Китайският парламент е единствената институция, която може да взема тълкувателни решения по хонконгската конституция, заяви говорител на парламентарната комисия по юридически въпроси на Общокитайското събрание на народните представители, цитиран от Франс прес.
"Решението на Висшия съд на Хонконг отслабва сериозно управлението на главния администратор и на правителството на Специалния административен регион", според говорителя Цзан Тевей. Вчера Висшият съд отмени забраната за носене на маски по време на протестите, наложена миналия месец от хонконгските власти, обявявайки я за противоречаща на конституцията на града.
В отговор Цзан заяви, че само Общокитайското събрание на народните представители може да взема решения дали разпоредбите на хонконгските власти противоречат на основния закон или не. "Никоя друга институция няма правото да дава оценки или да взема решения", подчерта той.
Главната администраторка на Хонконг призова протестиращите, блокирани в кампуса на университет в Коулун, да се предадат ако искат мирно решение, предаде Франс прес.
"Тази цел може да бъде постигната само с пълното сътрудничество на протестиращите и особено, разбира се, на бунтуващите се, които трябва да прекратят насилието, да сложат оръжие и да излязат мирно, следвайки инструкциите на полицията", заяви Кари Лам на първата пресконференция от началото на обсадата на Политехническия университет в неделя.
В кампуса остават още стотина души, съобщава Асошиейтед прес. Лам съобщи, че 600 души вече са напуснали университетските сгради. 200 от тях не са били навършили 18 години. Останалите 400 са арестувани.
Непълнолетните няма да бъдат арестувани веднага, но може по-късно да им бъдат повдигнати обвинения, уточни главната администраторка.
По предложение на Лам китайското правителство назначи днес нов началник на полицията на специалния административен регион, предаде ТАСС. Крис Тан встъпи в длъжност днес, заменяйки на поста Лу Вейцун.
В интервю за в. "Саут Чайна морнинг пост" Тан заяви, че силите на реда не могат да сложат край на протестите без активната подкрепа на населението и призова всички да осъдят протестите. Мълчанието и търпимостта "само подбуждат радикалите да продължават да създават хаос", подчерта той.
Тан добави, че полицията в Хонконг не използва неоправдана сила. Много нейни служители се подлагат на жестоки нападения и използват служебното си оръжие за самозащита, а не за да разпръсват протестиращите, подчерта новият началник на полицията. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономическият министър спря всички плащания от държавни дружества заради одити
Кризата с авиационното гориво заплашва полетите през лятото
Русия повярва в близката победа и спря иновациите за фронта, дронове пак летят към Киев
Силният технологичен сектор окрили щатските индекси
Берлин: Украйна и Германия са стратегически партньори в отбраната
Microsoft очаква възвръщаемост от 92 млрд. долара от своята инвестиция в OpenAI
Мъж загина в катастрофа между ТИР и автобус на АМ "Хемус" на входа на София
Пропалестинска демонстрация в Ню Йорк завърши със сблъсъци с полицията (СНИМКИ)
Звезда на "Левски" на прицел: Бурас следен от клубове от Франция, Гърция и Белгия
Собственикът на изпепелената къща в Мъглиж: Огънят се възпламени два пъти (+ВИДЕО)
Игор Тиаго мечтае за Мондиал 2026: Карлето го включи в списъка си!
Мачовете по телевизията днес, 12 май
Времето лети! ЦСКА бърза с "Армията" заради първия мач в Европа
Прероди ли се Исак Соле в ЦСКА?
Лудогорец подготвял трансферен удар с Филип Кръстев
Делова е алтернатива №1 за ЦСКА отзад
За 3 зодии свършват тежките времена след 13 май
4 грешки, когато си правите смути
Нумерологична прогноза за 12 май
Нюд маникюри за къси нокти (+Снимки)
9 знака, че флиртът му е стил на общуване, а не истински интерес към вас
Рецептата на баба за домашни пирожки
Варна е домакин на европейска среща, посветена на бъдещето на устойчивия здравен туризъм
Мачовете по ТВ днес (12 май)
Тежка катастрофа между тир и автобус на АМ "Хемус"
Без ток във Варна на 12 май 2026
Времето във Варна на 12 май 2026
Честваме паметта на свети Епифаний Кипърски
Учени са напът да разкрият една от най-големите загадки на космоса
AI откри над 10 000 потенциални екзопланети
Космически апарат на НАСА ще използва Марс, за да промени траекторията си
3D принтирането ще направи ракетните двигатели по-гъвкави и безопасни
Апокалиптични прогнози през вековете: Култ предрече края на света за 2026 г.
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри гигантска неподвижна галактика в ранната Вселена