За да защити режима си, президентът на Венецуела Николас Мадуро нареди броят на членовете на цивилните милиции да се увеличи. Той иска към защитниците му да се включат още 1 милион души, предаде Ройтерс, цитиран от БТА
."С пушките ви на вашите рамене, бъдете готови да защитавате родината и да разорете браздите, за да засадите семена, от които ще се получи храна за общността, за народа", призовава Мадуро събралите се милиционери в Каракас.
До този момент ръководството на венецуелската армия продължава да е лоялно към Николас Мадуро въпреки обещанието на Хуан Гуайдо да даде амнистия на военните, които минат на страната на опозицията. Стотици войници поискаха убежище в съседна Колумбия, отбелязва Ройтерс.
А в същото време опозиционният лидер Хуан Гайдо пък посети щата Сулия (Западна Венецуела),който бе сериозно засегнат от спиранията на тока във Венецуела.
Лидерът на контролираното от опозицията Национално събрание Гуайдо, който през януари се обяви за временен президент на Венецуела, призовава военните да обърнат гръб на Мадуро на фона на хиперинфлацията, икономическата криза и спиранията на електричеството в страната през последния месец.
Гуайдо бе признат за лидер на Венецуела от Съединените щати и повечето западни държави, които са съгласни с аргумента му, че преизбирането на Николас Мадуро за президент миналата година е било нелегитимно.
Цивилните милиции, създадени през 2008 г. от покойния президент на Венецуела и ментор на Мадуро Уго Чавес, се отчитат директно пред президента и имат за цел да допълнят работата на въоръжените сили.
Мадуро, който нарича Гуайдо американска марионетка, заяви, че цели да увеличи броя на членовете на цивилните милиции до три милиона души до края на годината, като сега те са над два милиона. Мадуро ги насърчи да участват в селскостопанското производство. Недостигът на храна и лекарства принуди повече от три милиона венецуелци да напуснат родината си през последните години.
Въпреки че електричеството бе като цяло възстановено в Каракас, правителството на Мадуро въведе режим на тока за останалата част от Венецуела.
Хуан Гуайдо пътува из Венецуела, за да събере още подкрепа за опозицията. В щата Сулия, където е изкопан първият петролен кладенец на Венецуела и където се намира вторият най-голям венецуелски град Маракайбо, Гуайдо заяви:
"Ние сме тук, за да видим как е ситуацията, да видим вашето страдание. Сулия обаче ще се възроди отново".
Двама служители на централната банка на Венецуела, които бяха арестувани, след като по-рано тази седмица се срещнаха с Хуан Гуайдо, бяха освободени вчера.
Според правозащитни организации венецуелските власти са арестували над хиляда души след антиправителствените демонстрации тази година, отбелязва Ройтерс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Опасно време днес: Вятър, облаци и сняг на места
Поверия и забрани за празника на 21 март
Постната баклава - част от пролетната трапеза за Благовещение
Сигнал от HelpBook: Неправомерно източиха средства от кредитната ми карта
НАСА ускорява темпото с по един робот към Луната всеки месец от 2027 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Доблестен мъжкар! Хакими отказа подарената купа на Африка!
Ще изплува ли лидерът Левски срещу Черно море?
Левски - Черно море
Брайтън - Ливърпул
Спортът по телевизията днес, 21 март
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната