на американската администрация, като се позовава на анонимни източници. Изданието отбелязва, че запитаните американски военни още не са получили нови инструкции относно въоръжаването на кюрдите.
Те уточняват, че към този момент няма планове за изпращане на нови партиди с оръжия за YPG, предава "Фокус".
Министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу съобщи, че Тръмп е обещал на турския си колега Реджеп Таийп Ердоган, че САЩ ще спрат да снабдяват с оръжие сирийските кюрди и изрази задоволството на турската страна от заявлението на американския държавен глава. След това от Белия Дом съобщиха, че Тръмп е уведомил Ердоган за предстоящи изменения в поддръжката на партньорите на САЩ в Сирия.
Други подробности не бяха получени и от двете страни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната с Иран отхапа голямо парче от цената на златото в Дубай
Dow спада с 600 пункта на фона на поскъпващия петрол и ръста на безработицата в САЩ*
Продажбите на дребно в САЩ са се свивали през януари
Безработицата в САЩ отново тръгва нагоре през февруари
Как се вписва България в плановете на ЕК за ускоряване на промишлеността?
Собственикът на Politico купува британския The Telegraph за 766 млн. долара
Йотова назначи Николай Найденов за министър на регионалното развитие
Теодора Георгиева ще бъде под охрана след сигнал за заплахи
Чешката полиция с детайли за инцидента с Малена Замфирова, чужденец я е блъснал
Прокуратурата освободи телата на Ивайло Калушев, Николай Златков и 15-годишното момче
Барса или Арсенал? Атлетико каза дали продава Паяка
В Барселона? Иниеста става спортен директор
Фен на Атлетико научил Мбапе да шофира на 27 години
Буфон зарязва адзурите?
Голям успех! Георги Джоргов спечели масовия старт на Световното по биатлон
Флик с голямо разкритие в Барса
Празнични рецепти за 8 март
Билети за представления през март, април и май в Театър „София“ с 50% отстъпка
3-дневен пролетен детокс, който топи килограми
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
8 начина сами да зарадвате себе си за 8 март
Чешката полиция разкри подробности за инцидента с Малена Замфирова
Прокуратурата освободи телата на жертвите от под Околчица
Над 1000 българи са евакуирани от ОАЕ, полетите от Дубай продължават
Гюров "би шута" и на шефа на НАП
Осъдиха млада жена, отмъкнала близо 40 000 лв. от меркаклии за ласки
Дубай спря "кранчето" на заседналите туристи
Учени „опитомиха“ мълния в лабораторни условия
Пръстените на Сатурн може да са много по-стари, отколкото се смяташе
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4
„Космическа медуза“ в небето: Впечатляващо изстрелване на Starlink от SpaceX
Infinite Orbits се разширява във Великобритания: Придобива Lúnasa Space